سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح وضعیت کرونا در استان سیستان و بلوچستان و با تأکید بر اینکه اوضاع در این استان به سیاهی نرسیده، گفت: تصمیم ویژه‌ای برای سیستان و بلوچستان و سایر استان‌های درگیر گرفته شد که از سنین پایین‌تر را واکسینه کنیم و حتی در سیستان و بلوچستان از هفته آینده سنین پنجاه سال به بالا را واکسینه کنیم.

علیرضا رئیسی گفت: روز گذشته مرور کلی بر وضعیت دنیا داشتیم. ویروس دلتا خیلی از کشورها را درگیر مرده و آثار آن در ۶۸ کشور دیده شده و بیشترین مرگ را در روز گذشته در برزیل با ۱۶۰۰ مرگ داشتیم و کشور هندوستان هم حدود هفتصد مرگ را تجربه کرد و کشور اندونزی و کشورهای همسایه شرقی ما درگیر هستند و کشور ما هم همان‌طور که بحث ورود ویروس هندی مطرح شد و هشدار داده شده بود اتفاق افتاد و تمهیدات مناسبی از دو ماه قبل اندیشیده شد و اگر این اقدامات نبود شاید زودتر درگیر می‌شد. موارد ویروس آفریقای جنوبی و هندی در بوشهر و هرمزگان پیدا شد اما با واکنش سریع دانشگاه‌های علوم پزشکی جلوی گسترش آن گرفته شد.

ردّ پای ویروس هندی در ۶۸ کشور

وی افزود: درباره مرزهای شرقی هشدارهای لازم داده شده بود اما کنترل این مرزها نسبت به مرزهای غربی سخت‌تر است؛ زیرا تردد غیرقانونی زیادی از آن اتفاق می‌افتد و با توجه به تحولات افغانستان میزان مهاجرت به کشور ما زیاد است‌. نیروی انتظامی، ناجا، سپاه و ارتش در کنترل از دو ماه قبل فعالیت خوبی انجام دادند اما باوجوداین، هنوز افرادی دیدیم که از مرزهای شرقی وارد شدند و بیمار بودند و این نشان‌دهنده انتقال بیماری از طریق آنها است. در ابتدا شاید با کنترل مرزها بتوان انتقال بیماری را به تأخیر انداخت اما نمی‌توان کلاً مانع ورود بیماری شد و شاهد این مدعا ۶۸ کشوری است که درگیر کرونای هندی شدند و حتی انگلستان با وجود واکسیناسیون گسترده درگیر موج بیماری با کرونای هندی شده است. یکی از مصوبات امروز تشدید نظارت بر مرزهای شرقی بود.

رئیسی ادامه داد: در مناطق قرمز فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند؛ اما در استان سیستان و بلوچستان ویژه‌تر نگاه کردیم و بانک‌ها و ادارات دولتی تعطیل شدند مگر ادارات دولتی ضروری که باید با سی درصد ظرفیت فعال باشند. تصمیم دیگر نیز پشتیبانی کامل سیستان و بلوچستان بود که اگر کمبودی وجود داشته باشد برطرف شود.

مشاغل مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز کرونا

وی افزود: ۹۲ شهر قرمز است و از یکشنبه صبح مصوبات ستاد ملی کرونا برای شهرهای قرمز و نارنجی اجرایی می‌شود. یکی از کانون‌های اصلی انتشار ویروس، رستوران‌ها است. گروه شغلی یک یعنی هیچ رستورانی نباید در تهران و سایر شهرهای قرمز باز باشد تنها می‌تواند به صورت بیرون‌بر خدمات بدهد. مشاغل ضروری مثل داروخانه، نانوایی، مطب، سوپرمارکت و... می‌توانند باز باشند که پیشتر در قوانین رنگ‌بندی‌ها اعلام شده است.

رئیسی با تشکر از اصناف برای همراهی با مقررات ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: از این عزیزان ممنونیم که از ابتدای شروع این پاندمی بیشترین همراهی را داشتند و شاید ما در مقام دولت نتوانستیم خیلی به آنها کمک کنیم البته کمک‌هایی صورت گرفت اما در قبال کمک‌های اصناف کمتر بود با رساندن پروتکل‌ها به بالای ۸۵ درصد در زمینه بازگشایی مشاغل هم امیدوارتر هستیم.

وی افزود: بحث دیگری که در ستاد مطرح شد پیرامون واکسیناسیون بود و ان‌شاءالله بتوانیم طی روزهای آتی وضعیت بهتری داشته باشیم. می‌بینم برخی عزیزان در روزهای انتهایی دولت فعلی مصاحبه‌هایی می‌کنند در مورد واکسن. کسانی که دستی بر آتش دارند وضعیت را می‌دانند ما از آبان سال گذشته قرارداد بستیم و پول پرداخت کردیم برای سبد کووکس و قرار بود ۱۶.۸ میلیون دُز واکسن به ما تحویل دهند و با کشورهای زیادی وارد مذاکره شدیم و ۳۵ شرکت خصوصی آمدند گفتند نمی‌گذارند ما واکسن وارد کنیم ولی با وجود صدور مجوز از سوی ما حتی یک واکسن هم نیامد و ما می‌دانستیم چنین می‌شود.

وی درباره شرایط کرونا در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این استان طی پیک‌های قبلی خیز جدی نداشته است و شرایط فعلی اولین خیز جدی در این استان است که باید از چند جنبه به آن نگاه کرد. همین که پیک‌های متعدد در آنجا رخ نداده است یعنی مردم آنجا کمتر در معرض ویروس بودند. در استان سیستان و بلوچستان چون مردم مواجهه قبلی کمتری با ویروس داشتند میزان درگیری کلی از میانگین کشوری کمتر است. در این استان پیک‌های قبلی عدد بالایی برای جمعیت این استان و برای دو میلیون و هشتصد هزار نفر جمعیت بالا نبود و حداکثر بیمار بستری در هفته ۲۵۰ نفر بوده؛ یعنی حدوداً روزی سی تا ۳۵ بیمار بستری که عدد بالایی نبوده است. الان در اوج بیماری میزان بستری ۲۹۷ نفر گزارش شده است؛ یعنی هنوز هم نسبت به جمعیت استان از نظر تعداد بیماری، بیمار خیلی زیاد است البته روند افزایشی است. ما همیشه کمترین میزان فوتی را در این استان داشتیم.

معاون وزارت بهداشت ادامه داد: اگر آمار را بر شاخص ببریم و به ازای هر صد هزار بیمار بررسی کنیم هنوز بستری ۲۹۷ نفر عدد خیلی بالایی نیست البته یک مورد هم برای ما زیاد است اما اینکه می‌گویند سیستان و بلوچستان سیاه شد اصلاً درست نیست، خیز بیماری وجود دارد اما آنگونه که عنوان می‌شود نیست. درست است زیرساخت‌ها در سیستان و بلوچستان ضعیف است اما اگر در تمام حوزه‌ها مانند حوزه سلامت در این استان کار شده بود الان سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های برخوردار کشور بود. در حوزه سلامت خیلی خوب کار شده و سیستان و بلوچستان با هشت سال قبل اصلاً قابل‌مقایسه نیست. از نیمه دوم سال ۹۹ تاکنون حدود هزار تحت به ناوگان تخت‌های این استان اضافه شده و همین الان یک بیمارستان سیصد تخت‌ خوابی آماده بهره‌برداری دارد و در همین مدت صد دستگاه ونتیلاتور و صد دستگاه یونیت ICU به استان اضافه کردیم.

وی افزود: از آغاز پیک در استان با دستور وزیر بهداشت یک تیم آنجا مستقر شدند و تمهیدات لازم اندیشیده شد و اکنون هر بیمارستان دو دستگاه اکسیژن‌ساز دارد و از نظر زیرساخت در حوزه سلامت مشکل نداریم.

رئیسی ادامه داد: خیلی‌ها مصاحبه کردند و اخیراً شخصی استان سیستان و بلوچستان را با کشور پاکستان مقایسه کرده است که مقایسه غلطی است. هند و پاکستان به هم بسیار نزدیک هستند و براساس آمارهای هند روزانه هزار نفر فوت می‌کنند و حتی هیزم برای سوزاندن جسدها کم آمده آن‌وقت چطور می‌شود آمار در پاکستان انقدر کم باشد؟ اینکه در یک مقطع خاص این مقایسه صورت گیرد عقلانی نیست. از نظر ما به عنوان کارشناس، اولین خیز سیستان و بلوچستان اکنون رخ داده و بحث سایر نقاط کشور جدا است. اینکه اعلام کنند سیستان و بلوچستان سیاه شد درست نیست و به مردم اطمینان می‌دهم مشکل تجهیزات پزشکی نخواهیم داشت.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، تأکید کرد: تصمیم ویژه‌ای برای سیستان و بلوچستان و سایر استان‌های درگیر گرفته شد که از سنین پایین‌تر را واکسینه کنیم و حتی در سیستان و بلوچستان از هفته آینده  سنین پنجاه سال به بالا را واکسینه کنیم و امیدوارم این موضوع مورد اقبال مردم قرار گیرد البته برای استان‌های هرمزگان، کرمان، بوشهر و فارس هم این برنامه را داریم و به مرور زمان کل کشور را دراین‌زمینه تحت پوشش خواهیم برد.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۷:۴۹ ,۱۳ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان چنان بحرانی شده که دادستان تهران از وزیر بهداشت خواسته است به صورت میدانی و نامحسوس اوضاع را کنترل کنند.

معاون کل وزارت بهداشت و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در سفر به سیستان و بلوچستان، وضعیت بیماری کرونا در این ...

این روزها انتشار عکس‌ها و فیلم‌هایی درباره کفن‌فروشی گسترده در زاهدان که در شبکه‌های اجتماعی بسیار سروصدا کرده، بیش‌ازپیش استان سیستان ...

اولین پایگاه تزریق واکسن ایرانی کوو برکت در سیستان و بلوچستان با حضور جانشین نماینده، ولی فقیه در استان، استاندار، خانواده شهدا، اصحاب رسانه ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی