رجیستری تبلت که مقرر بود پس از موبایل اجرایی شود، درحالی تاکنون به تعویق افتاده که انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرد از ابتدای سال ۱۴۰۰، تعداد نهصد هزار موبایل‌واره به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار در شبکه ارتباطی کشور فعال شده که ۹۲ درصد آن به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

طرح سامانه شناسایی گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت به عنوان طرح رجیستری شناخته می‌شود. با اجرای طرح رجیستری، صرفا گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. این طرح از سال 1396 با آیفون آغاز شد و سپس تمامی برندهای گوشی تلفن همراه موجود در بازار ایران را دربر گرفت و موجب حذف واردات گوشی‌های قاچاق و افزایش واردات قانونی گوشی و تجهیزات دارای سیم‌کارت شد.

با توجه به هدف اجرای رجیستری برای تمامی تجهیزات سیم‌کارت‌خور، مقرر بود پس از گوشی‌های موبایل نوبت به سایر دستگاه‌ها برسد. درواقع مقرر بود اجرای طرح رجیستری، در دو فاز ساماندهی گوشی‌های تلفن همراه و ساماندهی تبلت‌ها اجرایی شود، اما وزارت ارتباطات درباره علت عدم اجرایی رجیستری برای تبلت‌ها عنوان کرده بود که اگرچه آمادگی کامل در حوزه فنی دارد اما ملاحظاتی در حوزه بازار وجود دارد که اجرای آن را تعویق انداخته است.

چندی پیش انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی درباره تأخیر در اجرایی شدن رجیستری برای تبلت گفته بود بیش از هشتاد درصد از تبلت موردنیاز کشور به صورت غیررسمی و از طریق قاچاق وارد می‌شود و طرح رجیستری هم برایش اجباری نیست. درواقع با توجه به اینکه رجیستری برای تبلت انجام نمی‌شود، بازار قاچاق این کالا رونق دارد و برای بازرگانان هم صرفه اقتصادی ندارد که با کالاهای آنها رقابت کنند.

همچنین انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به‌تازگی نیز اعلام کرد که از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا ۹ تیر تعداد نهصد هزار موبایل‌واره به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار در شبکه ارتباطی کشور فعال شده که ۹۲ درصد آن به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

این درحالی است که با آغاز فاز جدید رجیستری و پس از رجیستری ساعت‌های هوشمند از روز گذشته و دستگاه بارکداسکنر و مبدّل تلفن ثابت به سیار سیم‌کارت‌خور از ۱۹ تیر ماه، مقرر شده تبلت برند لنوو از تاریخ ۲۶ تیر ماه و سایر تبلت‌ها از دوم مرداد ماه به شرط هماهنگی‌ها و تصمیمات مرتبط با دستگاه‌های سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر ارزی به محض ورود مسافران به کشور مشمول رجیستر ‌شوند.

همچنین اعلام شد افرادی که دارای این دستگاه‌ها هستند، باید تا قبل از تاریخ‌های تعیین‌شده، سیم‌کارت خود را در داخل دستگاه قرار داده و آن را روشن کرده و نسبت به برقراری تماس و ارسال پیامک اقدام کنند و از سرویس گرفتن دستگاه خود تا قبل از زمان‌بندی‌های اعلام‌شده مطمئن شوند و سرویس گرفتن از دستگاه را به‌روز و ساعات پایانی اجرای طرح رجیستری موکول نکنند، زیرا ممکن است در آن ایام و ساعات، با افزایش حجم بار شبکه مواجه شده و امکان انجام مراحل رجیستری فراهم نشود.

حال باید دید آیا این بار هم بنا به ملاحظاتی که پیش از این عنوان شده بود، باز هم رجیستری تبلت‌ها به تعویق می‌افتد و یا عزم دستگاه‌های مسئول برای برچیدن بساط قاچاق این کالا که در سال جاری به بیش از ۹۲ درصد هم رسیده جدی است و این‌بار، رجیستری تبلت هم مانند رجیستری گوشی اجرایی شده و همان‌طور که انجمن واردکنندگان موبایل بارها عنوان کرده که رجیستری، قاچاق گوشی را به نزدیک صفر رسانده، این اتفاق برای تبلت هم رخ خواهد داد.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۲:۲۲ ,۱۳ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران اعلام کرد برای تمامی موبایل‌واره‌های وارداتی مسافری شامل تبلت و ساعت هوشمند دارای سیم‌کارت مانند طرح رجیستری ...

رجیستری تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های سیم کارت خور از ابتدای تیرماه اجرایی می‌شود.

با آغاز فاز دوم طرح رجیستری برای دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور شامل ساعت‌های هوشمند و مبدّل تلفن ثابت به سیار، لازم است افراد سیم‌کارت را داخل ...

خدمات سامانه همتا از این پس علاوه بر آنلاین به صورت حضوری و در دفاتر پیشخوان نیز انجام می‌شود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی