چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا در مواضعی نسبت به تهدیدها علیه دموکراسی در آمریکا هشدار داده است.

باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان هشدار داده است که حزب جمهوری‌خواه پس از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 دست به تصویت قوانینی زده است که سلامت انتخابات و دموکراسی در آمریکا را تهدید می‌کند. این سخنان در واکنش به تصویب قوانینی هستند که در آن رای‌گیری در ایالت‌هایی مثل فلوریدا، جورجیا، و آریزونا سخت‌تر و محدودتر می‌شوند، امری که متخصصین توافق دارند که بیشتر روی مشارکت اقلیت‌های نژادی و جوانان تأثیر منفی خواهد گذاشت، و همچنین قوانینی که اختیار اعلام نتیجه انتخابات را به کنگره ایالتی منتقل می‌کنند که عموماً در اختیار حزب جمهوری‌خواه است.

اوباما چنین گفت: «همه ما، به عنوان شهروندان این کشور، باید متوجه باشیم که دگردیسی آمریکا به یک رژیم غیردموکراتیک در یک حرکت ناگهانی و یک‌شبه انجام نخواهد پذیرفت. این دگردیسی در چند قدم و به شکل تدریجی محقق خواهد شد.»

اوباما گفت که یورش هواداران ترامپ به کنگره در روز 6 ژانویه که به منظور جلوگیری از تأیید رسمی پیروزی جو بایدن صورت گرفته بوده و در گام بعد عدم واکنش کافی و مناسب از سوی رهبران حزب جمهوری‌خواه او را به این نتیجه رسانده که دموکراسی آمریکایی در حال حاضر در موقعیتی بحرانی قرار دارد. او گفت چنین رفتار ضددموکراتیکی از طرف حزب رقیب در یک دهه یا حتی 5 سال پیش کاملاً غیرقابل تصور بوده و این نشان می‌دهد که تمایل به سوی توتالیتاریسم در سال‌های اخیر در محافظه‌کاران آمریکایی رشد سریعی داشته است. اوباما گفت که نیروهای تاریکی در حاشیه حزب جمهوری‌خواه وجود داشتند که پس از 4 سال ریاست جمهوری ترامپ بر حزب تسلط کامل یافته‌اند.

اوباما در این مصاحبه خاطرنشان کرد که لزوماً دموکراسی از طریق کودتای نظامی نابود نمی‌شود، بلکه از طریق صندوق رای نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد، اگر افراد توتالیتر از طریق انتخابات به قدرت برسند و در قدم بعدی انتخابات را از معنای خود تهی کنند و انتخابات فرمایشی برگزار کنند. او یک مثال این امر را ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دانست که با رای اکثر مردم روسیه به قدرت رسید ولی به تدریج نهادهای دموکراتیک روسیه را تضعیف کرد و کار را به جایی رساند که به ادعای اوباما دیگر کنار زدن او از طریق انتخابات ممکن نیست.

اوباما خطاب به اندرسون کوپر، مجری برنامه 360 درجه سی‌ان‌ان، گفت که پس از شنیدن خبر پیروزی ترامپ در سال 2016 فکر کرده که نهادهای دموکراتیک آمریکا قوی‌تر از آن هستند که تهدیدی جدی متوجهشان باشد، ولی او شاهد این بود که حزب جمهوری‌خواه به جای محدود کردن ترامپ به رهبری او کاملاً تن داده و رسانه‌های محافظه‌کار هم همین‌طور، و به همین دلیل اکنون بسیار نگران است.

۲۰:۰۵ ,۲۰ خرداد ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی