کوچ نمایندگان از انتخابی‌ترین قوه جمهوری اسلامی به دولت نه امری عجیب است و نه بی‌سابقه. تقریباً در هر دوره پارلمان هستند نمایندگانی که عطای پارلمانتاریستی را به پاستورنشینی می‌بخشند و از قانون‌گذاری به امور اجرایی سفر می‌کنند.

نام پانزده تن از آنان بیش از سایر افراد در محافل سیاسی شنیده شده و با برخی از آنان نیز رایزنی‌های به نسبت جدی نیز صورت گرفته است. این پانزده نام برای شانزده کرسی در نظر گرفته شده؛ به این معنا که نام برخی از آنان برای کرسی‌های مختلفی مطرح شده ولی هنوز هیچ چیز قطعی نیست؛ هرچند که برخی از این افراد از حالا آماده کوچ از بهارستان به پاستور شده‌اند.

سیدمحمود نبویان، نماینده فعلی تهران در مجلس یکی از همین افراد است. برخی شنیده‌ها از وجود نام او در میان گزینه‌های مدّنظر نهادهای بالادستی قدرت در ایران برای تکیه بر کرسی ریاست وزارت اطلاعات دولت سیزدهم حکایت دارد اما یافته‌ها حاکی از آن است که او در این مسیر تنها نیست و دو چهره اسم و رسم‌دار دیگر، مصطفی پورمحمدی و علی محمدی سیرت نیز از دیگر مدعیان این کرسی به‌شمار می‌روند. دو چهره‌ای که اولی ارتباطات خوبی با شخص رئیسی دارد و دومی نیز چهره‌ای مورد وثوق در بیت عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی به‌شمار می‌رود.

احسان اردکانی، نماینده فعلی اردکان در مجلس در میان گزینه‌های مدّنظر رئیسی برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی قرار گرفته اما حساسیت این پست ازیک‌طرف و وجود مدعیانی پروپاقرص ازطرف‌دیگر سبب شده تا او عملاً شانس قابل‌توجهی برای تکیه بر کرسی وزارت کار نداشته باشد؛ مگر آنکه در سال اول دولت رئیسی این وزارتخانه عریض و طویل به دو وزارتخانه کوچک‌تر برای تسهیل امور و اداره بهتر تفکیک شود.

مجتبی رضاخواه، نماینده تهران هم نامش برای تکیه بر کرسی ریاست وزارت علوم به میان آمده اما شانس زیادی در این مسیر ندارد و شاید در میان نام‌های مطرح‌شده در فوق، در کنار اردکانی، کمترین شانس را هم داشته باشد؛ زیرا برخی یافته‌ها حکایت از آن دارد که محمدمهدی طهرانچی، جدی‌ترین گزینه رئیسی برای این مقام به‌شمار می‌رود؛ گزینه‌ای که میان طیف‌های مختلف اصول‌گرایان هم محبوبیت خاصی دارد و برخلاف رضاخواه، سابقه کاری پروپیمانی هم دارد.

دراین‌میان برخی شنیده‌ها حاکی از وجود نام طهرانچی در میان گزینه‌های ریاست سازمان انرژی اتمی است اما احتمال حضور طهرانچی در وزارت علوم همچنان بیش از سازمان انرژی اتمی به‌شمار می‌رود مگر آنکه در نتیجه رایزنی‌های رئیسی و طهرانچی، تغییراتی در این امر حاصل شود. براساس شنیده‌ها، فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی و علیرضا زاکانی، نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس هم نامشان در میان گزینه‌های احتمالی سازمان انرژی اتمی قرار گرفته اما هرکدام مشکلات خاص خود را دارند. زاکانی هرگز در این حوزه فعالیت نداشته و عباسی نیز آنچنان که باید و شاید چهره‌ای مقبول و محبوب در میان طیف‌های مختلف اصول‌گرایان به‌شمار نمی‌رود و همین مسئله سبب شده تا شانس‌شان برای تکیه بر این کرسی کمتر از سایر گزینه‌ها باشد.

در میان این نام‌ها، حمیدرضا حاجی‌بابایی و محمدمهدی زاهدی را هم نباید از قلم انداخت. برخی از قرارگیری نام این دو فرد در میان گزینه‌های مدّنظر رئیسی برای تصدی وزارت آموزش‌وپرورش خبر می‌دهند. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس یازدهم و سیداحسان خاندوزی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نامشان در میان گزینه‌های مدّنظر رئیسی برای وزارت اقتصاد دولت سیزدهم قرار گرفته است. هر دو این افراد چهره‌هایی مقبول میان اصول‌گرایان به‌شمار می‌روند اما آنچه سبب شده شانس‌شان برای تکیه بر کرسی وزارت کم باشد، وجود رقبایی چون فرهاد رهبر و علی طیب‌نیا است. رهبر نامش در میان گزینه‌های احتمالی معاون اولی دولت رئیسی هم قرار دارد و طیب‌نیا هم، حداقل براساس شنیده‌ها چندان تمایلی به همکاری با دولت رئیسی ندارد؛ ازاین‌رو، این دو نماینده مجلس به ویژه خاندوزی رایزنی‌های خود را متوقف نکرده و تلاش می‌کنند نظر رئیسی برای حضور در دولت را جلب کنند. جالب آنکه خاندوزی نامش در میان گزینه‌های احتمالی تصدی کرسی ریاست سازمان برنامه و بودجه هم قرار دارد و همین مسئله سبب شده تا حساسیت‌ها به روی او بیشتر از سایر نمایندگان شود. برخی شنیده‌ها از علاقه خاندوزی به حضور در دولت رئیسی و خروج از پارلمان حکایت دارد؛ ازاین‌رو، این احتمال وجود دارد که او یکی از خروجی‌های بهارستان به‌شمار آید؛ هرچند که انتخابش به عنوان نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی برای سال دوم فعالیت این کمیسیون، می‌تواند نشانی باشد از منتفی شدن حضورش در پاستور.

5965

منبع: اعتماد

۰۷:۴۵ ,۱۳ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت ما دولت تحول و دولت مردمی خواهد بود و مردم باید در این تحول نقش آفرینی کنند.

رئیسی نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری وارد توئیتر شد.

ستاد حامیان ابراهیم رئیسی اختصاص زمان پنج دقیقه‌ای به سیدابراهیم رئیسی برای پاسخگویی به سخنان مهرعلیزاده و همتی در مناظره اول خبر داد.

وزیر کشور با اعلام نتایج نهایی شمارش آرا، گفت: سیدابراهیم رئیسی با هفده میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رأی به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب ایران انتخاب ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی