عطاری‌ها اجازه فروش داروهای ترکیبی را ندارند.

نفیسه حسینی‌یکتا، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، اظهار کرد: در حال حاضر ۸ دانشکده و ۱۲ گروه طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور فعال هستند که به تربیت متخصصان در حوزه طب سنتی ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی می‌پردازند. از سال گذشته، در دانشکده طب ایرانی و مکمل مشهد تربیت متخصص طب سوزنی نیز آغاز شده است.

او ادامه داد: هر موسسه‌ای برای برگزاری دوره آموزشی در حوزه پزشکی، باید مجوز مربوطه را از معاونت آموزشی وزارت بهداشت دریافت کرده باشد که در حال حاضر تنها انجمن علمی طب سنتی ایرانی مجوز برگزاری دوره‌های آموزشی حوزه طب ایرانی را دارد و هر موسسه‌ای که با این انجمن تفاهم‌نامه داشته باشد، مجاز به برگزاری دوره آموزشی است.

حسینی بیان کرد: دانشکده‌ها و گروه‌های طب ایرانی هم به عنوان جامعه دانشگاهی حوزه طب ایرانی و مکمل، می‌توانند دوره‌های آموزشی مرتبط را برگزار کنند. مردم بدانند که هیچ مرکزی در زمینه آموزش طب سنتی به افراد غیر پزشک که در پایان دوره آموزشی خود بتواند مدرک معتبر برای مداخله مستقیم آن‌ها در امر درمان ارائه دهد، وجود ندارد.

او افزود: براساس آیین‌نامه‌های موجود، دستورالعمل ارزشیابی علمی و عملی اینگونه افراد در دفتر طب ایرانی و مکمل تدوین شده و در حال حاضر در معاونت حقوقی وزارت بهداشت بررسی می‌شود. پس از نهایی شدن این آیین‌نامه، افراد دارای تجربه در حوزه طب سنتی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و در صورتی که تایید شوند، می‌توانند زیر نظر پزشک به فعالیت در این حوزه بپردازند.

ویزیت متخصصان طب ایرانی تحت پوشش بیمه قرار دارد

حسینی گفت: یکی از ملزومات توسعه طب ایرانی در کشور و تسهیل دسترسی مردم به خدمات مورد تایید این حوزه، فراهم شدن پوشش بیمه‌ای  خدماتی است که به مردم ارائه می‌شود. در حال حاضر ویزیت متخصصان طب ایرانی تحت پوشش بیمه قرار دارد و براساس مصوبه شورای عالی بیمه تمامی سازمان‌های بیمه‌گر موظف به عقد قرارداد با متخصصان طب ایرانی و مراکز معتبر ارائه دهنده خدمات در این حوزه هستند.

او افزود: عطاری‌ها تنها دارای مجوز ارائه خدمت برای فروش گیاهان دارویی، آن هم به صورت تک گیاه مفرده هستند و تجویز دارو برای مراجعان و فروش داروهای ترکیبی، خارج از اختیارات این صنف است. صحبت‌هایی که در خصوص جلوگیری از فعالیت عطاری‌ها می‌شود نیز به دلیل مداخلات برخی از آن‌ها در امر درمان است که این امر باید مورد نظارت جدی قرار گیرد تا سلامت هموطنان به خطر نیفتد.

4908

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۱:۰۴ ,۰۷ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سرعت برداشتن محدودیت‌های اجتماعی و ماسک با سرعت پوشش واکسیناسیون انجام می‌گیرد. اینطور نیست در جامعه‌ای که پوشش پایین واکسیناسیون را دارد ...

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد موارد بستری به علت کرونا در کشور نسبت به هفته قبل‌ از آن کاهش ۲۵ درصدی داشته و همچنین شاهد ...

سخنگوی وزارت بهداشت درباره برنامه واکسیناسیون معلمان، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان و دانش آموزان توضیح داد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد با فوت ۱۶۳ بیمار کرونایی در شبانه‌روز گذشته مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۷۹ هزار ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی