هند که طالبان را یک گروه تروریستی می داند، برای اولین بار با رهبران آن از جمله از جمله ملا عبدالغنی برادر ارتباط برقرار کرده است. از سوی دیگر، ویلیام برنز رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا «C.I.A» به طور مخفیانه به اسلام‌آباد رفته و با مقامات ارتش و اطلاعات این کشور دیدار کرده است.

گروه بین‌الملل قرن نو: هندوستان تایمز به نقل از منابعی گزارش داد دهلی‌نو برای اولین‌بار با رهبران طالبان از جمله ملاعبدالغنی برادر ارتباط برقرار کرده است. طبق گزارش این نشریه، این ارتباط توسط مقام‌های امنیتی برقرار شده است. منابعی به هندوستان تایمز گفته‌اند تماس دهلی‌نو تنها با جناح‌ها و رهبران طالبان که «ملی‌گرا» یا خارج از حوزه نفوذ برخی کشورها هستند، محدود است.

گزارشگر هندوستان تایمز برقراری تماس بین دهلی‌نو و رهبران طالبان را یک چرخش جالب توجه در موضع هند توصیف کرده است. هند در گذشته از برقراری هرنوع ارتباط با گروه طالبان خودداری کرده و این گروه را «تروریستی» خوانده است. گزارش شده است که این تماس‌ها از چند ماه به این طرف جریان داشته است. وزارت خارجه هند به‌صورت رسمی در این مورد چیزی نگفته است. طالبان نیز تاکنون در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

یک منبع به هندوستان تایمز گفته است پیام‌ها بین مقام‌های هندی و ملا برادر رد و بدل شده است، اما تصمیم درباره برگزاری نشستی بین دو طرف گرفته نشده است.  این منابع خاطرنشان کرده‌اند هند با شبکه حقانی و اعضای شورای کویته که نمایندگان ارتش پاکستان خوانده می‌شوند، ارتباط برقرار نکرده است.

موضوع گفت‌وگوی مستقیم بین طالبان و هند در اردیبهشت سال گذشته از سوی زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، مطرح شد. خلیل‌زاد در اردیبهشت سال گذشته در مصاحبه با «د هندو»  گفته بود هند باید نگرانی‌های خود در مورد تروریسم را با طالبان به صورت مستقیم در میان بگذارد. خلیل‌زاد در آن زمان گفته بود: «هند و افغانستان روابط تاریخی دارند و من باورمندم که گفت‌وگو بین هند و طالبان مهم است، و مهم‌تر از همه این‌که موضوعات مربوط به نگرانی مانند [تروریسم] مستقیماً مطرح شود.»

این نخستین باری بود که یک مقام آمریکایی به صورت علنی تأمین روابط میان هند و طالبان را پیشنهاد می‌کرد.

در خبری دیگر، مسئولان و مقامات ارشد پاکستانی، سفر مخفیانه ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا ،«C.I.A» به اسلام‌آباد و دیدار با مقامات ارتش و اطلاعات این کشور را تأیید کردند. در این سفر، برنز با فرمانده ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان (I.S.I) دیدار کرده بود.

مهم‌ترین محور این سفر و دیدارها، همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی و استفاده از حریم هوایی پاکستان برای پهپادهای آمریکایی جهت کنترل اوضاع افغانستان اعلام شد. اما مقامات ارشد پاکستان به برنز گفته‌اند که پاکستان میزبان پایگاه‌های هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خاک خود نخواهد بود. گفته می‌شود آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به دنبال پایگاه‌هایی در اطراف افغانستان است تا بتواند پس از عقب‌نشینی و خروج نیروهایش از افغانستان، به جمع‌آوری اطلاعات و عملیات ضد تروریسم بپردازد.

۱۶:۴۵ ,۱۹ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


به گفته سخنگوي طالبان، تبعات امنيتي برآمده از ميزباني هركدام از همسايگان افغانستان از نيروها و پايگاه‌هاي نظامي آمريكا، بر عهده مرتكبين ...

به دنبال اعلام خروج و شروع روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گروه تحریک طالبان پاکستانی، فعالیت های خود را شدت بخشیده است.

به دنبال حمله تروریستی اخیر علیه یک خانواده پاکستانی‌الاصل مسلمان ساکن کانادا، عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان در گفتگو با همتای کانادایی‌اش، ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی