رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت امشب شروع شده است، اظهار کرد: امیدواریم طی امشب بتوانیم به همه حساب‌های معتبر که نزد سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سازمان خصوصی‌سازی ثبت شده، حدود چهل درصد سود را واریز کنیم.

با اشاره به پرداخت پنجاه درصد از سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ در اسفند ماه سال گذشته گفت: پرداخت سود شرکت‌ها به‌این‌ترتیب است که بعد از برگزاری مجمع شرکت، پرداخت سود مشخص شود و تا هشت ماه بعد از مجمع، شرکت‌ها موظف هستند سود را به سهامداران پرداخت کنند. برای اینکه این فرایند بتواند به صورت متمرکز انجام شود سازمان بورس تصمیم گرفته سود سهامداران مستقیم سهام عدالت و نیز سود سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع و به طور هماهنگ به حساب سهامداران عدالت پرداخت شود.

وی در ادامه داد: براساس همین برنامه زمانی توزیع سود شرکت‌ها، پنجاه درصد سود که تا قبل از سال جمع شده بود در اسفند ماه پرداخت شد و مقرر شد پنجاه درصد باقیمانده نیز در اسرع وقت پرداخت شود؛ البته متأسفانه بعضی از شرکت‌های سرمایه‌پذیر که باید در آن موعد زمانی سود را پرداخت می‌کردند در پرداخت سود تأخیر داشتند و به‌همین‌خاطر برنامه پرداخت سود به تأخیر افتاد.

دهقان با بیان اینکه از امشب پرداخت مرحله دوم سود انجام می‌شود، گفت: مایل بودیم همه پنجاه درصد باقیمانده سود را پرداخت کنیم، ولی دو اتفاق مانع شد که این سود واریزی از پنجاه درصد کمتر باشد. یکی اینکه دو مورد از شرکت‌های سرمایه‌پذیر افزایش سرمایه داشتند و این افزایش سرمایه می‌توانست از محل سود سهامداران انجام شود؛ البته به نفع سهامدار بود که در افزایش سرمایه شرکت کنند و از مزایای دریافت سهم جدید بهره‌مند شده و ارزش بیشتری برایشان ایجاد شود. براین‌اساس، تصمیم گرفتیم تا سود را از این دو شرکت نگیریم تا سهامداران در افزایش سرمایه شرکت کنند.

وی ادامه داد: در نظر داشته باشید که این دو شرکت متأسفانه سود خود را پرداخت نکردند. شرکت مخابرات ایران یکی از این دو شرکت است که با وجود به پایان رسیدن موعد هشت ماهه خود هیچ بخشی از سود خود را پرداخت نکرده؛ دومین شرکت نیز شرکت مپنا است که تاکنون تنها تقریباً یک‌سوم سود خود را پرداخت کرده اما هنوز دوسوم آن را پرداخت نکرده است.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: خلف وعده این شرکت‌ها و برخی شرکت‌های دیگر که سود را با تأخیر پرداخت کردند که البته طبق ضوابط انضباطی سازمان بورس برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت، باعث شد که تا امروز پرداخت سود سهامداران عدالت به تأخیر بیفتد و ما نهایتاً تصمیم گرفتیم که بدون دریافت سود از این دو شرکت آنچه که تاکنون تجمیع شده از سود که حدود چهل درصد سود است را به سهامداران عدالت پرداخت کنیم.

میزان سود چقدر است؟

دهقان با بیان اینکه این چهل درصد برای کسانی که برگه سهام عدالت یک میلیون تومانی یا ارزش سهام آنها یک میلیون تومان بوده کمی بیش از  ۱۴۴ هزار تومان خواهد بود و برای کسانی که ارزش سهام آنها ۵۳۰ هزار تومان بوده است اندکی بیش از ۷۶ هزار تومان خواهد بود. سایر سهامداران هم به همین تناسب سود دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که بخشی از سهامشان را قبل از  تقسیم سود گذشته فروخته‌اند به همان اندازه که سهامشان باقی مانده، سود به آنها تعلق خواهد یافت.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۸:۰۴ ,۱۴ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در حالی که حدود سه ماه از واریز بخش اول سود سهام عدالت سال ۱۳۹۸ گذشته است، همچنان خبری از واریز بخش دوم این سود نیست. طبق گفته مسئولان قرار بود ...

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مرحله دوم سود سهام عدالت قبل از عید قربان پرداخت می‌شود، گفت: آزادسازی مابقی سهام عدالت بستگی به شرایط ...

رئیس سازمان بورس گفت: علت تاخیر در واریز بخش دوم سود سهام عدالت آن است که هنوز چند شرکت بورسی سرمایه‌پذیر سودی را به حساب سپرده‌گذاری مرکزی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی