آيا آمريكا براي مهم‌ترين شريك خود در لبنان، دست به جيب مي‌شود؟

نياز مبرم ارتش لبنان به پول نقد

ارتش لبنان همواره مهم‌ترين و مورد اتكاترين همكار ايالات متحده در لبنان بوده است. اما پرسش اينجاست كه ايالات متحده بايدن تا چه حد حاضر به هزينه كردن براي اين شريك است.

ایالات متحده در فاصله سال‌های 1982 تا 1984 سعی در ساخت ارتش لبنان به عنوان تنها گزینه موجودش در لبنان آشفته آن روزها داشت؛ تلاشی که موفقیت راهبرد کلی آمریکا در قبال لبنان، منوط به، به ثمر نشستن آن بود.

تقریباً چهار دهه پس از آن، ایالات متحده دوباره در همان وضعیت در قبال لبنان قرار گرفته و ارتش این کشور را تنها شریک خود در لبنان می‌بیند. واشنگتن نمی‌تواند با رهبران سیاسی لبنان کار کند و جامعه مدنی لبنان هم هرچند نشانه‌های امیدوارکننده‌ای نشان می‌دهد اما پراکنده و شکننده است. بنابراین، ارتش لبنان تنها گزینه معتبر و قابل‌اتکا از نگاه ایالات متحده است؛ ارتشی که نماینده تمام جوامع مذهبی لبنان است و به رغم فروپاشی اقتصاد ملی در لبنان، کماکان قادر به فعالیت مؤثر است. اما این ارتش برای بقا به حمایت مالی فوری نیاز دارد.

این کمک البته نباید به‌مثابه یک چک سفید برای ارتش لبنان دیده شود؛ زیرا بیش از یک دهه مشارکت با ارتش لبنان نتایج چشمگیرتری نسبتاً به سایر برنامه‌های کمک نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه داشته است. دیگر آنکه به ادعای مقامات آمریکایی، از دست دادن این تنها شریک در لبنان به معنای واگذاری مطلق میدان به ایران و روسیه است.

5965

۱۸:۲۴ ,۲۹ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


پس از گزارش بسیار ناامیدکننده اشتغال در ماه آوریل، گزارش ماه می آمریکا، امید را به اقتصاد این کشور بازگردانده است.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بررسی کارنامه اقتصادی رؤسای جمهوری در طول تاریخ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشورها در دوره ریاست جمهوری آن‌ها است؛ ...

آتش سوزی کالیفرنیا در امتداد مرز نوادا با شدت در حال پیشرفت است و انتظار می‌رود با توجه به گرمای فزاینده هوا شرایط بدتری در شرف وقوع باشد.

آتش‌سوزی گسترده به وسعت 4 هزار هکتار از جنگل‌های پارک ملی یوسیمیتی در کالیفرنیا سرایت کرده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی