به گفته شاهدان عینی، جمعی از معترضان پس از بیرون کردن تمامی کارمندان اداره برق استان کربلا، درب‌های ساختمان را قفل کردند. همزمان تظاهرکنندگان در استان نجف به تحصن خود در مرکز شهر ادامه دادند.

گروه بین‌الملل قرن نو، عراقی‌ها دیروز یکشنبه به اعتراضات خود نسبت به قطعی برق در سه استان کربلا، میسان و نجف در جنوب عراق ادامه دادند. کاظم حسین، یکی از تظاهرکنندگان در کربلا گفت: تمام کارمندان اداره برق در استان بیرون انداخته شده و ساختمان را قفل کردیم. او اضافه کرد: استان شاهد تدابیر سخت‌گیرانه دیگری نظیر مطالبه برای برکناری مسئولان نهادهای دولتی مرتبط با انرژی به دلیل ناکامی در عمل به وظایف‌شان است. سجاد الساعدی، تظاهرکننده در استان نجف تأکید کرد: تحصن و اعتراضات ادامه دارد و تدابیر سخت‌گیرانه و شدیدی را در دو روز آینده برای برکناری استاندار لوی الیاسری و مسئولان برق استان لحاظ خواهیم کرد. 

درعین‌حال بغداد الیوم هم به نقل از منابع عراقی از اعتراضات در استان الدیوانیه عراق خبر داد.  «حسام اسعد»، یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات به بغداد الیوم گفت: امروز برای درخواست از دولت مرکزی و وزارت برق به منظور افزایش سهم الدیوانیه از انرژی برق و بازخواست مقصران قطعی مکرر و طولانی برق و برکناری «حیدر حمادی»، از مدیریت توزیع برق استان در برابر ساختمان اداره برق تظاهرات کردیم. 

روزنامه النهار هم نوشت، اعتراضات در استان میسان در جنوب عراق با درخواست برای بهبود برق‌رسانی و رفع مشکل قطعی برق که روزبه‌روز بحرانی‌تر شده، ادامه یافت. صدها تن از ساکنان استان میسان علیه مشکلات برق تظاهرات کردند. فعالان این استان گفتند، ساعات قطعی برق در سایه هوای گرم تابستان بسیار طولانی است. 

مقامات عراقی در طول چند روز گذشته از انفجار چند دکل برق در استان‌های دیالی، کرکوک و صلاح‌الدین خبر دادند. وزارت برق روز جمعه از فعال‌سازی مجدد سیستم برق‌رسانی در کشور بعد از توقف چند ساعته به دلیل هدف‌گیری دکل‌های برق خبر داد و داعش را مسئول این حملات دانست.  

دولت عراق همچنین روز جمعه استعفای ماجد حنتوش، وزیر برق و برکناری مدیر شرکت برق در جنوب را در پی اعتراضات مردمی به قطعی برق در سراسر کشور پذیرفت. نخست‌وزیر عراق نیز کمیته‌ مقابله با نواقص و کمبود برق را تشکیل داده است. 

5965

۰۷:۰۰ ,۱۴ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


حال بیشتر زخمی‌ها وخیم اعلام شده است. در این بیمارستان ۶۸ بیمار مبتلا به کرونا بستری بودند و هر فرد آلوده حداقل یک همراه داشت و تعداد کل افراد ...

منابع عراقی از انفجار یک خودروی متعلق به ارتش عراق براثر بمب کنار جاده ای خبر دادند.

در حالی که منابع خبری متعددی گزارش دادند که یک کامیون متعلق به شبه‌نظامیان عراقی هدف حمله پهپادی قرار گرفت، هم فرمانده عملیات الانبار در حشد ...

منابع خبری گزارش دادند روز گذشته بمبی کنار جاده‌ای در بازار الحویلات واقع در محله شیعه‌نشین صدر در شرق بغداد منفجر شد. این شهرک پایگاه هواداران ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی