جو بایدن از همان ابتدا اهداف خود از سفر را به وضوح برای همه روشن کرد. او هنگام عزیمت به اروپا به خبرنگاران گفته بود كه از جمله اهداف وی «تقویت اتحاد» است و برای پوتین و چین روشن ساخته بود كه اروپا و ایالات متحده با یکدیگر پیوند محکمی دارند.

گروه بین‌الملل قرن نو،جو بایدن برای نخستین بار در کسوت رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در نشست گروه 7 روز چهارشنبه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد)  به بریتانیا سفر کرده است. یورونیوز می گوید این سفر، آزمونی است برای نشان دادن توانایی‌های دیپلماتیک رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده برای مدیریت روابط با متحدان بزرگ. او پیش از این سفر در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست این پرسش را مطرح کرد: «آیا متحدان و نهادهای دموکراتیکی که در قرن گذشته آن‌همه تاثیرگذار بودند، توانایی خود را برای رویارویی با تهدیدهای دشمنان در روزگار نو، ثابت خواهند کرد؟ باور دارم که پاسخ مثبت است. این هفته در اروپا ما فرصت اثبات این قضیه را داریم.»

او در آغاز این سفر بر پایبندی «تزلزل‌ناپذیر» کشورش به ناتو تاکید کرد و به روسیه هشدار داد که در صورت انجام فعالیت‌های زیان‌آور با پیامدهای «محکم و هدفمند» روبرو خواهد شد. او در ابتدای سفر خود در سخنرانی برای حدود هزار سرباز آمریکایی و خانواده‌های آنها در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی میلدنهال در بریتانیا گفت ما دنبال درگیری با روسیه نیستیم. ما خواهان رابطه‌ای پایدار و پیش‌بینی‌پذیر هستیم [...] اما من صریح و روشن گفته‌ام که اگر دولت روسیه به فعالیت‌های زیان‌آور بپردازد، ایالات متحده با روشی محکم و هدفمند پاسخ خواهد داد. او ادامه داد: من به نشست گروه ۷ و وزیران ناتو می‌روم و سپس با آقای پوتین ملاقات می‌کنم تا به او بگویم که چه چیزی را من می‌خواهم که او بداند.

اما در مورد متحدان اروپایی امریکا، او بر تقویت روابط تاکید کرد. بایدن گفت مصمم است پس از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ که سیاست تعرفه‌‌ای او و خروجش از معاهدات جهانی، روابط با متحدان بزرگ را متشنج کرد، روابط میان دو سوی اقیانوس اطلس را مجدداً بازسازی و پیوندهای خود را دوباره برقرار کند. او هم چنین ادامه داد: در هر مرحله از سفر، ما می‌خواهیم روشن کنیم که ایالات متحده بازگشته است و دموکراسی‌های جهان در کنار هم ایستاده‌اند تا با سخت‌ترین چالش‌ها و موضوعاتی که برای آینده بیشترین اهمیت را دارند، مقابله کنند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر این کشور و «جو بایدن»، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز -پنج‌شنبه- در نخستین دیدار خود «منشور آتلانتیک» جدیدی را امضا خواهند کرد که بر خطر حملات سایبری و گرم شدن کره زمین متمرکز خواهد بود. در این بیانیه آمده است که «منشور آتلانتیک» جدید طبق منشور امضا شده توسط «وینستون چرچیل»، نخست‌وزیر پیشین و «فرانکلین روزولت»، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا تدوین شده است.  منشور جدید تصریح می‌کند که اگر جهان از سال ۱۹۴۱ تغییر کرده، ارزش‌ها در دفاع از دموکراسی، امنیت جمعی و تجارت بین‌الملل به همان شکل باقی می‌مانند. در این بیانیه آمده است که این سند، چالش‌های جدیدتری مانند لزوم رفع تهدیدهای ناشی از حملات سایبری را به رسمیت می‌شناسد و برای مقابله با تغییرات آب و هوا و محافظت از تنوع زیستی و کمک به مهار پاندمی کرونا فوری اقدام می‌کند.

بایدن قرار است هفته آینده در نشست‌های جداگانه با رهبران ناتو، گروه ۷ و اروپا دیدار کند. او نخست در دهکده ساحلی کران‌وال در اجلاس گروه ۷ شرکت می کند. درونمایه‌های اصلی بحث در این نشست را مسئله روسیه و چین و نیز موضوع همیشگی جلب مشارکت متحدان ناتو برای دفاع مشترک تشکیل دهد. قرار است دیپلماسی واکسن، تجارت، محیط زیست و ابتکار عمل برای بازسازی زیرساخت‌های جهان در حال توسعه، دستور کار این نشست باشد.

اما حساس ترین روز این نشست، 26 خرداد خواهد بود. روزی که بایدن و پوتین با یکدیگر دیدار خواهند کرد. حملات باج‌افزارهای روسی، تجاوزات مسکو علیه اوکراین، وضعیت حقوق بشر، به ویژه وضعیت الکسی ناوالنی، منتقد زندانی کرملین از موضوعات مورد بحث خواهد بود. اسپوتنیک، کاخ کرملین اعلام کرد که نشست میان «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه و «جو بایدن»، رئیس‌جمهوری آمریکا در «ویلا لاگرانج» در ژنو برگزار می‌شود. این خبر را «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد. نشست میان رؤسای جمهور روسیه و آمریکا بناست امروز -‌پنج‌شنبه- برگزار شود. دپارتمان فدرال امور خارجه سوئیس نیز این خبر را تایید کرده است.

فشار جو بایدن برای قرار دادن مالیات جهانی حداقلی بر شرکت‌های چند ملیتی، در داخل کشورش با مخالفت روبروست. وزرای دارایی گروه ۷ قبل از اجلاس پیش رو توافق کردند که سیاست حداقل نرخ مالیات جهانی ۱۵ درصد را دنبال کنند و به کشورهای عضو بازار اجازه دهند تا به غیر از حاشیه ۱۰ درصدی، حداکثر ۲۰ درصد بر سود اضافی ۱۰۰ شرکت چندملیتی پردرآمد مالیات وضع کنند. جمهوری‌خواهان آمریکا این هفته با این طرح مخالفت کردند، امری که بالقوه توانایی این کشور در اجرای توافق‌نامه جهانی مورد نظر گسترده را پیچیده می‌کند.

بایدن امروز در کورن‌وال با بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا جلسه‌ای خواهد داشت، فرصتی برای تمدید «روابط ویژه» آمریکا و بریتانیا پس از برکسیت. دو کشور با تأکید بر احترام به منشور آتلانتیک مربوط به پیوند اتحاد میان دو سوی اقیانوس اطلس متعلق به سال ۱۹۴۱، بیانیه مشترکی صادر خواهند کرد. به گفته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دو طرف احتمالا درباره موضوعات سیاسی مهمی با یکدیگر گفتگو خواهند کرد. بایدن تصمیم دارد حمایت شدید کشورش از توافقنامه صلح ۱۹۹۸ در ایرلند شمالی که با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا زیر سؤال رفته است را اعلام کند. بایدن و جانسون همچنین درباره تغییرات آب و هوایی، پیشنهادی برای مقابله با نفوذ چین در زیرساخت‌های جهانی و خروج نیروهای غربی از افغانستان گفتگو خواهند کرد.

همچنین در دیدار بایدن با مقامات آلمانی، موضوع خط لوله نورد استریم ۲ روسیه در دستور کار قرار خواهد گرفت. دولت بایدن با این پروژه خط لوله گاز طبیعی ۱۱ میلیارد دلاری مخالف است، اما آلمان می‌خواهد این خط لوله به پایان برسد. پس از سه روز نشست هفت کشور صنعتی، جو بایدن و همسرش جیل از ملکه الیزابت دوم، پادشاه بریتانیا در قلعه وینزر دیدار خواهند کرد.

۱۵:۲۴ ,۲۰ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد دو رئیس‌جمهوری ۱۶ ژوئن ملاقات می‌کنند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه هم خبر داد به زودی بیانیه‌ای ...

خالد مشعل گفت: عجیب است که آمریکا به گفت‌وگو با طالبان که همچنان با این کشور در افغانسان می‌جنگد، ادامه می‌دهد و این در حالی است که حاضر به ...

رئیس جمهوری آمریکا به نهادهای اطلاعاتی این کشور دستور داده تلاش‌های خود برای یافتن سرمنشاء شیوع ویروس کرونا را "دو برابر" کنند و ظرف مدت ۹۰ ...

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سخنانی انتقادی از عملکرد دولت کنونی این کشور در قبال رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر غزه، گفت هیچ کسی اندازه او به اسرائیل ...

یک روزنامه سوئیسی گزارش داد هیئت همراه ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) و جو بایدن (رئیس‌جمهور آمریکا) در سفر به ژنو بیش از هشتصد نفر هستند. ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی