گروهی از خلبانان هواپیماهای رادار گریز اف-35 اسراییل به منظور شرکت در یک رزمایش 2 هفته ای عازم ایتالیا شده اند. رزمایش پنجه شاهین-۴ هم از دیروز در شمال غرب عربستان آغاز شد.

گروه بین‌الملل قرن نو، اسرائیل به همراه ایتالیا، آمریکا و بریتانیا در آسمان ایتالیا یک رزمایش هوایی مشترک برگزار کردند. یک «افسر ارشد» رژیم صهیونیستی به سایت خبری تایمز اسرائیل گفته است؛ خلبانان اسرائیلی با هدف «آمادگی برای مقابله با ایران» به این مانور اعزام شده‌اند. مفسران نظامی در سایر رسانه‌های صهیونیستی گفته‌اند که هدف از این تمرین انجام این ارزیابی است که در صورت حمله اسرائیل به ایران، جنگنده‌های اف-35 چگونه می‌توانند تا اهداف دور پرواز کرده و مأموریت جنگی خود را انجام دهند.

یکی از مشکلات حمله به تاسیسات هسته ای ایران، مستقر بودن آن ها در مناطق مرکزی ایران و با فاصله زیاد از مرز عنوان شده که امکان حمله جنگنده ها به آن را به دلیل نیاز به سوخت گیری برای برگشت منتقی می کند. حالا کارشناسان اسراییلی معتقدند که جنگنده‌های اف-35 این امکان را دارند که در یک پرواز به مناطق مرکزی ایران رسیده، ماموریت خود را انجام دهند و برگردند. فاصله بین اسراییل و ایتالیا تقریبا معادل فاصله بین اسراییل و ایران است. این رزمایش دوربردترین رزمایشی است که تاکنون جنگنده های اف-35 نیروی هوایی اسراییل در آن شرکت دارند. این هواپیماها رادار گریز هم هستند.

شش فروند هواپیمای اف-35 اسراییل در این رزمایش دو هفته ای که از 6 تا 17 ژوئن برگزار می شود، حضور دارند. این نخستین بار است که جنگنده های اف-35 اسراییل در کنار جنگنده های اف -35 کشورهای دیگر در یک رزمایش نظامی در خارج شرکت دارند.

در خبری دیگر، خبرگزاری رسمی سعودی (واس) گزارش داد که هدف از برگزاری این رزمایش تحکیم روابط نظامی دو کشور است. در عین حال تبادل اطلاعات و تجارب نظامی، بالا بردن سطح آمادگی، توانایی همکاری نیروهای دوست و آمادگی برای مقابله با تهدیدات خارجی از دیگر اهداف آن عنوان شده است. رزمایش پنجه شاهین-3 اسفندماه گذشته در همین منطقه برگزار شد و یک هفته به طول انجامید. دور دوم این رزمایش نیز آذر ماه ۱۳۹۹ در همین منطقه برگزار شد.

واس جزئیات بیشتری درباره این رزمایش اعلام نکرده است.

عربستان و آمریکا توافق‌های نظامی متعددی با یکدیگر دارند و همه ساله رزمایش‌های مشترک زمینی، هوایی و دریایی برگزار می‌کنند. در حال حاضر بیشتر پایگاه‌های نظامی آمریکا در عربستان، در مناطق شرقی عربستان، در حاشیه خلیج فارس و یا در اطراف ریاض قرار گرفته‌اند.

سال 2019 مقام‌های آمریکایی اعلام کردند، جنگنده‌ها، سامانه‌های دفاع هوایی و احتمالا بیش از 500 نظامی آمریکایی قرار است به بهانه بالا گرفتن تنش با ایران مجددا به پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در شهر ریاض بازگردند. همچنین گزارش شده که نیروهای عملیات ویژه آمریکا به نظامیان عربستانی در طول مرز این کشور با یمن کمک کرده‌اند.

۱۷:۱۸ ,۱۹ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم ۷ شهروند لبنانی که به زعم این وزارتخانه با حزب‌الله لبنان و بازوی مالی آن در ارتباط هستند، خبر داد.

شورای روابط آمریکایی‌اسلامی (CAIR) به دلیل موضع دولت بایدن در قبال اسرائیل و افزایش خشونت‌های این رژیم در نوار غزه مراسم جشن عید سالانه کاخ ...

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید یک شهروند این کشور به دلیل صادرات کالا به ایران دستگیر شده است.

هیات آمریکایی یک خانم با تبار ایرانی را به تیم مذاکراتی خود به رهبری رابرت مالی‌‌‌ اضافه کرد‌‌‌. این خانم آرین طباطبایی نام د‌‌‌ارد‌‌‌. ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی