رهبر کره شمالی قصد دارد تغییرات عمده‌ای در ساختار قدرت در کشورش ایجاد کند.

گروه بین‌الملل قرن نو: چند رسانه غربی از جمله سی‌ان‌ان، رویترز، و واکس گزارش داده‌اند که رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، قصد دارد در ساختار قدرت کره شمالی اصلاحات عمده‌ای را اعمال کند که در آن نقش رهبری شخصی او تا حدی کاهش می‌یابد و قدرت حزب حاکم برای مدیریت کشور افزایش می‌یابد و بخش‌های مختلف دولتی برای رسیدگی به مشکلات تا حدی خودمختاری پیدا می‌کنند. در این اصلاحات کره شمالی از یک دیکتاتوری فردی به یک دیکتاتوری حزبی تا حدی تغییر می‌یابد و در این زمینه گفته می‌شود چین الگوی این تغییرات بوده است. البته شایان ذکر است که کیم قصد ندارد تا حدی تغییرات را اعمال کند که قدرت اول و مطلق کشور خود را از دست بدهد.

کیم در اولین اقدام به این منظور فرد ناشناسی را به عنوان «دبیر اول» حزب حاکم بر کره شمالی یعنی «حزب کارگران کره» منصوب خواهد کرد و خود عنوان «دبیرکل» حزب را حفظ خواهد کرد. با این حرکت برای اولین بار در تاریخ یک مقام ایجاد خواهد شد که نقش «نفر دوم اجرایی» را بر عهده خواهد گرفت، مشابه نقش نخست وزیر در دولت چین، و بنابراین به رهبر این امکان را خواهد داد که بخشی از مدیریت اجرایی روزمره کشور را به او واگذار کند. این فرد همچنین «نماینده» کیم در حزب کارگران کره هم خواهد بود و در غیاب او می‌تواند از طرف او اقدام کند، که به این معنا است که کیم قصد دارد اندکی از حضور در کنگره حزب فاصله بگیرد و تا حدی وظایف خود را به امور کلان کره شمالی محدود کند.

البته متخصصین تأکید می‌کنند که این فرد قادر نخواهد بود بدون اجازه کیم دست به هیچ اقدامی بزند. متخصصین کره شمالی در پاسخ به رسانه‌ها می‌گویند که این تغییرات منجر به کاهش قدرت کیم نخواهد شد ولی به این معنی است که کیم قصد دارد برای اولین بار در کره شمالی اجازه دهد یک بوروکراسی دولتی شکل بگیرد. این امر شاید در هیچ یک از دیگر کشورها نکته مهمی نباشد، چون در جهان امروز دیکتاتوری‌های مطلقاً فردی بسیار نادر هستند، ولی در کره شمالی گامی به نسبت بزرگ به سوی مدرنیزاسیون و عادی‌سازی محسوب می‌شود.

علاوه بر ایجاد یک مسئول اجرایی، کیم دست به محدود کردن قدرت نهادهای نظامی و امنیتی کره شمالی هم زده است و قصد دارد طبقه‌ای از تکنوکرات‌ها را جایگزین ژنرال‌هایی کند که پس از خانواده کیم بیشترین قدرت و نفوذ در حزب کارگران کره را داشتند. کیم برای امکان‌پذیر کردن این اصلاحات دست به اعدام‌های گسترده‌ای زده است تا طبقه بانفوذ ژنرال‌ها تا حدی نابود کند، که مشهورترین نمونه آن اعدام شوهرعمه خودش  جانگ سونگ تائک بوده است.

تحلیل‌گران انتظار دارند که این اقدامات با تلاش برای اصلاحات بیشتری در آینده همراه باشد. کیم قصد دارد که اقتصاد کره شمالی را بهبود بخشد، و برخی معتقدند که شاید به شکلی جدی‌تر برای تنش‌زدایی با آمریکا و کره جنوبی نیز خیز بردارد. اما برخی از تحلیل‌گران معتقدند که شاید رادیکال‌ترین اصلاحی که کیم مدنظر دارد تعیین یک جانشین خارج از خانواده خودش است، امری که به سلطه مطلق یک خانواده بر کره شمالی از زمان تأسیس آن پایان خواهد داد. اهمیت این امر به‌خصوص با این مسئله مشخص می‌شود که کیم به‌رغم جوانی وضعیت سلامتی بسیار بدی دارد و ممکن است دوران رهبری طولانی‌ای نداشته باشد. آینده مشخص خواهد کرد که این پیش‌بینی‌ها تا چه حد صحیح بوده‌اند.

۱۹:۵۵ ,۱۳ خرداد ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی