اقتصاد، پاشنه آشیل رهبری لبنان

تحرکات فرانسه و آمریکا برای حل بحران لبنان

بحران شدید اقتصادی در لبنان فرصتی را برای مداخله خارجی در این کشور کوچک به طرف‌های غربی داده است. گام اول در حل هر مشکلی در این کشور تشکیل دولت و گام دوم سرازیر شدن کمک‌های خارجی است. طرف‌های غربی با پیوندزدن گام دوم به گام اول تلاش می‌کنند خواسته‌های خود را در نظام سیاسی این کشور به پیش ببرند.

گروه بین‌الملل قرن نو: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که واشنگتن آماده است به لبنان در انجام تغییرات مطلوب کمک کند اما در عین حال گفت که «ما به رهبری واقعی در بیروت نیاز داریم.»

بلینکن در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود، تأکید کرد که «مردم لبنان در حال حاضر در رنج و سختی بوده و خواستار شفافیت و مبارزه با فساد هستند.»

وی افزود: واشنگتن، فرانسه و جامعه جهانی در کنار لبنان ایستاده‌اند، اما ما به اراده سیاسی واقعی سیاستمداران لبنان نیاز داریم. 

در همین حال وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد، پاریس و واشنگتن برای تحت فشار قرار دادن مسئولان بحرانی که لبنان ماه‌ها در آن غرق شده است، با هم متحد خواهند شد. لودریان گفت: ما با هم فاجعه‌ای را که می‌تواند در صورت تجزیه یا سقوط لبنان رخ دهد، بررسی کردیم و تصمیم گرفتیم به مسئولان این وضع فشار بیاوریم. ما می‌دانیم آن‌ها چه کسانی هستند. 

وزیر امور خارجه فرانسه از رهبران سیاسی لبنان و «ناتوانی آن‌ها در مواجهه با کوچک‌ترین چالش یا آغاز کوچک‌ترین اقدامی برای نجات کشور» انتقاد کرد. 

4908

۱۲:۰۵ ,۰۵ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


افزایش قیمت دلار معترضان لبنانی را در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آورد. آن‌ها با آتش زدن لاستیک خودروها برخی خیابان‌ها در مرکز بیروت و ورودی‌های ...

بنی گانتس در سخنرانی خود طی مراسمی به مناسبت بیست و یکمین سالگرد خروج ارتش اسرائیل از لبنان گفت: "جنگ بعدی که در لبنان آغاز خواهد شد در درجه ...

صبح دیروز، سه‌شنبه دو راکت از لبنان به سمت اسراییل شلیک شد که سامانه‌های دفاع موشکی یکی از دو راکت را ساقط کردند در حالی‌که راکت دوم به منطقه‌ای ...

اظهارات جورج قرداحلبنای وزیر اطلاعات لبنان علیه ائتلاف به رهبری سعودی در یمن، روابط میان لبنان با پادشاهی های عرب حاشیه خلیج فارس را بشدت ...

نظر خود را ثبت کنید