قبل‌تر از این‌ها مشخص شده بود که سعید جلیلی قصدی برای کنار کشیدن به نفع ابراهیم رئیسی ندارد و نبرد بین این دو جدی است. حالا اما ماجرای استفتای خبرساز روز سه‌شنبه از دفتر رهبر معظم انقلاب، نشانه‌ای قوی است بر اینکه رقابت و اختلافات جلیلی و رئیسی در صحنه انتخابات جدی‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسید.

به گزارش گروه سیاسی قرن نوروز سه‌شنبه اعلام شد که رهبر معظم انقلاب در پاسخ یک استفتا فرموده‌اند که اگر کسی را اصلح تشخیص دادید وظیفه شرعی دارید به همان فرد رای بدهید و تحت هیچ شرایطی نباید به فرد دیگری رای بدهید ولو آنکه آن فرد رای بیشتری داشته باشد. 

خبر این استفتا البته بعدا توسط دفتر رهبر انقلاب تکذیب شد اما در همان ساعات ابتدایی رسانه‌های نزدیک به سعید جلیلی به طور گسترده به انتشار این استفتا پرداختند. کانال تلگرامی حامیان جلیلی هم با انتشار خبر این استفتا نوشت:  «گاهی اوقات رفتار سیاسی انقلابی‌ها سکولارتر از بقیه می‌شود، بد نیست عملکرد خودمان را با فتوای ولی‌فقیه محک بزنیم...»  

از همین‌جا و البته با لحاظ کردن اخبار روزهای قبل در صحنه انتخابات می‌شد حدس زد که هواداران جلیلی با این استفتا و البته تفسیری که در ادامه آن افزوده‌اند، ابراهیم رئیسی و سبد رأی او را در نقطه مرکزی حمله خود قرار داده‌اند. از یک‌سو جواد موگویی، مستندساز و از چهره‌های نزدیک به تیم ابراهیم رئیسی، در اینستاگرام خود مطلبی منتشر کرد با این عنوان «استفتای طرفداران جلیلی از رهبری در خصوص انتخابات چه معنایی داشت؟» او بی‌هیچ پرده‌پوشی این استفتا را به تیم سعید جلیلی منتسب کرد و نوشت: «استفتای نابخردانه اعضای ستاد جلیلی از رهبری در باب انتخاب میان «صالح مقبول» و «اصلح‌» در این لحظات حساس انتخاباتی، بازنمایی جز القای رأی رهبری به جلیلی ندارد. برای همین دفتر رهبری از بیم این القا آن را بی‌اعتبار خواند.» 

حرف او درباره ارتباط این استفتا با ستاد جلیلی به منظور کاستن از سبد رأی ابراهیم رئیسی بیراه نبود؛ چراکه کمی بعد محمدمهدی خالقی، مستندساز نزدیک به تیم جلیلی، در اینستاگرام خود تأیید کرد که این استفتا توسط او انجام شده است. 

خالقی همچنین درباره تکذیب این استفتا هم نوشت اسناد فیلم‌های مربوط به تأیید صحت استفتا را هم منتشر خواهد کرد.  

اصل ماجرا در این قضیه دو چیز است؛ یکی وجود اختلافات رو به افزایش بین ستادهای جلیلی و رئیسی و دیگری هم نبود افقی برای فروکش کردن این اختلافات. 

سابقه سیاسی سعید جلیلی همواره نشان داده که او و نزدیکانش چندان اهل کوتاه آمدن در این دست موقعیت‌ها نیستند. اگر جبهه پایداری در فضای سیاسی کشور نماد یکدندگی بر سر مواضعش است، سعید جلیلی نشان داده در این خصیصه از آن‌ها هم سختگیرانه‌تر عمل می‌کند. نمونه واضح آن انتخابات ٩٢ بود که باعث کنار گذاشتن باقری‌لنکرانی شد و همین امسال که شکافی در بین نیروهای جبهه پایداری بر سر حمایت از خودش و ابراهیم رئیسی ایجاد کرد. 

اما زمینه سیاسی این شکاف‌ها چیست؟ اگر مسائل ایدئولوژیک را کنار بگذاریم، در هفته‌های قبل سایت قرن نو در گزارشی توضیح داد که سعید جلیلی چگونه به دلیل مطالبه سهم سنگینی از کابینه بعدی شامل معاون اول، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزارتخانه‌های امورخارجه، نفت، اقتصاد و بهداشت از ابراهیم رئیسی با او به مشکل خورده و تصمیم گرفته راهش را در انتخابات از تیم رئیسی جدا کند. 

جلیلی با تشکیل گعده‌ای از سال ٩٢ که نام «دولت سایه» را بر آن گذاشته مدعی است که هیچ‌کس به‌اندازه او در این ٨ سال کشور را رصد نکرده، برای آن برنامه مدون نداشته و به راهکارهای جایگزین نرسیده. با همین تصور سعید جلیلی افزون بر دلایل ایدئولوژیک، معتقد است ردای ریاست جمهوری و اداره دولت تنها شایسته او و نزدیکانش است.  تصوری که نه‌تنها نشانی از عقب‌نشینی جلیلی از آن وجود ندارد بلکه به نظر می‌رسد در مدت باقی‌‌مانده تمام کوشش خود را خواهد کرد تا در تقابل با ابراهیم رئیسی، خود را به پاستور نزدیک‌تر کند. او هرچند در رقابت انتخاباتی و در کلام، حملات خود را متوجه دولت و افرادی چون همتی و مهرعلیزاده می‌کند اما در عمل هدف اصلی او عقب راندن رئیسی است. به این شکل که بدنه مخالفان دولت را به این نتیجه برساند که آلترناتیو کارآمد دولت فعلی نه ابراهیم رئیسی، بلکه اوست. با چنین فضایی آینده این دو قطبی بین جلیلی و رئیسی قطعا تماشایی خواهد شد. 

4908

۰۸:۰۰ ,۲۰ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در میان بازار داغ شعارهای انتخاباتی، سعید جلیلی و علیرضا زاکانی گفته‌اند می‌خواهند در دولت خود کاری کنند که دشمن مقابل ایران به «التماس» ...

نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با موضوع اقتصاد برگزار شد؛ هرچند این مناظره به لحاظ سبک و سیاق و حتی سؤالات طراحی‌شده ...

محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، معتقد است روش سیاست‌ورزی اصولگرایان بر مبنای ارائه نمایش بنا شده و روی آوردن به واقعیت، فرصت تبلیغات ...

سعید جلیلی نامرد انتخابات رییس جمهوری گفت : وجود ثبات در محیط اقتصاد مهم است . تحریم مهم است . مهم تر از تحریم بهانه تحریم برای توجیه مشکلات ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی