طی دو سال گذشته کسری بودجه آمریکا روزبه‌روز رکورد تازه‌ای به ثبت رسانده و شکاف درآمدی و هزینه دولت آمریکا نیز در حال عمیق‌تر شدن است.

به گزارش گروه اقتصادی قرن نو، سیاست استقراض در ایالات متحده آمریکا سابقه تاریخی دارد. طبق برآوردهای صورت‌گرفته از سال 2008 تاکنون رقم بدهی‌های ایالات متحده رشد 200 درصدی داشته است. آمریکا سالیانه به طور میانگین رقمی بالغ بر شصت درصد تولید ناخالص داخلی‌اش را قرض می‌کند. این رقم در سال 1994 نزدیک به 4.5 تریلیون دلار بود که برابر 63 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور طی آن سال‌ها بود.

در وهله اول کسری بودجه اصلی‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود دولتمردان این کشور به استقراض روی بیاورند؛ طبق آخرین اعلام‌های صورت‌گرفته از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا کسری بودجه دولت این کشور تا پایان ماه می به سه تریلیون و ۳۴۱ میلیارد و ۵۸۹ میلیون دلار رسیده است؛ بزرگ‌ترین اقلام بودجه‌ای آمریکا شامل مراقبت‌های درمانی با یک تریلیون و ۳۰۷ میلیارد و ۶۲۱ میلیون دلار، تأمین اجتماعی با یک تریلیون و ۱۲۲ میلیارد و ۳۱۱ میلیون دلار، هزینه‌های دفاعی با ۷۲۶ میلیارد و ۸۸۹ میلیون دلار و بهره پرداختی بدهی با ۳۹۹ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار است.

همزمان با اوج‌گیری کسری بودجه در ایالات متحده آمریکا، رقم بدهی این کشور نیز روند صعودی دارد؛ میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان ماه می به ۲۸ تریلیون و ۲۳۴ میلیارد و ۹۵۸ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا پایان این ماه به طور متوسط ۸۴ هزار و ۷۴۸ دلار و میزان بدهی هر مالیات‌دهنده آمریکایی به طور متوسط ۲۲۵ هزار و ۳۰۹ دلار بوده است.

باوجوداینکه دولت ایالات متحده هر سال رقمی از بدهی‌های خود را پرداخت می‌کند اما به‌طورکلی حجم بدهی‌های این کشور از سال 2001 تاکنون در حال افزایش است. این کشور درحالی‌که در سال 2001 نزدیک به 128 میلیارد دلار بودجه اضافه داشت در سال 2004 با کسری بودجه 418 میلیارد دلاری مواجه شد. درحالی‌که آمریکا هر سال دچار کسری بودجه می‌شود کسری بودجه آن طی بحران‌های مالی بیشتر نیز می‌شود همان‌طور که این کشور در سال 2009 یک سال پس از بحران مالی کسری بودجه 1.4 تریلیون دلاری را تجربه کرد و در سال جاری میلادی نیز رقم کسری بودجه آن رکورد تاریخی خود را شکست.

بحران کرونا موجب شده است تا بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در حجم بدهی رکورد بزنند؛ به طورمثال رقم بدهی‌های ژاپن در سال جاری از یازده تریلیون دلار نیز فراتر رفت و درحال‌حاضر این کشور با بدهی بالغ بر 234.18 درصد تولید ناخالص داخلی‌اش بدهکارترین کشور دنیا به نسبت تولید ناخالص داخلی‌اش است.

این رقم ۱۰۱ تریلیون و نهصد میلیارد ین یا حدود ۹۳۶ میلیارد دلار نسبت به سال قبل افزایش یافته است. از سال ۱۹۹۷ که داده‌های قابل‌مقایسه فراهم شد، این اولین‌باری است که مقدار افزایش نسبت به سال قبل از صد تریلیون ین بیشتر می‌شود. بخشی از این افزایش به دلیل زیاد شدن هزینه‌های تأمین اجتماعی است. عامل دیگر، همه‌گیری جهانی ویروس کرونا است که منجر شد دولت برای اولین‌بار در سال ۲۰۲۰ اوراق قرضه به ارزش بیش از صد تریلیون ین صادر کند.

استقراض هنگفت چه تأثیری بر اقتصاد ایالات متحده می‌گذارد؟

استقراض در کوتاه‌مدت موجب رشد اقتصادی و ثبات می‌شود؛ زیرا دولت فدرال هزینه تجهیزات دفاعی، مراقبت‌های بهداشتی و ساخت‌وساز را می‌پردازد و با شرکت‌های خصوصی که کارمندان جدید استخدام می‌کنند قرارداد می‌بندد و اشتغال‌زایی می‌کند و این کارمندان جدید دستمزد خود را برای خرید بنزین، مواد غذایی، لباس نو و غیره خرج می‌کنند و این باعث رونق اقتصاد و به چرخه درآمدن چرخه اقتصادی می‌شود و در مورد کارکنانی که دولت مستقیماً استخدام می‌کند نیز این چرخه شکل می‌گیرد.

در بلندمدت طلبکاران می‌توانند پرداخت سود بیشتری را مطالبه کنند و آمریکا نیز در شرایط خاصی مجبوربه پرداخت سود بیشتر می‌شود در شرایطی که فشار بر روی خزانه‌داری آمریکا تشدید شود و اوراق بهادر ارزش خود را از دست دهند و ازآنجاکه دلار رابطه تنگاتنگی با اوراق بهادر دارد این ارز نیز تضعیف شود در چنین شرایطی طلبکاران به سرمایه‌گذاری در داخل کشور خودشان تمایل بیشتری پیدا می‌کنند و آمریکا نیز برای اینکه جلوی چنین اتفاقی را بگیرد مجبور به پرداخت سود بیشتر می‌شود.

5965

 

 

۰۸:۴۹ ,۱۳ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بتازگی چین علاوه بر سرمایه گذاری های روزافزون در خاورمیانه ، پیشنهاد کرده است که یک مجمع خاورمیانه برای حل مشکلات دیرینه دراین منطقه تشکیل ...

جورج فریدمن George Friedman تحلیلگر سیاسی در مطلبی از وی در سایت nationalinterest تاکید کرد : ایران کشوری نیست که بتوان به راحتی به آن حمله کرد .

سوی دیگر ماجرای واکسیناسیون کرونا در آمریکا این است که اولین واکسن به چه کسی تزریق شده است. تصویر ساندرا به عنوان اولین زن سیاهپوستی که واکسن ...

رییس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ بر مبنای ظرفیت ها و توانمندی ایران تدوین شده، انکار آن نادیده گرفتن این ...

این روزها شاهد تردد پلاک‌های غیر بومی بسیاری در استان‌های مختلف هستیم؛ رانندگانی که 200 هزار تومان جریمه می‌پردازند و به هر کجا که می‌خواهند ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی