آیا چین دست به اصلاح در سیاست خارجی خود خواهد زد؟

توصیه شی به کمونیست های چین

نظام سیاسی که در آن کنترل یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر جمعیت در دستان تنها هفتاد میلیون نفر اعضای حزب کمونیست باشد، برای کشوری که می خواهد با پیشی گرفتن از امریکا ابرقدرت جهان شود نیاز به اصلاح دارد. بازتاب چنین تمامیت خواهی در سیاست خارجی این کشور هم نمایان شده و موجبات نگرانی همسایگان و قدرت های جهانی را به وجود آورده است.

گروه بین‌الملل قرن نو، به گزارش بی بی سی، شی جین پینگ ، رئیس جمهوری چین از حزب کمونیست این کشور خواسته است تا با ایجاد یک چهره قابل اعتماد و دوست داشتنی، حلقه دوستان این کشور را گسترش دهد. این نشانه تغییر در تاکتیک‌های دیپلماتیک چین است که به گفته تحلیلگران در سالهای اخیر به طور فزاینده‌ای خصمانه شده است. شی خطاب به مقامات ارشد حزب کمونیست گفته که «چین باید خود را با اعتماد به نفس اما در عین حال فروتن نشان دهد».

در ماههای اخیر دیپلمات های چینی به طور فزاینده ای در رسانه های اجتماعی از "دشمنان" و دولت های خارجی انتقاد کرده اند . خبرنگاران می گویند در داخل چین تردیدهایی وجود داشته است مبنی بر این که این روش برای اعتبار کشور مضر بوده است.

در عین حال، نشریه معتبر پراجکت سیندیکیت در تحلیلی از وضعیت تمرکز قدرت در این کشور خودمختاری منطقه‌ای را توصیه می کند. این نشریه می نویسد اگر چین از نظر تاریخی راهی را دنبال می‌کرد که الان به نظر می‌رسد شی جین پینگ، رهبر برجسته فعلی آن قصد دارد، آن را طی کند، اکنون چین یک ابرقدرت اقتصادی در حال رشد نبود. تاریخ نشان می‌دهد که به نفع خود چین است که امکان ایجاد خودمختاری منطقه‌ای در این کشور را به وجود آورد و تمرکز کمتر بر کشور به عنوان یک کل منسجم را بپذیرد.

نویسنده می گوید به نظر من، به نفع خود چین است که دولت تایپه به عنوان تنها مرجع قانونی جزیره باقی بماند تا بتواند به یک مسیر نهادی و حکومتی که متفاوت از جمهوری خلق است، ادامه دهد. به همین ترتیب، به نفع چین است که هنگ کنگ در قالب یک سیستم ثانویه در نظر گرفته شود. دولت پکن باید تشخیص دهد که خودمختاری قابل توجه منطقه ای، به ویژه برای مناطقی که اکثراً دارای جمعیت غیر هان هستند، در خدمت بلندپروازی‌های بلند مدت این کشور خواهد بود.

تاریخ وحشتناک و دلخراش نسل کشی، پاکسازی قومی و یکسان سازی اجباری در قرن بیستم حاکی از آن است که این اقدامات از بالا به پایین کینه‌هایی را در میان مردم به وجود خواهد آورد و مشکلات جدی در سال‌ها و دهه‌های آینده ایجاد می‌کند. بشریت به اندازه کافی رشد کرده است تا بداند که تنوع، خودمختاری منطقه‌ای و جهان وطنی گرایی بهتر از گزینه‌های دیگر است. به ویژه، رژیمی که آرزو دارد جهان را به سمت آینده‌ای روشن‌تر رهنمون کند، باید به از این موضوع آگاه باشد.

با وجود این، شی جین پینگ، رهبر برجسته فعلی چین تمایل زیادی به تمرکز اقتدار در پکن دارد. اما نگرانی اصلی او این است که دستوراتش به درستی اجرا نمی‌شود. به نظر می‌رسد، در این شرایط نتیجه گیری شی این است که راه حل این مشکل، تمرکز بیشتر قدرت است. اما حتی اگر شی محاسبه تاکتیکی درستی را برای دوران فعلی انجام داده باشد، پیر شدن او در کنار منطق چگونگی تکامل سازمان‌های فرماندهی اقتدارگرا، تضمین می‌کنند که استراتژی او پایان خوشی نخواهد داشت.

چین اگر کشوری باشد که از انبوه سیستم‌های مجزا که در حال بررسی مسیر‌های ممکن رو به آینده است، بهره ببرد، واقعاً ممکن است که شانس تبدیل شدن به یک رهبر جهانی را داشته باشد و ثابت کند که لایق این نقش است. اما یک چین متمرکز و اقتدارگرا که خواستار تسلیم شدن در برابر یک امپراطور واحد است، هرگز این فرصت را نخواهد داشت.

۱۵:۴۸ ,۲۰ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دولت بایدن با ادامه سیاست های ترامپ علیه چین ۵۹ شرکت چینی از جمله شرکت هواوی را هدف تحریم قرار داد.

وزارت خارجه مالزی در اعتراض به پرواز ادعایی تعدادی از هواپیماهای نظامی پکن در آب‌های مورد مناقشه کوالالامپور سفیر چین را احضار کرد.

تحقیقات جدید حاکی از آن است که بحران آب و افزایش گرما جهانی شرایط زیست در کره زمین را محدودتر خواهد کرد چراکه گرما و خشکسالی شدید تهدیدی برای ...

نگرانی از ظهور چین پنتاگون را واداشته است تا حضور نظامی آمریکا در اقیانوس آرام را تقویت کند. آمریکا تصمیم دارد تا یک نیروی ضربت دریایی دائمی ...

یکی از نتایج اجلاس اخیر G7 تامین هزینه و سرمایه‎گذاری روی پروژه توسعه زیرساخت جهانی برای شکست چین و عقب راندن آن در بازار پر سود توسعه نسل جدید ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی