در حالی که ثروتمندترین کشورهای جهان بخش اعظم جمعیت‌شان را واکسینه کرده‌اند، بسیاری از کشورهای فقیر از دسترسی مشابه به واکسن‌های کووید-۱۹ برخوردار نبوده‌اند. کارشناسان بهداشتی هشدار داده‌اند اگر واکسن‌های کووید-۱۹ بیشتری اهدا نشود، این ویروس به گسترش و جهش ادامه خواهد داد.

گروه بین‌الملل قرن نو: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس روز جمعه میزبان نخستین نشست حضوری رهبران گروه هفت پس از تقریبا دو سال خواهد بود. او به دنبال این است تا رهبران این کشورها را به واکسیناسیون جهانی متعهد کند. او از رهبران کشورهای ثروتمند گروه هفت خواست تا در نشست آتی در این کشور متعهد شوند که کل جهان را تا پایان سال ۲۰۲۲ در برابر کووید ۱۹ واکسینه می‌کنند.

جانسون در بیانیه‌ای گفت: واکسیناسیون جهان تا پایان سال آتی میلادی بزرگ‌ترین شاهکار در تاریخ پزشکی خواهد بود. من از رهبران گروه هفت می‌خواهم تا به ما بپیوندند تا به این پاندمی هولناک پایان دهیم و متعهد شویم که هرگز اجازه نخواهیم داد ویرانی که ویروس کرونا مسبب آن بود مجددا تکرار شود.

علاوه بر وی، "جنت یلن"، وزیر خزانه‌داری آمریکا که برای حضور در نشست وزرای دارایی گروه هفت در لندن است، گفت: برای کشورهای ثروتمند ضروری است تا به کشورهای فقیری که استطاعت مالی برای خرید واکسن کووید ۱۹ را ندارند، واکسن اهدا کنند. وی ضمن تاکید مجدد بر موضع آمریکا درخصوص حذف حق امتیاز برای واکسن‌های کووید ۱۹، افزود: ما هر کار بتوانیم انجام می‌دهیم تا مشکلات زنجیره تامین واکسن را که مانع توزیع واکسن‌ها در دیگر بخش‌های جهان می‌شود، حل کنیم.

رهبران آلمان، فرانسه، آمریکا، ایتالیا، ژاپن، اتحادیه اروپا و کانادا برای این نشست سه روزه در شهرستان "کورن‌وال" واقع در جنوب غربی انگلیس که روز جمعه آغاز می‌شود، به جانسون خواهند پیوست. این نخستین سفر برون‌مرزی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از زمان روی کار آمدنش در کاخ سفید در ژانویه سال جاری میلادی خواهد بود.

در کنار این‌ها، شماری از رهبران سابق جهان هم از کشورهای عضو گروه هفت خواستند تا هزینه واکسیناسیون علیه کرونا در جهان را بپردازند و با این اقدام به توقف جهش این ویروس و عدم تبدیل دوباره آن به یک تهدید جهانی کمک کنند. یکصد مقام سابق جهان از جمله روسای جمهوری، نخست‌وزیر و وزرای خارجه سابق کشورهای جهان این درخواست را از رهبران گروه ۷ پیش از برگزاری نشست آتی آنها مطرح کرده‌اند. از جمله مقاماتی که این نامه را امضا کرده اند می توان به گوردون براون و تونی بلر نخست‌وزیران سابق انگلیس، بان کی مون دبیرکل سابق سازمان ملل و ۱۵ رهبر سابق آفریقا اشاره کرد.

این رهبران جهان طی نامه‌ای به اعضای گروه ۷ تصریح کردند که همکاری‌های جهانی در این زمینه طی سال ۲۰۲۰ ناکام ماند و اما ۲۰۲۱ می‌تواند دوران جدیدی در این زمینه باشد. در نامه این رهبران سابق جهان آمده است: حمایت‌ها از سوی گروه ۷ و گروه ۲۰ که می تواند واکسن بیماری کووید-۱۹ را برای کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط مهیا کند، نه تنها یک اقدام خیرخواهانه است بلکه یک نفع راهبردی برای هر کشوری محسوب می شود. این رهبران عنوان کردند که گروه ۷ و رهبرانی که به اجلاس این گروه دعوت شده اند باید پرداخت حدود ۳۰ میلیارد دلار سالیانه طی دو سال آینده برای مقابله با همه‌گیری کرونا در سراسر جهان را تضمین کنند.

علاوه بر همه‌گیری، مشکل تغییرات آب و هوایی هم گریبان بشر را گرفته است. این بحران زیست محیطی، تبعات اقتصادی گسترده‌ای دارد. سازمان غیر دولتی «آکسفام اینترمون» اسپانیا هشدار داد، اقتصاد کشورهای موسوم به جی۷، در صورت عدم اتخاذ تدابیر جدی و فوری برای کاهش انتشار کربن (CO۲)، تا سال ۲۰۵۰ به طور متوسط با انقباض سالانه تا ۸.۵ درصد مواجه خواهند شد. آکسفام در بیانیه ای پیش‌بینی کرد که اگر چه اقتصاد در کوتاه مدت از عواقب همه‌گیری کرونا نجات خواهد یافت اما تاثیرات بحران اقلیمی به صورت «سال به سال» مشهود خواهد بود.

بررسی‌های انجام‌شده، این کاهش تولید ناخاص داخلی را در ۴۸ کشور جهان از جمله کشورهای ثروتمند جی ۷ پیش‌بینی کرد که به این ترتیب انقباض اقتصادی تا سال ۲۰۵۰ در کشورهایی همچون فیلیپین با ۳۵ درصد، هند با حدود ۲۷ درصد، کلمبیا ۱۶.۷ درصد و در آفریقای جنوبی تا ۱۷.۸ درصد، شدیدترین ضربه‌های اقتصادی خواهد بود. این نهاد غیر دولتی اسپانیا بر اساس برآوردهای بدست‌آمده از دولت‌های گروه هفت خواست تا با افزایش و تقویت «فوری» برنامه‌ریزی‌ها و اهداف در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا ۹ سال آینده، میزان گرم شدن زمین را به زیر ۱.۵ درجه برسانند. بحران بغرنج آب‌وهوایی در فقیرترین کشورهای جهان، فقر، گرسنگی و مرگ‌ومیرهای بیشتر را به دنبال خواهد داشت.

4908

۱۱:۲۸ ,۱۷ خرداد ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید