رئیس کمپانی آمازون، جف بزوس، یکی از این ثروتمندان است که طی بحران کرونا توانست 48 میلیارد دلار به ثروت خود بیفزاید و با ثروتی افزون بر 186.2 میلیارد دلار در جایگاه دومین ثروتمندترین فرد در دنیا قرار گیرد.

به گزارش گروه اقتصادی قرن نو، جف بزوس، رئیس کمپانی آمازون، از زمان همه‌گیری  ویروس کرونا تاکنون 48 میلیارد دلار بر ثروت خود افزوده است و ایلان ماسک نیز رئیس کمپانی تسلا طی این مدت توانسته است ثروت خود را 17.2 میلیارد دلار افزایش دهد؛ به طور کلی ثروتمندان آمریکایی طی پاندمی کرونا توانستند 637 میلیارد دلار به ثروت خود بیفزایند.

ثروتمندان آمریکایی در حالی طی بحران کرونا روزبه‌روز به ثروت خود می‌افزایند که آمریکایی‌ها با افزایش 40 میلیونی درخواست بیمه بیکاری و سقوط 37 درصدی بورس در این مدت دست و پنجه نرم می‌کردند؛ بحران کرونا اولین بحرانی نبود که بر ثروت میلیاردرهای آمریکایی افزود و در طی سال‌های بحران مالی یعنی زمانی که حباب مسکن ترکید و قیمت آن 21 درصد کاهش یافت و بازار سرمایه سقوط 50 درصدی ارزش سهام را تجربه کرد و تا پایان سال 2009 نزدیک به 8.8 میلیون آمریکایی شغل خود را از دست دادند نیز درآمد میلیاردرهای آمریکایی افزایش یافت.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که یکی از دلایل وقوع این اتفاق آن است که دولت آمریکا طبق قانونی که در سال 2008 به ثبت رسید و براساس آن 700 میلیارد دلار برای خرید دارایی‌های بی‌ارزش در نظر گرفته شده است به بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ در طی بحران‌های مالی کمک مالی می‌کند.

کمک‌های مالی دولت زمانی به داد ثروتمندان رسید که آنها امکان سرمایه‌گذاری در بورس را پیدا کردند و زمانی که شاخص بورس آمریکا عقب‌نشینی کرده بود و قیمت‌ها تا حد چشمگیری پایین آمده بود، این ثروتمندان بودند که شروع به خرید سهام در این بازار کردند و بازار سرمایه نیز در نتیجه کاهش نرخ بهره تا نزدیکی صفر توسط فدرال رزرو در سال 2008 استارت رشد را در سال 2009 زد یعنی زمانی که سرمایه‌گذاران به سمت این بازار هدایت شده بودند؛ در آن زمان بازده سهام‌های اس‌اند‌پی نزدیک به 462 درصد بوده است و شخصی که می‌توانست هزار دلار در این بازار سرمایه‌گذاری کند به تبع از شخصی که بیشتر از 1 دلار نمی‌توانست در این بازار سرمایه‌گذاری کند سود بیشتری عایدش می‌شد و این جریانات اقتصادی باعث شد میلیاردرها ثروت خود را تا سال 2009 نزدیک به 19 درصد افزایش دهند و ثروت جهانی را به 39 تریلیون دلار برسانند و تقریبا تمام ضررهای خود را در یک سال جبران کنند.

بانک مرکزی آمریکا در گزارشی اعلام کرده است بحران کرونا موجب شده است از هر 10 نفر آمریکایی 4 نفر توانایی پوشش هزینه‌های غیرمنتظره را نداشته باشند. فقط چند ماه از سال 2020 نگذشته بود که نزدیک به 40 میلیون آمریکایی کار خود را از دست دادند چراکه بسیاری از مشاغل کوچک به دلیل شرایط قرنطینه و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی از میان رفتند. در حال حاضر نیز با وجود گذشت نزدیک به 2 سال از آغاز پاندمی کرونا نرخ بیکاری ایالات متحده آمریکا کماکان بالاتر از سطح قبل از پاندمی است.

با پاندمی کرونا دوباره جریانات اقتصادی سال 2008 تکرار شد و فدرال رزرو آمریکا دوباره نرخ بهره را تا صفر درصد پایین آورد. طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده نرخ بهره تا زمانی که اقتصاد در مسیر درستی قرار بگیرد پایین نگه داشته خواهد شد.

این چرخه‌ای است که بارها و بارها اتفاق افتاده است به طوری که در جریان زلزله‌ای که در هائیتی رخ داد فقط 2.5 درصد از 195 میلیارد دلار کمک مالی دولت به شرکت‌های هائیتی اختصاص داده شد و بقیه آن به شرکت‌های ساختمانی‌ای نظیر دی‌سی اختصاص یافت؛ یا هنگامی که طوفان کاترینا در سال 2005 به نیواورلئان آمد یکی از ثروتمندان آمریکایی از این بحران به عنوان فرصتی تکرارنشدنی برای توسعه شهرسازی یاد کرد.

در حال حاضر طبق آخرین برآوردهای صورت‌گرفته برنارد آرنو با ثروتی بالغ بر 186.3 میلیارد دلار و با فاصله اندکی از جف بزوس در جایگاه ثروتمندترین فرد در جهان ایستاده است و ایلان ماسک با فاصله چشمگیر از آنها و با ثروتی بالغ بر 147.3 میلیارد دلار سومین ثروتمندترین فرد در دنیا است.

4908

۰۱:۰۵ ,۱۸ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مجله تجاری آمریکایی فوربس اخیراً اسناد ۲۰۲۱ این شرکت از ثروتمندترین میلیاردر‌های جهان را منتشر کرد. طبق لیستی که هر ساله در ماه مارس منتشر ...

در دوشنبه گذشته اهالی یکی از خیابان‌های تهرانپارس، بوی تعفن شدید خانه‌ همسایه را به مأموران کلانتری خبر دادند.

با وجود کاهش شکاف تورمی، فقرا همچنان هزینه‌های بیشتری را صرف کالاهای خوراکی می‌کنند.

بیزنس اینسایدر با ارجاع به سخنگوی اداره خدمات عمومی گزارش داد، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از زمان ترک ریاست‌جمهوری در ماه ژانویه، ...

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در زمستان سال گذشته را 9.7 درصد اعلام کرده است که بر این اساس وضعیت اشتغال در ایران مشابه کشورهایی نظیر ایتالیا است ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی