ارزان ترین و گران‌ترین برق دنیا در کدام کشورها تولید می شود؟

بحران برق دامن‌گیر کدام کشورها در خاورمیانه شده است؟

در هفته های اخیر و کاهش بارندگی ها و نزدیک شدن به فصل گرما مسئله برق بسیار حائز اهمیت شده است؛ در این گزارش به بررسی قیمت این انرژی پاک در ایران و جهان و بحران قطعی برق در سراسر دنیا می پردازیم.

قرن نو_ نگارعلی:  انتشار اخباری مبنی بر هجوم سرمایه گذاران چینی برای استخراج بیت کوین در ایران افکار عمومی را به این سو برده است که ایران ارزان ترین برق در دنیا را دارد. بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که ایران چهارمین کشورارزان قیمت دنیا در این صنعت است؛ ایران پس از ونزوئلا، سودان و لیبی ارزان ترین برق در دنیا را تولید می کند.

قیمت هر کیلووات بر ساعت برق در کشور های ونزوئلا، سودان و لیبی به ترتیب 0، 0.001 و 0.004 دلار آمریکا است و در ایران نیز میانگین قیمت برق 0.005 دلار آمریکا تخمین زده شده است؛ گفتنی است که پایین بودن قیمت برق در این گزارش به این معنا نیست که شهروندان کشورهای نامبرده شده قدرت پرداخت هزینه برق را دارند و یکی از علل پایین بودن قیمت این انرژی پاک در نسبت با میانگین جهانی در کشورهای نامبرده شده، پایین بودن ارزش ارز ملی این کشورها در نسبت با دلار آمریکا است.

پس از ایران کشورهای کوبا، اتیوپی، قرقیزستان و زیمباوه به ترتیب ارزان ترین برق در دنیا را دارند و در میان غول های اقتصادی دنیا قیمت برق در چین همانند کشورهای هند، مکزیک، اکوادور و ویتنام است؛ میانگین قیمت برق در این کشورها به ترتیب 0.081، 0.082، 0.096 و 0.081 دلار آمریکا است و میانگین قیمت برق در چین 0.084 دلار آمریکا است.

در مقابل این کشورهای نامبرده شده کشور آلمان گران ترین برق در دنیا را دارد و میانگین قیمت هر کیلووات برق بر ساعت در این کشور 0.385 دلار آمریکا است، یکی از دلایل گرانی برق در این کشور استفاده آلمان از انرژی های پاک نظیر انرژی بادی برای تولید برق است.

پس از آلمان برمودا گران ترین برق در دنیا را دارد و میانگین هر کیلووات بر ساعت برق در این کشور 0.373 دلار آمریکا است و دانمارک و پرتغال نیز سومین و چهارمین کشورهای گران قیمت در صنعت برق در دنیا هستند و میانگین قیمت برق در هر کیلووات بر ساعت در این کشورها به ترتیب 0.322 و 0.317 دلار آمریکا است.

چند میلیون نفر در دنیا از این انرژی پاک بی بهره اند؟

نزدیک 167 سال از زمانی که توماس ادیسون برق را اختراع کرد می گذرد با این وجود با گذشت بیش از یک قرن از این اختراع کماکان نزدیک به یک میلیارد و 300 میلیون نفر از این انرژی پاک بی بهره اند؛ از این یک میلیارد و 300 میلیون نفر 600 میلیون نفر آنها در جنوب صحرای آفریقا و 300 میلیون نفر آنها در هند زندگی می کنند.

طبق بررسی های صورت گرفته از هر ده نفر در قاره آسیا دو نفر از آنها به برق دسترسی ندارند؛ از بین همه کشورهای آسیایی وضعیت هند از همه بدتر است و نزدیک به 304 میلیون نفر در این کشور از این انرژی پاک محروم اند؛ در حالی که  94 درصد از ساکنان مناطق شهری هند به برق دسترسی دارند تنها  67 درصد مردمان این کشور در مناطق روستایی دارای برق هستند. در میان سایر کشورهای آسیایی وضعیت کره شمالی، برمه و کامبوج از هند هم بدتر است به طوری که حدود 70 درصد از جمعیت این کشورها از دسترسی به این انرژی پاک محروم اند. در این میان اما در چین با جمعیت یک میلیارد و 350 میلیون نفری تنها 0.2 درصد جمعیت به این انرژی پاک دسترسی ندارند.

در آمریکا شمالی در هر ده نفر تنها یک نفر به برق دسترسی ندارد و در صحرای جنوبی آفریقا در هر ده نفر هفت نفر به برق دسترسی ندارد؛ در صحرا جنوبی آفریقا اختلاف فاحشی میان مناطق شهری و روستایی به چشم می خورد به طوری که تنها 14 درصد شهروندان مناطق روستایی آفریقا در مقابل 67 درصد شهروندان مناطق شهری این قاره به برق دسترسی دارند.

در خاورمیانه اما از هر ده نفر یک نفر به برق دسترسی ندارد به طوری که 214 میلیون نفر از میان یک میلیارد و 770 میلیون نفری که در این منطقه زندگی می کنند به برق دسترسی ندارند؛ تقریباً 80 درصد مردم فاقد برق در خاورمیانه در یمن ژ، یکی از فقیرترین کشورهای جهان عرب زندگی می کنند. یمن اغلب از قطعی طولانی مدت برق رنج می برد.

۱۲:۵۰ ,۲۶ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


توانیر از آماده باش کامل و خدمت رسانی صنعت برق در ایام انتخابات ریاست جمهوری و به خصوص در ساعات برگزاری مناظره کاندیداهای ...

وزیر نیرو درباره علل قطع برق توضیحاتی ارائه داد.

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: قرار است واردات برق را از جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان افزایش دهیم و صادرات برق به برخی از کشورها را نیز ...

استاندار تهران گفت: در خصوص تامین برق روز انتخابات تمهیداتی اندیشیده شده است به گونه‌ای که برهمین اساس همه شعب اخذ رای در استان تهران باید ...

از هفته گذشته خاموشی‌های گاه و بی گاه مهمان خانه‌های مردم شده، هر چند که چندین روز است که میزان خاموشی ها کاهش یافته اما پیش‌بینی می‌شود ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی