جف بزوس، مؤسس شرکت آمازون دیروز (دوشنبه) عنوان مدیرعاملی‌اش را به «اندی جاسی» واگذار کرد و به دو دهه هدایت این شرکت که از طریق فروش آنلاین به یک تریلیون و ۷۵۰ میلیارد دلار رسیده است، پایان داد.

این شرکت در‌ ماه فوریه اعلام کرده بود که بزوس از مدیرعاملی به صندلی اجرایی تغییر مکان می‌دهد و می‌خواهد بدین‌ترتیب زمان بیشتری را در سایر مشاغل خود ازجمله واشنگتن‌پست، شرکت فضایی بلو اوریجین و امور خیرخواهانه سپری کند.

حتی با وجود آنکه جف بزوس به یک نقش حاشیه‌ای‌تر در شرکت خواهد رفت، او همچنان نفوذ بسیار زیادی در آمازون خواهد داشت؛ زیرا بزرگ‌ترین سهامدار خصوصی، مدیرعامل دیرینه و البته رئیس هیئت‌مدیره این شرکت خواهد بود. دانیل اِلمان، تحلیلگر فناوری جهانی دراین‌خصوص می‌گوید: «او احتمالاً همچنان درگیر آمازون خواهد بود، گرچه دیگر تمرکز روی امور روزمره ندارد، اما در عوض قادر به تمرکز بر ابتکارات شرکت، محصولات آن و خدمات جدید است. مهارت‌های بزوس در زمینه فرصت‌شناسی قابل‌اغماض نیست. بنابراین کاملاً منطقی بود که آمازون او را از امور عملیاتی آزاد کند.»

بااین‌حال، خروج جف بزوس به عنوان مدیرعامل در یک زمان حساس برای آمازون شکل می‌گیرد. همه‌گیری بیماری کووید 19تقاضای گسترده‌ای برای خدمات آمازون ایجاد کرده و منجر به جهش سود و استخدام بیشتر در این شرکت که کارش را با کتاب‌فروشی آنلاین آغاز کرده، شده است. بااین‌حال، رشد انفجاری این شرکت فقط باعث افزایش توجه نهادهای نظارتی شده و برخی از آنها معتقدند که این شرکت بسیار بزرگ شده است.

در اختیار نداشتن ثروتمندترین مرد روی زمین در رأس این شرکت می‌تواند به آمازون کمک کند تا بتواند بخشی از این نظارت را بهتر تحمل کند. کنار گذاشته شدن می‌تواند جف بزوس را در برابر برخی انتقادهای مطرح‌شده از سوی قانون‌گذار محفوظ نگه دارد. جیمز بیلی، استاد توسعه راهبری در دانشگاه جورج واشنگتن نیز در این‌باره می‌گوید: «من کاملاً مطمئن هستم که کسی در این راه [توجه نظارتی] چیزی دیده و گفته است که این هم یک مزیت دیگر این زمان‌بندی برای ترک مدیرعاملی محسوب می‌شود.

5965

منبع: همشهری 

۱۳:۰۲ ,۱۵ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


جف بزوس تصمیم دارد پس از کناره‌گیری از سمت خود در آمازون به مرز فضا و ارتفاع ۶۰ مایلی زمین سفر کند.

اگر ثروتمندترین فرد جهان باشید، احتمالا با درخواست‌های عجیبی مواجه می‌شوید چرا که هزاران نفر با امضای یک دادخواست آنلاین از مدیرعامل آمازون، ...

پس از اعلام تصمیم لغو قرارداد رایانش ابری با مایکروسافت از سوی پنتاگون که به افزایش ارزش سهام آمازون منتهی شد، جف بزوس چند میلیارد دلار دیگر ...

جف بزوس، بنیانگذار آمازون، تا چند ساعت دیگر به فضا خواهد رفت.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی