رئیس پیشین پلیس فتا پایتخت گفت: آزمون‌هایی که دارای سنجش و اعتبار قانونی باشد باید از طریق مراجعی که برگزارکننده این آزمون‌ها هستند رصد شود.

تورج کاظمی، رئیس پیشین پلیس فتا پایتخت در خصوص سازوکارهای پلیس برای رصد و پیگرد کلاهبردارانی که با جعل عنوان و تبلیغات فریبنده در فضای مجازی به اخاذی از دانش‌آموزان و دانشجویان می‌پردازند گفت: پلیس فتا بیشتر از طریق گروه‌های سایبری که فضای مجازی را رصد می‌کنند از اقدامات کلاهبرداران این عرصه مطلع می‌شود. این اقدامات می‌تواند از طریق جستجوگران فضای مجازی که به عنوان پلیس افتخاری با پلیس فتا همکاری می‌کنند اتفاق بیفتد. از طریق نیروهای رصدگر متعلق به خود پلیس یا از طریق مراجع و دستگاه‌های مختلفی ازجمله آموزش‌وپرورش، آموزش عالی، سازمان سنجش که این نوع تخلفات و کلاهبرداری‌های فضای مجازی را رصد می‌کنند هم برای پیگیری جرائم موجود در فضای مجازی اقدام می‌شود. در واقع پلیس فتا از کانال‌های گوناگون برای دریافت اطلاعات مربوط به کلاهبرداری‌های سایبری بهره می‌گیرد و با دستور مرجع قضایی کار را پیگیری می‌کند.

وی در خصوص شگردهای کلاهبرداران برای تبلیغات مجازی در دوران تصدی‌اش در پلیس فتای تهران گفت: در آن دوره با توجه به شیوه‌ها، شگردها و اقبال عمومی جوانانی که در فضای مجازی حضور داشتند کلاهبرداران بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام می‌کردند. معمولاً نسل جوان در شبکه‌های اجتماعی موضوعات مختلف را رصد می‌کنند؛ ازهمین‌طریق افرادی که سوءاستفاده می‌کنند و در این حوزه مشغول فعالیت‌های مجرمانه می‌شدند و خواسته‌های خودشان را در شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌های مجازی ارائه می‌کردند و قربانیان خودشان را شناسایی و اقدامات لازم را صورت می‌دادند.

رئیس پیشین پلیس فتا پایتخت درباره برخورد پلیس با تقلب در آزمون‌های آنلاین گفت: آزمون‌هایی که دارای سنجش و اعتبار قانونی باشد باید از طریق مراجعی که برگزارکننده این آزمون‌ها هستند رصد بشود. در مورد این موضوع درصورتی‌که نیاز به همکاری یا مراقبت یا نظارت پلیس باشد آن سازمان‌ها باید به پلیس درخواست بدهند تا امکان ورود پیدا کردن پلیس به این مسائل فراهم شود و همکاری‌های لازم انجام بگیرد. ولی در آزمون‌هایی که از طریق آموزشگاه‌های خصوصی انجام می‌شود و آزمون‌ها ارتباطی با نهادهای دولتی ندارد یا مدارک رسمی و معتبری بابت این نوع آزمون‌ها صادر نمی‌شود درصورتی‌که خود فرد یا آموزشگاه مربوطه درخواستی نداشته باشد پلیس هم نمی‌تواند اقدام خاصی را صورت بدهد.

وی در خصوص تجربه مواجهه با پدیده تقلب آنلاین در دوران مسئولیتش در پلیس فتا اظهار داشت: آن زمان ما با چنین پدیده‌ای روبه‌رو نبودیم؛ چون آزمون‌های آنلاین از زمان شیوع بیماری کرونا متداول شده است. تا پیش از ظهور این بیماری به‌ندرت آزمون آنلاین برگزار می‌شد که مجالی برای موارد سوءاستفاده یا تقلب پیش بیاید.

5965

منبع: میزان

۰۸:۵۰ ,۱۳ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سياستمداران سراسر جهان بطور فزاينده اي به راهكار زير سوال بردن روند برگزاري و شمارش آراي انتخابات به منظور توجيه شكست خود و بي اعتبار كردن ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی