رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه روز دوشنبه دیدار با جو بایدن، همتای آمریکایی خود را «سازنده» خواند.

دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه برگزاری نشست سالیانه سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در بروکسل بلژیک برگزار شد.

به گفته اردوغان، در این دیدار رهبران دو کشور درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای و همچنین روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

جو بایدن نیز پس از پایان این نشست بدون اشاره‌ای به جزئیات دیدار نشست را بسیار خوب» ارزیابی کرد.

اردوغان بعد از انجام این دیدار در گفتگو خبرنگاران تاکید کرد که در خصوص سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ و همچنین جنگنده‌های اف ۱۵ با همتای آمریکایی خود صحبت کرده است.

دولت آمریکا، ترکیه را تهدید کرده بود در صورتی که سامانه ضد موشکی اس ۴۰۰ را از ترکیه تحویل بگیرد، قرارداد فروش جنگنده‌های اف ۱۵ را با آنکارا لغو خواهد کرد.

اردوغان از بایدن خواست تا نسل‌کشی نامیدن کشتار ارامنه را پس‌ بگیرد‌.

اردوغان پس از دیدار با بایدن تاکید کرد که هیچ موضوعی غیر قابل حلی در روابط با ایالات متحده وجود ندارد.

نخستین دیدار دو رئیس جمهوری ترکیه و آمریکا از زمان به قدرت رسیدن جو بایدن ۴۵ دقیقه به طول انجامید. دولت آمریکا در ماه آوریل، کشتار ارامنه از سوی ترکان عثمانی را به عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت شناخت. این موضوع نارضایتی ترکیه را به همراه داشت و اردوغان بارها از همتای آمریکایی خود خواسته بود در این موضع تجدید نظر کند.

منبع: یورونیوز

۱۱:۴۱ ,۲۶ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نسبت به خوش بینی های اولیه، به نظر می رسد به تدریج تحلیل ها به سمت واقع بینی بیشتر حرکت می کنند. اگرچه وخامت وضعیت معیشت در ایران باعث شده تا ...

بر اساس یک گزارش در حالی که کمتر از شش ماه از ریاست جمهوری‌ بایدن همراه با همه‌گیری کروناویروس، تشدید خشونت مسلحانه و بروز بحران در مرزهای ...

یک تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: بایدن از یک سو می‌خواهد قدرت‌نمایی ترامپ در عرصه بین‌المللی را ادامه دهد و از سوی دیگر می‌خواهد خود را یک سیاستمدار ...

بلاروس، اکراین، سوریه، ایران، افغانستان و شمالگان از موضوعات مورد مذاکره بین طرفین بود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی