با بازگشایی بازارهای مالی قیمت‌ها در بازار خودرو افزایشی شد؛ این افزایش قیمت‌ها به حدی است که در این مدت خودرو پراید 111 نزدیک به 6 میلیون تومان گران شده است.

قرن نو - نگار علی: از ابتدای سال جاری این اولین باری است که بازار خودرو چنین افزایش قیمت‌های چشمگیری را تجربه می‌کند؛ طی این افزایش قیمت‌ها همه مدل‌های خودرو در گروه پراید حداقل 2 میلیون تومان گران شدند به طوری که پراید 131 از 112 میلیون تومان در قبل از تعطیلات امروز به قیمت 119 میلیون تومان رسیده است و پراید‌های 132 و 151 نیز به ترتیب در این مدت 3 و 7 میلیون تومان گران شده‌اند و در حال حاضر 117 و 121 میلیون تومان قیمت خورده‌اند. 

پشت پرده گرانی خودرو

در اردیبهشت‌ماه شورای رقابت در مورد تعیین میزان افزایش قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰ تصمیم‌گیری کرد؛ بر اساس تورم‌بخشی یک ساله اعلام شده توسط بانک مرکزی و پس از کسر تورم‌های اعمال‌شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال ۱۳۹۹ و پس از اعمال متغیرهای کیفیت و بهره‌وری نهایتا برای محصولات شرکت ایران‌خودرو به طور متوسط ۸.۲ درصد و برای محصولات شرکت سایپا به طور متوسط ۸.۹ درصد افزایش قیمت محاسبه شد که برای تمامی خودروهای مشمول دستورالعمل قیمت‌گذاری شورا، تا پایان شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می‌شود. 

قیمت‌گذاری دستوری در حالی در صنعت خودرو کشور ادامه می‌یابد که روز‌به‌روز زیان بیشتری به خودروسازها تحمیل می‌کند؛ تعلل شورای رقابت در اعلام نرخ‌های جدید و در نظر نگرفتن برخی از فاکتورهای ضروری در قیمت گذاری خط تولید برخی از خودروها را در خودروسازی‌ها زیان ده کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به خط تولید پژو پارس اشاره کرد که خودروسازی‌ها روی تولید هر عدد از آن 30 میلیون تومان ضرر می‌دهند و در نتیجه زمانی که نتوانستند حریف شورای رقابت شوند تولید خودرو را کاهش دادند. 

تولید خودرو در حالی در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده است که آمار قرعه کشی‌های دو خودروساز خبر از افزایش چشمگیر تقاضا در بازار می‌دهند و این امر به گرانی‌ها در بازار خودرو دامن زده است و موجب شده است که در بازار خودروهای گروه پژو افزایش قیمت چشمگیری رخ دهد به طوری که 206 تیپ 2 مدل 99 این گروه از 194 میلیون تومان در قبل از تعطیلات رسمی و اوایل خرداد ماه امروز به قیمت 199 میلیون تومان رسیده است و تیپ 5 آن نیز از 257 میلیون تومان به 263 میلیون تومان رسیده است و خودرو 207 اتوماتیک این گروه در این مدت 11 میلیون تومان گران شده است و به قیمت 395 میلیون تومان رسیده است. 

عده‌ای از کارشناسان در حالی نوسنات اندک نرخ ارز را مقصر اصلی گرانی می‌دانند که تنها بازار خودروهای داخلی در این مدت دچار نوسانات شدید قیمتی شده است و بازار خودروهای وارداتی در آرامش نسبی است به طوری که روند رفت و برگشتی قیمت خودرو سوزوکی گراند ویتارا نیز در این روزها متوقف شده است و این خودرو بر روی قیمت 990 میلیون تومان ثابت بوده است و خودرو مونتاژ گروه پژو مثل پژو 2008 مدل 98 نیز در این مدت بر روی قیمت 800 میلیون تومان ثابت بوده است و از طرف دیگر در صورتی نرخ دلار در روزهای اخیر افزایش چند صد تومانی داشته است اما روند قیمت‌ها در برخی از خودروهای وارداتی مانند سیتروئن سی 3 و پژو 2008 مدل 99 ریزشی بوده است و این دو خودرو در این مدت به ترتیب 20 و 5 میلیون تومان ارزان شده‌اند و در حال حاضر 840 و 885 میلیون تومان قیمت خورده‌اند. 

وضعیت روند قیمت‌ها در سایر خودروهای داخلی موجود در بازار نیز افزایشی بوده است به طوری که از ابتدای خرداد ماه تاکنون تیبا 2 نزدیک به یک میلیون تومان گران شده است و مدل صندوقدار آن نیز در این مدت یک میلیون تومان گران شده است و در بین خودروهای گروه سمند مدل‌ای اف 7 آن از 200 میلیون تومان در ابتدای خرداد ماه امروز به قیمت 213 میلیون تومان رسیده است. 

4908

۱۱:۲۲ ,۲۰ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بازگشایی بازارهای مالی و بازار خودرو در 24 ساعت گذشته با افزایش قیمت‌ها در این بازار همراه بوده است به طوری که در این مدت سمند ال‌ایکس مدل 99 ...

انتظار می‌رود با اجرایی شدن مالیات برعایدی سرمایه تقاضا برای مسکن طبقه متوسط و کم‌برخوردار کشور کاهش یابد و این در حالی است که برخی فعالین ...

معاون اول رئیس جمهور مصوبه جدید هیئت دولت در خصوص نرخ جریمه تردد خودروهای کاربراتوری در محدوده مناطق ممنوعه را ...

هرچند بازار خودرو این روزها با موجی نه چندان قوی از افزایش قیمت مواجه شده است، با این حال شهروندان همچنان میل چندانی به خرید نشان نمی‌دهند ...

بر اساس بند 9 بخشنامه شماره 141716 مورخ 1400/02/06 عوارض گمرکی تلفن‌های همراه بالای 600 دلار از 5 درصد به 12 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی