اینترنت این روزها به یکی از زیرساخت‌های اصلی کشور تبدیل شده و مختل شدن آن به واسطه قطعی برق، مسئله‌ای است که با توجه به دورکاری و آموزش مجازی، مشکلاتی را در روند زندگی مردم ایجاد کرده است.

اختلال در اینترنت تقریباً از دو ماه قبل با جدی‌ شدن برنامه قطع برق، آغاز شده است. گلایه‌ای که کاربران فضای مجازی از این مسئله دارند، تنها به نیاز به اینترنت برای گذراندن فراغت مربوط نمی‌شود. دورکاری، امتحانات، کلاس‌های آموزشی، حمل‌ونقل آنلاین و بسیاری از کسب‌وکارها از خاموشی‌های مقطعی برق در سراسر کشور متأثر هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته و پس از اینکه کاربران توئیتر بارها درباره قطعی اینترنت از او سؤال پرسیدند، ضمن عذرخواهی از مردم و بیان اینکه مسئولان باید نسبت به این مسئله پاسخگو باشند، به شرح اتفاقی پرداخت که منجر به قطع یا بروز اختلال در اینترنت می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی گفت: دکل‌های مخابراتی پس از قطعی برق و خالی شدن شارژ باطری‌ها، نیازمند اتصال هشت‌ساعته به شارژر هستند تا به‌طور کامل شارژ شوند. متأسفانه در برخی نواحی، هشت ساعت برق مستمر شهری در دسترس نیست و همین مسئله باعث به وجود آمدن اختلال می‌شود.

وی با بیان اینکه «فرکانس مثل ترازوی شبکه برق‌ می‌مونه»، توضیح داد: «وقتی مصرف از تولید پیشی گرفت؛ فرکانس افت می‌کند و وقتی تولید از مصرف بیشتر شود، باعث افزایش فرکانس می‌شود. مغز شبکه برق، وظیفه تثبیت فرکانس را برعهده دارد و وقتی مانند این روزها مصرف بیش از تولید شود، به اجبار بار شبکه را کم می‌کند.»

پرسش اصلی کاربران شبکه‌های اجتماعی این است چرا در سال ۲۰۲۱ باید مصرف برق در ایران از تولید پیشی بگیرد. این رخداد دلایل متعددی دارد. دلیل نخست این است که امسال به دلیل شرایط جوی و گرمای بی‌سابقه در جهان، مصرف برق بیش از میزان پیش‌بینی‌شده، رشد داشته است. سرمایه‌گذاری در ایجاد نیروگاه‌های جدید مطابق پیش‌بینی‌ها نبوده، دلیل عمده هم کمبود منابع است.

آذری جهرمی درباره دلایلی که به کمبود منابع منجر شده است، افزود: اولین دلیل تحریم‌هایی است که مانند مانع بزرگی بر سر راه جذب سرمایه‌گذاری خارجی قرار می‌گیرد. مسئله بعدی مربوط به صنعت برق است که به دلیل تعرفه‌های دستوری، اقتصاد خودایستایی ندارد و وابسته به منابع دولتی است.

وی تأکید کرد: در کنار تمام اینها باید به کاهش بارش هم اشاره کرد، نیروگاه‌های برق‌آبی به دلیل حفظ منابع آبی با حداکثر ظرفیت خود در مدار نیستند. البته مسئله برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها و از مدار خارج بودن برخی از نیروگاه‌ها هم مسئله‌ای طبیعی است و آنها عملاً توان جبران کمبود تولید نیروگاه‌های برق‌آبی را ندارند.

جهرمی در ادامه پاسخ به کاربران به مورد دیگری نیز اشاره کرد و با تأکید بر اینکه حذف یارانه‌های پنهان، حذف قیمت‌های دستوری و ایجاد یک اقتصاد رقابتی، ضروری و نیازمند یک جراحی بزرگ در ساختار اقتصاد، سیاست و برنامه‌ریزی کشور است، تصریح کرد: از نظر من قطعی‌های این روزها، ارتباط گسترده‌ای با استخراج رمزارز ندارد. هرچند مزارع استخراج رمزارز چه قانونی و چه غیرقانونی در این روزها حتماً باید خاموش شوند.

بنا بر آماری که وزیر ارتباطات از دکل‌های مخابراتی در سطح کشور ارائه کرد، اکنون هفت هزار دکل مخابراتی تنها در شهر تهران قرار دارد: روشن کردن هفت هزار دیزل، جدا از عملیات نگهداری بسیار دشوار و پرهزینه، منبع آلودگی بزرگی برای تهران محسوب می‌شود؛ به‌همین‌دلیل، دیزل ژنراتور به تعداد محدود و تنها در سایت‌های مادر نصب شده است.

پیشنهادی که کاربران فضای مجازی برای روشن ماندن دکل‌های مخابراتی داشتند، استفاده از سلول‌های خورشیدی بود، اما این کار نشدنی است. جهرمی در پاسخ به این کاربران افزود: مصرف یک سایت مخابراتی چند صد برابر یک دوربین شهری است و پیشنهاد اینکه تمام سایت‌های مخابراتی با سلول خورشیدی کار کنند، عملاً اجرایی نیست.

5965

۱۶:۳۰ ,۱۴ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۹۷ درصد روستاهای استان فارس به اینترنت متصل شدند.

برخی مهدی اخوان بهابادی را نخبه و وزیر جوان دولت رییسی توصیف می‌کنند که در بین اهالی آی‌تی محبوب است و برخی دیگر او را از مغزهای متفکر محدودیت ...

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برخی عوامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات ایران با پلتفرم‌های بین‌المللی را تشریح کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تبیین یک نظام حکمرانی سایبری درست، بدون تبیین نظام‌های هویت و مالکیت ممکن نیست. شاید بتوان گفت صیانت از ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی