چشم‌انداز مبهم برجام و انتظارات تورمی در سومین هفته تیر ماه نیز بازارهای مالی را صعودی کرده و درپی افزایش نرخ ارز بازار طلا، خودرو و موبایل جهش قیمتی چشمگیری را در هفته جاری تجربه کردند.

به گزارش گروه اقتصادی قرن نو، در شنبه هفته جاری تعطیلی بازار‌های مالی نوسانات نرخ ارز را کاهش داد اما در روز گذشته با بازگشایی بازارها روند صعودی نرخ ارز دوباره آغاز شد و هر دلار آمریکا وارد کانال 25 هزار تومانی شد و در ساعات آخر شب گذشته 25 هزار و 21 تومان قیمت خورد؛ نرخ خرید دلار از مردم در صرافی‌های بانکی نیز ٢۴ هزار و ۵٢۵ است. 

بررسی عرضه و تقاضا در بازار ارز حاکی از آن است که انتظارات تورمی و چشم‌انداز مبهم برجام پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران تقاضا برای خرید دلار را در بازار افزایش داده و این اتفاق درحالی می‌افتد که عرضه ارز در سامانه نیما محدود است. گفتنی است که صادرکنندگان در حالی عرضه ارز در سامانه نیما را کاهش دادند که در هفته‌های گذشته تقاضا برای آن به حداقل رسیده بود. 

بازار طلا به کدام سمت می‌رود؟ 

درپی تعطیلات اجباری بازار طلا نیز در سومین هفته تیر ماه نوسانات قیمتی کمتری را تجربه کرد؛ هر مثقال طلا به عنوان مبدأ قیمت‌گذاری از ابتدای هفته تاکنون شش هزار تومان گران شده و درحال‌حاضر چهار میلیون و 631 هزار تومان قیمت خورده است، نوسانات قیمتی هر گرم طلای 18 و 24 عیار نیز همین‌قدر ناچیز بوده است. 

در بازار سکه نیز نوسانات قیمتی محدود به چند هزار تومان است؛ به‌طوری‌که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی از ده میلیون و 628 هزار تومان در ابتدای هفته امروز به قیمت ده میلیون و 632 هزار تومان رسیده است. 

افزایش نرخ ارز چگونه موجب افزایش قیمت طلا در بازار می‌شود؟ 

قسمتی از افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه در هفته‌های اخیر به افزایش تقاضا برای این کالای سرمایه‌ای باز می‌گردد اما در وهله اول افزایش نرخ ارز‌های خارجی ازآنجاکه موجب تضعیف بیشتر پول ملی می‌شوند در نهایت به افزایش قیمت‌ها در بازار طلا دامن می‌زنند؛ همان‌طور که درپی پاندمی کرونا و کاهش نرخ برابری دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای موجود در بازار قیمت طلا در بازارهای جهانی رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کرد. 

استقبال بازار خودرو از گرانی‌ها

بالا رفتن تیراژ تولید در هفته‌های اخیر اما این‌بار نتوانست ترمز گرانی را در بازار خودرو بکشد و افزایش چشمگیر قیمت ارز در هفته‌های اخیر به گرانی خودرو در بازار دامن زد؛ در شنبه گذشته با وجو تعطیلی بازارها، خودرو باز هم گران شد؛ به‌طوری‌که طبق برآوردهای صورت‌گرفته خودروهای سمند در اولین روز هفته به طور میانگین دو میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کردند و سمند ال ایکس مدل ۱۳۹۹ از ۱۹۳ میلیون تومان به قیمت ۱۹۵ میلیون تومان رسید و مدل ۱۴۰۰ این خودرو نیز سه میلیون تومان گران شد و به قیمت ۲۰۶ میلیون تومان رسید. 

دنا توربو پلاس در شنبه گذشته پنج میلیون تومان گران شد و به قیمت 385 میلیون تومان رسید و دنا معمولی مدل 1400 نیز در روز گذشته سه میلیون تومان گران شد و به قیمت 290 میلیون تومان رسید. 

این افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو اما بیش از هر گروه خودروسازی دیگری در بین خودروهای گروه پژو مشهود است؛ به‌طوری‌که در اولین روز هفته جاری 206 تیپ 2 مدل 1399 نزدیک به دو میلیون تومان گران شد و به قیمت 204 میلیون تومان رسید و مدل 1400 آن نیز در روز گذشته سه میلیون تومان گران شد و 2017 میلیون تومان قیمت خورد و 206 تیپ 5 نیز در شنبه این هفته یک میلیون توان گران شد و به قیمت 267 میلیون تومان رسید و پژو پارس نیز در اولین رو هفته جاری دو میلیون تومان گران شد و 233 میلیون تومان قیمت پیدا کرد. 

بازار موبایل نیز تخت گاز به استقبال گرانی می‌رود

گفتنی است که بازار موبایل نیز از این رقابت جا نمانده و افزایش قیمت‌ها در این بازار در هفته جاری شدت گرفته است؛ این افزایش قیمت‌ها بیشتر در بین تلفن‌های همراه برند اپل مشهود است؛ به‌طوری‌که آیفون اس‌ای 2020 با ظرفیت 128 از 15 میلیون و 290 هزار تومان در اواخر هفته گذشته امروز هیجده میلیون و 149 هزار تومان قیمت خورده است. 

تلفن‌های همراه سایر برندهای موجود در بازار نیز در این مدت افزایش قیمت را تجربه کردند با این تفاوت که درصد نوسانات قیمتی آنها کمتر از تلفن‌های همراه برند اپل بوده است.

5965

 

۰۹:۲۳ ,۱۴ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


هر دلار آمریکا در صرافی های رسمی به قیمت ۲۶ هزار و ۷۰ تومان و هر یورو ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود .

رییس بانک مرکزی گفت: ما معتقدیم نرخ ارز را بازار تعیین می کند. تجارت و بنیان های اقتصادی در تعیین نرخ ارز تاثیر می گذارند.

صرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، چهاردهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۵ هزار و ۵۷۰ تومان اعلام کرده‌اند. نرخ خرید در این صرافی‌ها ...

سومین هفته اردیبهشت با افزایش قیمت ارز و سکه همراه بود و بازار سرمایه نیز بعد از مدت‌ها سبزپوش شد.

قیمت دلار در دومین روز خرداد ماه با افزایش و سکه و طلا با کاهش اندکی مواجه بود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی