وزارت کشور لبنان در نامه‌ای به نهادهای امنیتی این کشور هشدار داد، احتمال حمله به هیأت دیپلماتیک روسیه در لبنان وجود دارد.

گروه بین‌الملل قرن نو، وزارت دفاع، مدیریت کل قوای امنیت داخلی و مدیریت کل امنیت عمومی لبنان نامه‌ای از وزارت کشور لبنان مبنی بر وجود اطلاعاتی درباره احتمال حمله به هیأت دیپلماتیک روسیه در بیروت دریافت کردند.

 بر اساس گزارش روزنامه «الاخبار»، وزارت کشور لبنان در نامه هشدار خود نوشته، این حمله احتمالی از جانب «هیئة تحریر الشام» که پیش‌تر به اسم «جبهه النصره» شناخته می‌شود، خواهد بود. در نامه مذکور که مربوط به ماه می است، آمده، یکی از دستگاه‌های امنیتی وابسته به وزارت کشور اطلاعاتی درباره قصد هیئة تحریر الشام برای انجام حمله علیه منافع روسیه در منطقه بویژه در سوریه و لبنان دریافت کرده و از جمله نقشه‌های این گروه هدف گرفتن هیأت دیپلماتیک روسیه از طریق ربایش، ترور یا انجام حمله با مواد منفجره است.

در ادامه نامه مذکور هشدار داده شده، بیم و ترس‌هایی درباره این موضوع وجود دارد خصوصا آنکه گروه مذکور، هسته‌هایی در اردوگاه‌ها و برخی مناطق بویژه در بیروت و شمال لبنان دارد. با آغاز ناآرامی‌های سوریه، ارتفاعات عرسال در شمال لبنان هم به جولانگاه تروریست‌ها بویژه تروریست‌های جبهه النصره تبدیل شده بود اما حزب‌الله لبنان در نبرد معروف عرسال، آنها را از این منطقه بیرون راند.

یکی از عوامل قدرت گرفتن این گروه حمایت های ترکیه است. ترکیه از سال 1399 به دنبال جداسازی گروه های تروریستی و به رسمیت شناختن بعضی از آن ها بود. این موضوع باعث کندی پیشرفت ارتش سوریه در مناطق شمالی این کشور شد. علاوه بر شیوع ویروس کرونا، ورود ارتش ترکیه با نفرات زیاد و تجهیزات نظامی سنگین به عمق استان ادلب و حمایت بی سابقه از برخی گروه های شورشی، پیشرفت ارتش سوریه را کند کرد.

اگرچه ده‌ها گروه تروریستی متشکل از افرادی با ملیت‌های مختلف در استان ادلب فعالیت میکنند اما بازوی اصلی و قویترین سازمان موجود در این منطقه گروه هیات تحریرالشام به رهبری ابومحمد الجولانی است.

جولانی که در ابتدای راه عضوی از سازمان القاعده در عراق بوده و چند سال در زندان مشهور بوکا در جنوب عراق در کنار تمامی رهبران آینده گروه تروریستی داعش حضور داشت، از سال ۲۰۱۳ به عنوان نماینده رسمی ابوبکر البغدادی و گروه داعش وارد خاک سوریه شد اما بعدها با هماهنگی کشورهایی نظیر قطر و ترکیه از بدنه داعش جدا شده و به مخالفین دولت سوریه پیوست. جولانی حتی پیشنهاد ترکیه برای اعلام برائت از القاعده و تغییر نام گروه از جببه النصره به جبهه فتح الشام و بعدها هیات تحریرالشام را نیز پذیرفت تا بدین وسیله از حملات هوایی امریکا (که به اعضای گروه‌های نفرمان از دستوراتش انجام میشود) در امان باشد.

حالا که می دانیم هیات تحریرالشام از سوی ترکیه حمایت می شود. این سوال مطرح است که آیا این اقدام این گروه با هماهنگی آنکارا بوده است یا نه؟ اگر پاسخ این سوال منفی باشد، باید منتظر تشدید اختلافات میان ترکیه و روسیه بود.

 

۱۲:۲۸ ,۰۱ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بنی گانتس در سخنرانی خود طی مراسمی به مناسبت بیست و یکمین سالگرد خروج ارتش اسرائیل از لبنان گفت: "جنگ بعدی که در لبنان آغاز خواهد شد در درجه ...

يك سال پس از انفجار سهمگين بندر بيروت، لبنان در بدترين وضعيت سياسي و اقتصادي خود از زمان پايان جنگ داخلي در اين كشور بسر مي برد.

برخی رسانه ها اعلام کردند خبرهایی دال بر توافق لبنان و اسرائیل بر سر تعیین مرزهای دریایی وجود دارند.

اوضاع نابسامان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در لبنان، نگرانی‌ها در رابطه با آینده این کشور را تشدید کرده است.

نظر خود را ثبت کنید