رسوخ ناپذیری بیش از پیش پرده آهنین به بهانه همه گیری

هر روز منزوی تر از دیروز: کره شمالی و قرنطینه خود خواسته

سال 2020 برای کشور و مردم کره شمالی، سال محدود شدن بیش از پیش ارتباط این کشور با جهان خارج، به بهانه بحران همه گیری بود.

حتی تا قبل از بروز بحران همه گیری ویروس کرونا، کره شمالی به عنوان یکی از منزوی ترین (اگر نگوییم منزوی ترین کشور) کشورهای روی کره زمین شناخته می شد و مردم این کشور، بطور عادی در قرنطینه اجباری (از جهان) زندگی میکردند. بنابراین، تصور محدود شدن بیش از پیش ارتباطات این کشور با جهان خارج، دشوار بود. اما بروز بحران همه گیری، کره شمالی را به سمت سطح بی سابقه ای از انزواگرایی سوق داده است. اما چرا و چگونه این اتفاق میافتد و پیامدهای آن چیست؟

اقدامات دولت کره شمالی به بهانه مقابله با همه گیری، پرده آهنین کشیده شده به دور این کشور را رسوخ ناپذیرتر کرده است. دولت این کشور در همان روزهای آغازین بروز همه گیری و در حالی که بیشتر کشورهای جهان، در حال بررسی شرایط به منظور  انجام اقدامات ضروری بودند، اقدامات سخت گیرانه ای را علیه گسترش همه گیری انجام داد، اقداماتی از جمله: بستن سخت گیرانه تر مرزها، ممنوعیت مطلق ورود گردشگران خارجی، بیرون کردن گردشگرانی که در کشور بودند، و قرنطینه کامل کلیه خارجی های مقیم کره شمالی اعم از کارمندان سفارتخانه ها و سازمان های بین المللی (حتی آنهایی که قبل از بروز همه گیری وارد این کشور شده بودند). پیونگ یانگ البته به برخوردهای بسیار سخت گیرانه با بیماری های واگیردار شهره است و پیشتر نیز چنین اقداماتی را در مقابل بیماری هایی چون ابولا و سارس که شیوع آنها کمتر از کووید-19 است، اتخاذ کرده بود. در حقیقت، پیونگ یانگ نشان داده که به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری ها در کشورش، حاضر به قربانی کردن اقتصاد کره شمالی است، چرا که رهبری کره شمالی به خوبی از وضعیت شکننده زیر ساخت های بهداشت و درمان این کشور برای مقابله با چنین ویروس هایی مطلع است. (حتی خود کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نیز به این امر اذعان کرده است) بنابراین، رهبری کره شمالی تنها راه را در انزوای بیش از پیش دیده و به این انزوا به عنوان یک فرصت برای تحمیل بیش از پیش ایدئولوژی سیاسی اش و منزوی کردن بیش از پیش این کشور نگاه میکند. در این راستا، دولت این کشور نیروهای امنیتی بیشتری را در مرزهای این کشور مستقر کرده و تک تک کالاهای وارد شده به این کشور، بررسی و ضدعفونی می شوند. افزون بر این، کیم به اتحادیه جوانان این کشور دستور داده که با هرگونه رفتار غیر سوسیالیستی برخورد کنند. در اینجا باید اشاره شود که سیاست دولت کره جنوبی در ممنوع کردن فعالیت فعالان حقوق بشری که بالن هایی به کره شمالی ارسال میکردند، به نوعی آب به آسیاب سیاست سرکوب گرانه دولت کره شمالی ریخته است.

در زمینه اقتصادی هم علائم نگران کننده بیشتری از انزوای بیش از پیش کره شمالی وجود دارد و نشانه ها نشان از آن دارند که این کشور در حال تلاش برای کاهش بیشتر و بیشتر وابستگی اش به واردات مواد اولیه، تجهیزات و کالا از خارج است. در این راستا و بر اساس گفته های دیپلمات های روسی، هر دو کارخانه متالورژی کره شمالی در حال نصب تجهیزات ذوب آهن بدون کک هستند و ساخت کارخانه های شیمیایی با هدف تهیه سوخت مایع از زغال سنگ قهوه ای، در این کشور شروع شده است. فارغ از موفیقت یا شکست این طرح ها، پیگیری آنها نشان از قصد دولت کره شمالی برای قطع ارتباط بیشتر با جهان میدهد، قصدی که در هشتمین کنگره این حزب در سال 2021 بر آن تاکید شد. در جبهه دیپماسی هم کره شمالی علامت مثبتی از خود نشان نمیدهد. این کشور به بهانه همه گیری از بازی های المپیک و مقدماتی جام جهانی فوتبال کنار کشید و به سیگنال های مذاکراتی دولت بایدن و همسایه جنوبی اش هم اهمیتی نمیدهد.

اما چرا باید نگران شتاب گرفتن مسیر انزوای کره شمالی بود؟ در پاسخ، به تاثیرات مخرب این انزوا بر اقتصاد این کشور و آزادی های ناچیز مردم کره شمالی اشاره می شود. بر اساس آمارها در سال 2020،  تجارت کره شمالی با چین تا 90 درصد کاهش داشته است و اکنون حتی تهیه اقلام خوراکی و پوشاکی اولیه نیز در این کشور بسیار دشوار است، تا جایی که شایعه بروز قحطی در کره شمالی مطرح است. افزون بر این، همین آزادی های حداقلی مردم کره شمالی و دسترسی قاچاقی شان به برخی کالاهای فرهنگی نیز روز به روز در حال محدود تر شدن است. دیگر آنکه امروز تنها حلقه ارتباطی کره شمالی با جهان خارج، 13 سفارتخانه و چند کارمند سازمان های بین المللی است که تعداد آنها نیز در حال کم و کم تر شدن است. بنابراین هیچ اطلاعات درستی از این کشور به منظور تنظیم سیاست ها در قبال آن وجود ندارد.

۱۹:۱۵ ,۲۰ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یک مؤسسه هندی توضیح داده است که عفونت کپک سیاه اغلب در افراد مبتلا به کووید که اخیراً از آن بهبود یافته‌اند، تشخیص داده می‌شود.

سال 2020 یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای صنعت نفت بوده است؛ طوری که در این سال تقاضا برای نفت خام تا 91 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد؛ اقتصاددانان ...

مراقبت از بیماران خارج از بیمارستان، هم دشوار و هم هزینه‎بر است. این را حالا بسیاری از مردم بعد از شیوع کرونا می‎دانند؛ زیرا یکی از ملزومات ...

بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های کره شمالی از فرط نگرانی از بابت همه گیری کروناویروس در این کشور، دستور نابودی گربه‌ها و کبوترها در مناطق مرزی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی