نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی، با اشاره به همکاری‌های خوب طرف ایرانی با این سازمان، از اعضای شورای حکام و همه کشورها خواست تا برای تقویت امنیت بین المللی از احیای برجام به شکل اولیه آن حمایت کنند.

"میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در نشست شورای حکام این سازمان تأکید کرد که احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران به شکل اولیه آن، پاسخگوی منافع کل جامعه جهانی خواهد بود.

طبق اطلاعات دفتر نمایندگی دائم روسیه در وین، اولیانوف در سخنرانی خود گفت: «احیای کامل برجام مطابق با منافع کل جامعه جهانی است، چرا که این امکان را فراهم می‌کند تا تلاش‌های ایران در عرصه هسته‌ای، از جمله غنی سازی اورانیوم، ذخایر آن، تعداد دستگاه‌های سانتریفیوژ، مطابق با شاخص‌های توافق هسته‌ای بررسی شده و تحت کنترل کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار بگیرد. با توجه به اهمیت این مسائل، از سرگیری سریع استفاده از پروتکل الحاقی برجام درباره تضمین‌های آژانس از جانب ایران، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.»  

این دیپلمات بلندپایه روس با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه هسته‌ای ایران با آهنگ سریعی در حال توسعه بوده و امکانات بازرسی آژانس بسیار محدود شده و این شرایط کمکی به تقویت امنیت در منطقه خاورمیانه نکرده است، تأکید کرد: «در صورتی که احیای توافق هسته‌ای ممکن نشود، این وضعیت ادامه یافته و تعمیق خواهد شد. ضمن اینکه، فعلاً آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توانسته سطح قابل قبول شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران را تأمین کرده و از چارچوب قانونی فعالیت‌های این کشور اطمینان حاصل کند. بدین ترتیب، تا به امروز می‌توان چنین قضاوت کرد که به‌رغم برخی تصمیمات خاص، مقامات تهران حاضر به همکاری با آژانس بوده و مانعی برای بازرسی‌ها ایجاد نکرده‌اند.»

نماینده روسیه نتیجه گیری کرد که بدین ترتیب، توافق هسته‌ای مکانیزم بسیار موثری برای تضمین صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد شرایط لازم برای از سر گیری همکاری‌های تجاری-اقتصادی با این کشور و همچنین تقویت امنیت در منطقه خاورمیانه است و همه طرفین برنده چنین وضعیتی خواهند بود.

اولیانوف که ریاست هیئت روسی در مذاکرات وین درباره احیای برجام را برعهده دارد، افزود: «به همین دلیل، کشورهای عضو شورای حکام آژانس و تمامی کشورهایی که دارای عقل سلیم بوده و واقعاً نگران سرنوشت رژیم عدم گسترش هسته‌ای و امنیت بین‌المللی هستند، باید از روند مذاکرات کنونی در وین حمایت کرده و تلاش کنند تا برنامه جامع اقدام مشترک به شکل اولیه خود تحقق یابد.»

منبع: خبرگزاری تسنیم

۱۱:۴۷ ,۱۹ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دور هفتم مذاکرات احیای برجام با نوید ازسرگیری مجدد مذاکرات ادامه یافت اما دور بعدی مذاکرات بسیار دشوار خواهد بود؛ زیرا طرفین باید تصمیم‌هایی ...

وزیر خارجه آمریکا گفت که به‌رغم اختلاف‌نظرهایی که میان مسکو و واشنگتن در مواردی مانند اوکراین وجود دارد، دو طرف همکاری‌های مشترکی از جمله ...

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: علی‌رغم حمله روسیه به اوکراین به تعامل با مسکو در خصوص برجام ادامه می‌دهیم.

مقاومت کشورهای خلیج فارس در برابر افزایش تولید نفت، دلایلی فراتر از گلایه‌هایشان از دولت بایدن دارد.

نظر خود را ثبت کنید