خبرگزاری رویترز، به نقل از سه دیپلمات اروپایی، گزارش داد از نیمه‌شب امشب ۱۳ خرداد عبور پروازهای متعلق به هواپیمایی ملی بلاروس از روی خاک اتحادیه اروپا ممنوع شد. این طرح بخشی از تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ مورد توافق اتحادیه اروپا علیه بلاروس است.

گروه بین‌الملل قرن نو:  دولت بلاروس دوم خردادماه، یک هواپیمای مسافری خط هوایی رایان‌ایر را که از آتن به‌سمت ویلینوس، پایتخت لیتوانی، پرواز می‌کرد، با اعلام اخطار دروغ بمب‌گذاری، وادار به تغییر مسیر و فرود در فرودگاه مینسک، پایتخت بلاروس کرد. این هواپیما حامل رومن پروتاسویچ، روزنامه‌نگار مخالف دولت بلاروس بود که درپی این فرود اضطراری اجباری در مینسک دستگیر شد

بلویا، شرکت هواپیمایی ملی بلاروس، در حال حاضر پروازهایی را به حدود ۲۰ فرودگاه اروپایی انجام می‌دهد. این شرکت مسافران را میان بلاروس و شهرهای کشورهای اروپایی از جمله هلسینکی، آمستردام، میلان، ورشو، فرانکفورت، برلین، مونیخ، پاریس، رم و وین جابجا می‌کند. بنابر اعلام یوروکنترل، سازمان ایمنی ناوبری هواپیمایی اروپا، به‌طور معمول روزانه حدود ۴۰۰ هواپیمای مسافربری بر فراز بلاروس پرواز می‌کنند که ۳۰۰ مورد از آن‌ها بدون فرود در خاک بلاروس است و تنها از حریم هوایی آن کشور برای پرواز استفاده می‌شود؛ از میان این ۳۰۰ پرواز، صد تای آن‌ها مربوط به خطوط هوایی متعلق به کشورهای اتحادیه اروپا و بریتانیاست. لوفت‌هانزا، هواپیمایی اسکاندیناوی (SAS)، ایرفرانس، خط هوایی لهستان (LOT)، فین‌ایر و ایر بالتیک، خطوط هوایی بودند که پیش‌تر اعلام کردند پروازهای خود از فراز بلاروس را متوقف کرده‌اند.   

تحریم شرکت هوایی بلاروس در حالی انجام می‌گیرد که مخالفان دولت بلاروس در آستانه اجلاس سران هفت کشور صنعتی از قدرت‌های جهانی خواسته‌اند تحریم‌هایی علیه آنان وضع کند. سویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان که در پی انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری در اوت سال ۲۰۲۰ از بلاروس به لیتوانی گریخت، در این‌باره گفت:‌ «وقتی این كشورها به طور مشترک عمل می‌كنند فشار بیشتر می‌شود و ما از بریتانیا، آمریكا ، اتحادیه اروپا و اوكراين این مسئله را می‌خواهیم

یشتر وزرای امور خارجه هفت کشور صنعتی متشکل از آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا با انتشار بیانیه‌ای دستگیری رُمن پروتاسویچ و دوست دخترش صوفیا ساپیگا را «با شدت و قاطعیت تمام» محکوم کردند و خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط» او و نیز دیگر روزنامه‌نگاران و زندانیان سیاسی در بند در این کشور شدند.

دولت‌های اتحادیه اروپا، که حادثه نشاندن هواپیمای رایان ایر را به عنوان «دزدی دریایی دولتی» توصیف کرده‌اند، می‌گویند در حال همفکری برای هدف قرار دادن بخش‌هایی هستند که نقشی اساسی در اقتصاد بلاروس دارند تا مجازات واقعی را به الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، تحمیل کنند. این بخش‌ها که احتمالا تا ۲۱ ژوئن مشخص می‌شود می‌توانند واحدهای دولتی فروش اوراق قرضه، بخش نفت و پتاس که صادرات مهم بلاروس به شمار می‌رود باشند.

رومن پروتاسویچ، روزنامه‌نگار مخالف دولت بلاروس که به تازگی در پی عملیاتی هوایی در مینسک بازداشت و زندانی شده است روز گذشته مقابل دوربین‌های تلویزیون دولتی این کشور ظاهر شد در حالی که اشک‌ریزان علیه خود و اپوزسیون بلاروس اعتراف می‌کرد.

پروتاسویچ در این اعتراف تلویزیونی به نقش خود در تحریک و برپایی تجمعات اعتراضی اخیر در این کشور اذعان کرد. وی در ویدیویی که پنجشنبه شب از یک شبکه تلویزیون دولتی بلاروس پخش شد ضمن پس گرفتن انتقاد‌های قبلی از‌ رئیس جمهوری بلاروس گفت که قصد داشته با سازمان‌دهی شورش‌ها و اعتراض‌های ضد دولتی، الکساندر لوکاشنکو را سرنگون کند.

مخالفان دولت بلاروس و نهادهای حقوق بشری می‌گویند این اعتراف‌ها تحت فشار اخذ شده است و رومن پروتاسویچ یک «گروگان» در دست مینسک است.

سوتلانا تیخانوفسکایا رهبر اپوزیسیون بلاروس رئیس جمهوری این کشور را به تبدیل کردن بلاروس به "کره شمالی اروپا" متهم کرد. او خواستار یک سری اقدامات ملموس و جدی از جمله اعمال ممنوعیت بر سرمایه‌گذاری خارجی و بر عمده صادرات بلاروس مانند محصولات نفتی و فلزی، کودهای پتاس و چوب شد. وی همچنین خواستار برگزاری فوری یک کنفرانس بین‌المللی برای مذاکره درباره وضعیت بحرانی در بلاروس شد. به اعتقاد او رویکرد کنونی اتحادیه اروپا نسبت به بلاروس کارساز نیست. وی مردم بلاروس را در مواجه با سرکوب‌ها مستاصل توصیف کرد و گفت: جنبش اعتراضی ما اساسا صلح آمیز است و ما نمی‌خواهیم خشونت‌ها را با خشونت پاسخ دهیم. او هم چنین گفت: ما آماده‌ایم تا فاز جدیدی از اعتراضات فعال را علیه لوکاشنکو آغاز کنیم.

۱۳:۱۳ ,۱۵ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هواپیمای رایان‌ایر (Ryanair) که از آتن به ویلنیوس، پایتخت لیتوانی می‌رفت، عصر یکشنبه به دلیل فرود اجباری با پیامی از سوی کنترل‌کنندگان ترافیک ...

در ميانه شدت گرفتن انتقادها از دولت بلاروس به واسطه اقدام اخير اين دولت در فرونشاندن يك هواپيما و بازداشت يك روزنامه‌نگار معترص، پوتين وعده ...

یک تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: بایدن از یک سو می‌خواهد قدرت‌نمایی ترامپ در عرصه بین‌المللی را ادامه دهد و از سوی دیگر می‌خواهد خود را یک سیاستمدار ...

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در صحبت هایی در یک مرکز تجاری در سنگاپور از آماده بهره برداری بودن بخش اول این پروژه خبر داد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی