کارشناسان معتقدند اگر نیاز به کم‌خوابی داشته باشید کافئین می‌تواند به شما کمک کند تا زمان بیشتری را بیدار بمانید اما احتمالاً عملکرد شما را در انجام وظایف‌تان، بهبود نمی‌بخشد.

کارشناسان می‌گویند کافئین جایگزینی برای یک خواب خوب شبانه نیست؛ خوابی که بافت‌های بدن را ترمیم و مغز را پاکسازی می‌کند. مصرف زیاد این ماده حتی می‌تواند الگوی خواب را مختل نماید. اگر لازم است بیشتر بیدار مانده و کمتر بخوابید کافئین می‌تواند برای شما کمک‌کننده باشد اما بی‌تردید کیفیت کاری شما پایین خواهد بود.

براساس نتایج یک بررسی معتبر با موضوع «یادگیری، حافظه و شناخت» که در نشریه روان‌شناسی منتشر شده، از گروهی از شرکت‌کنندگان که یک شب کمبود خواب داشتند، خواسته شد تا آزمایشی در خصوص زمان واکنش و همچنین آزمایشی پیچیده‌تر در زمینه «نگهداری مکان» را انجام دهند که مستلزم انجام یک‌سری کارها با ترتیبی خاص و بدون پرش یا تکرار مراحل است.

کیمبرلی فن، دانشیار گروه روان‌شناسی در دانشگاه ایالتی میشیگان طی بیانیه‌ای مطبوعاتی تصریح کرد: «ما دریافتیم که کمبود خواب عملکرد افراد در کارها را مختل می‌کند و استفاده از کافئین به افراد کمک کرده تا راحت‌تر به موفقیت در کار موردنظر خود برسند. این درحالی است که مصرف این ماده، تأثیر اندکی بر عملکرد فرد در محل کار آن هم برای اکثر شرکت‌کنندگان در مطالعه داشته است.»

وی افزود: این بررسی مطالعاتی یک نتیجه ساده داشت: کافئین ممکن است به شما کمک کند تا بیدار باشید و به انجام وظیفه‌ای که به شما محول شده بپردازید، اما به جلوگیری از خطا کمکی نمی‌کند. ما پزشکان به بررسی خطاهای وابسته به عملکرد علاقه‌مند هستیم؛ زیرا می‌توانند بسیار خطرناک باشند؛ برای مثال، بسیاری از متخصصان و پزشکان مانند جراحان، باید ساعت‌های طولانی در طول شب کار کنند.

این پژوهشگر همچنین راهکارهایی برای اینکه باید از چه وظایفی در زمان بی‌خوابی استفاده کرد، ارائه نمود: من فکر می‌کنم که بهترین راه برای تصور این مسئله، این است که بدانیم هیچ‌کس نمی‌خواهد کاری را انجام دهد که عواقب کم‌خوابی را در آن ببیند. بنابراین من نسبت به انجام هر کاری مانند رانندگی یا کار با ماشین‌آلات سنگین یا انجام هر کاری که ممکن است خطایی در آن وجود داشته باشد، احتیاط می‌کنم. یک قاعده خوب برای پیروی از آن، این است که هنگامی که خواب‌آلوده هستید، هیچ کار سخت و خطرناکی را امتحان نکنید؛ صرف‌نظر از اینکه کافئین استفاده کرده باشید یا خیر.

فواید خواب

شرکت‌کنندگان در این مطالعه یا به طور معمول در خانه می‌خوابیدند یا یک شب در آزمایشگاه بیدار بودند. سپس آنها یک دارونما یا دویست میلی‌گرم کافئین مصرف کردند، تقریباً مقدار یک تا دو فنجان قهوه. یافته‌های حاصل از این بررسی از این نظریه حمایت می‌کنند که کمبود خواب آنچه را که تحت عنوان «توجه و هوشیاری» شناخته می‌شود، از بین برده و توانایی انجام تکالیف شناختی را که نیاز به توجه دارند، از بین می‌برد. این امر تأکیدی بر نیاز ضروری کارگران برای اولویت قرار دادن خواب محسوب می‌گردد.

در طول خواب عمیق، بافت‌های بدن ترمیم شده و مغز از تجمع پلاک پاک می‌شود. در طول خواب REM، ارتباطات عصبی ایجاد می‌شود و خاطرات تثبیت می‌گردد. پرواضح است که قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا هرگز نمی‌توانند جایگزین آنچه در هنگام خواب خوب برای بدن روی می‌دهد، شوند.

5965

منبع: بهداشت نیوز

۰۸:۴۲ ,۱۵ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


شاید برای شما پیش آمده باشد که در میانه شب دچار تب و لرز، تعریق، حالت تهوع و گرفتگی معده شوید و تمام سعی‌تان را می‌کنید تا خود را به سرویس بهداشتی ...

اگر دائما هوس ماده غذایی خاصی را می‌کنید، فقط در فکر خوردن آن و رفع هوس‌تان نباشید؛ چون احتمالا بدن‌تان سعی دارد از طریق این هوس‌ها نکته‌ای ...

بیماران دیابتی برای کنترل سطح قندخون و جلوگیری از اثرات منفی ناشی از عدم تعادل قند در بدنشان باید از غذا‌های سالم استفاده کنند.

نداشتن اطلاعات درباره رژیم‌های غذایی می‌تواند با سلامتی و جان شما بازی کند. به طور مثال رژیم غذایی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم باعث ...

دو کودک خردسال گیلانی به خاطر مصرف سوسیس و کالباس فاسد جان باختند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی