دادگاهی در ونزوئلا علیه سه فعال حقوق بشری به اتهام تروریسم و سایر جرائم اعلام جرم کرده است.

گروه بین‌الملل قرن نو،  خبرگزاری رویترز گزارش داد که علیه مدیر یک سازمان غیردولتی و دو تن دیگر از فعالان، سه روز پس از آنکه مدعی شدند اعضای دولت و گروه‌های مسلح غیرقانونی کلمبیایی با یکدیگر ارتباط دارند اعلام جرم شد.

این گروه حقوق بشری در مستندسازی فعال است و سوءاستفاده‌های صورت‌گرفته از سوی گروه‌های مسلح غیرقانونی کلمبیا را در نواحی مرزی و قاچاق غیرقانونی و مین‌گذاری آنها محکوم کرده است.

«خوزه رافائل تارانزون» به همراه برادرش خاویر، «عمر دودیاس گارسیا» و «یونی رومرو» فعال حقوق بشری روز جمعه در ایالت فالکون و پس از آن دستگیر شدند که گزارش شد تیم آنها از سوی مقام‌های سرویس اطلاعات ونزوئلا و مردان ناشناس در هتل محل اقامتشان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

رومرو چند ساعت پس از دستگیری آزاد شد. سه مرد دیگر به اتهام تحریک انزجار، خیانت و تروریسم مجرم شناخته شدند. دادگاه دستور داده که آنها باید در کاراکاس و در حبس بمانند.

آلونسو مدینا روآ، وکیل این فعالان حقوق بشری گفت: دفتر دادستانی ۴۵ روز زمان دارد تا به تحقیق و شفاف‌سازی حقایق در این‌باره بپردازد.

اتحادیه اروپا نگرانی خود را درباره این بازداشت‌ها در توئیتی اعلام کرد و خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نیز نوشت: گزارش درباره حضور چریک‌ها، ربوده شدن سربازان و نقض حقوق بشر جرم نیست.

چندین گروه حقوق بشر ونزوئلایی و کارمندان سازمان‌های مردم‌نهاد بین‌المللی مانند دیده‌بان حقوق بشر نیز خواستار آزادی این افراد شده‌اند.

5965

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۰:۱۱ ,۱۵ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


کمیسیون اتحادیه اروپا با اعلام این افزایش بودجه اظهار کرد این بودجه به حمایت از قربانیان فلسطینی حملات خشونت‌بار اخیر اسرائیل علیه نوار غزه ...

روزنامه تایمز هند خبر داده که رئیس‌جمهور آمریکا درصدد است در دیدار آتی خود با همتای روس به وضعیت حقوق بشر در این کشور بپردازد.

اسراییل یکی یکی سفرای کشورهایی را که در نشست اخیر شورای حقوق بشر علیه این کشور رای داده‌اند، احضار می‌کند و از آن‌ها توضیح می‌خواهد. نشانه‌ای ...

سخنگوی کاخ سفید گفت که بایدن با پوتین صریح و سرراست خواهد بود. او گفت: این مزیت دیدار حضوری است. این با تماس تلفنی تفاوت دارد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی