طبق آخرین داده‌های مرکز آمار کشور متوسط قیمت خرید و فروش واحدهای مسکونی شهر تهران در اردیبهشت ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل از آن با ۱.۸ درصد کاهش به متری ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

در اردیبهشت ماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به سه هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۸۸.۱ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی مناطق شهر تهران

متوسط قیمت خانه در پایتخت به متری بیش از ۲۸ میلیون تومان رسید

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که تعداد واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۵.۷ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.  

همچنین در این دوره شاخص کرایه مسکن اجاره ای در تهران و کل مناطق شهری نسبت به ماه قبل (اسفندماه)  و همچنین ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳۲.۶ و ۳۶.۳ درصد رشد داشته است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ حاکی از این است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۳ درصدی از کل معاملات،  بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

در مجموع ۷۱.۵ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در اردیبهشت امسال مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۱۰، ۴، ۲، ۷، ۱۴، ۱، ۱۵، ۸ و ۳) بوده است.

متوسط قیمت خانه در پایتخت به متری بیش از ۲۸ میلیون تومان رسید

طبق داده‌های آماری بانک مرکزی در اردیبهشت ۱۴۰۰، بیشترین سهم معاملات (۲۱.۴ درصد) مربوط به واحدهای با ارزش ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان است. همچنین ۱۶.۹ درصد معاملات مربوط به واحدهای با ارزش یک تا ۱.۵ میلیارد تومان و ۱۲ درصد معاملات مربوط به واحدهای ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان است.

در مجموع در ماه مورد نظر حدود ۵۳.۵ درصد از معاملات مربوط به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۲ میلیارد تومان است.

توزیع فراوانی تعداد معاملات انجام شده براساس ارزش واحد هر مسکونی (میلیون تومان / درصد) 

متوسط قیمت خانه در پایتخت به متری بیش از ۲۸ میلیون تومان رسید

«گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰» برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود.

۱۸:۳۲ ,۰۶ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اخیرا گزارشی منتشر شده مبنی بر اینکه انتظار برای خرید خانه به یک قرن رسیده است که نمی‌دانم مطالعات این ...

اردیبهشت امسال، شمال پایتخت با ۱۰ درصد افت ماهانه قیمت مسکن مواجه شد؛ نرخ‌ها در پنج منطقه نخست معاملات نیز تا ۶.۴ درصد کاهش پیدا کرد.

بازار مسکن در ماه‌های اوج معاملات در سنگین‌ترین رکود خود فرو رفته است که در اواخر سال گذشته منجر به ثبات قیمت‌ها شد و حال بازار مسکن را وارد ...

آمارهای رسمی از کاهش 1.8درصدی میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت1400 حکایت دارد؛ کاهشی که نتیجه سنگین‌تر شدن کفه افت قیمت در 11منطقه تهران ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی