یک تحقیق علمی گسترده نشان می‌دهد که 90 درصد اساتید دانشگاه در آمریکا به حزب دموکرات گرایش دارند.

به گزارش گروه بین‌الملل قرن نو، یک تحقیق علمی جامع که نشان‌دهنده سوگیری سیاسی دانشمندان رشته‌های مختلف در محیط دانشگاهی آمریکا است نشان می‌دهد حزب دموکرات در این قشر تسلط مطلق دارد و بیش از 90 درصد اساتید دانشگاه در آمریکا طرفدار حزب دموکرات هستند و تنها 10 درصد به حزب جمهوری‌خواه گرایش دارند.

بین این رشته‌ها، اساتید رشته اقتصاد محافظه‌کارترین قشر بین اساتید هستند، ولی حتی در این قشر هم اکثریت قاطع با دموکرات‌ها است: 78 درصد اساتید رشته اقتصاد به حزب دموکرات گرایش دارند. لیبرال‌ترین رشته هم ادبیات است که در آن 96 درصد اساتید حزب دموکرات را به حزب جمهوری‌خواه ترجیح می‌دهند.

این امر نشان می‌دهد که ادعای محافظه‌کاران آمریکایی مبنی بر این‌که دانشگاه‌های آمریکایی سوگیری لیبرال دارند صحیح است. بسیاری از جمهوری‌خواهان، از جمله ترامپ رئیس جمهور سابق، ادعا می‌کنند که محیط آکادمیک غرب با حزب جمهوری‌خواه دشمن است و علیه‌شان فعالیت می‌کند و جوانان را «شست و شوی مغزی» می‌دهد. از طرف دیگر لیبرال‌ها ادعا می‌کنند که این امر برعکس است: دلیل این سوگیری این است که دموکرات‌ها جهان‌بینی واقع‌بینانه‌تر و علمی‌تری دارند و به همین دلیل متخصصین و دانشمندان بیشتر لیبرال هستند. این امر یادآور یکی از جملات مشهور دموکرات‌ها است که ادعا می‌کنند: «واقعیت سوگیری لیبرال دارد».

اهمیت این تحقیق برای مخاطبین ایرانی این است که به هر حال همه دنیا محصول علمی آکادمی آمریکا را تغذیه می‌کند و مواضع دانشگاه‌های آمریکایی خواه‌ناخواه مواضع مسلط علمی هستند و به زندگی مردم و پژوهش‌های علمی در سراسر دنیا از جمله ایران شکل می‌دهند. بنابراین آگاهی از سوگیری سیاسی دانشگاه‌های غربی نکته مهمی است که ایرانیان هم باید از آن غافل نباشند.

این تحقیق توسط شرکت «وردانت لبز» تهیه شده است که از ترکیب هزاران نظرسنجی مختلف از شرکت‌ها مختلف به دست آمده است و به همین دلیل بسیار معتبر محسوب می‌شود.

فراتر از دانشگاه، این تحقیق نشان می‌دهد که محافظه‌کارترین شغل در آمریکا کارگران معادن هستند که 90 درصدشان جمهوری‌خواه هستند، و لیبرال‌ترین شغل سازمان‌دهندگان اتحادیه‌های کارگری هستند که 99 درصد دموکرات هستند. این تحقیق نشان می‌دهد که طبقه سرمایه‌دار بیشتر به جمهوری‌خواهان متمایل است (مدیران، کارآفرینان، افراد شاغل در وال استریت، کارکنان شرکت‌های بیمه) و طبقه روشنفکر به حزب دموکرات (هنرمندان، نویسندگان، اصحاب رسانه، و طبقه کارگر بسته به نوع اشتغالش بین دو حزب تقسیم شده است.

۱۹:۳۱ ,۱۵ تیر ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی