در لبنان همه چیز به‌هم ریخته است، برق مکرراً قطع می‌شود، به دنبال آن اینترنت قطع می‌شود، کمبود دارو و شیر خشک نگران‌کننده است، مشکل سوخت هم مردم را در صف پمپ‌بنزین‌ها ساعت‌ها معطل می‌کند، ارزش پول این کشور هم مرتباً کاهش می‌یابد و گروه‌های سیاسی هم از رسیدن به یک توافق ناتوان هستند.

گروه بین‌الملل قرن نو: لبنان یازده ماه است که دولت ندارد. حتی اگر دولت هم تشکیل شود، مشخص نیست بتواند با فساد مبارزه کند. بدون رفع فساد، کمک‌های خارجی تنها جیب عده‌ای را پر خواهد کرد.

قدم اول در حل مشکلات لبنان تشکیل دولت است. بدون دولت، کشورهای خارجی نمی‌دانند کمک‌ها را باید به دست چه کسی برسانند. حالا، حسن دیاب، نخست‌وزیر موقت لبنان می‌گوید: ارتباطی بین این دو وجود ندارد و ارتباط دادن مسئله کمک به لبنان و تشکیل کابینه در این کشور را خطری برای مردم و موجودیت این کشور دانسته و جهان را به نجات لبنان فراخواند.

شبکه خبری روسیا الیوم گزارش داد که  حسن دیاب در دیدار با جمعی از سفرا و نمایندگان هیئت‌های دیپلماتیک اظهار کرد: لبنان در حال عبور از دالانی بسیار تاریک است و مشکلات در این کشور به حد فاجعه رسیده و این کشور به شکل غیرقابل کنترلی به سمت فاجعه‌ای بزرگ در حرکت است.

دیاب گفت: لبنان در آستانه فاجعه و خطری قرار دارد که تنها متوجه لبنانی‌ها نبوده و پیامدهای آن برای کل منطقه خواهد بود و هیچ‌کسی نمی‌تواند خود را از آن دور کند. نخست‌وزیر موقت لبنان افزود: کابینه یک طرح کامل شامل بهبود اصلاحات مالی و اقتصادی را تدوین کرد که پس از به‌روزرسانی آماده اجرا است.

او در ادامه تأکید کرد: اولویت امروز تشکیل کابینه‌ای در لبنان است، انتظارها برای تشکیل این کابینه طولانی شده و مردم لبنان مدت زیادی را صبر کردند اما با بزرگ شدن مشکلات، صبر آنها رو به اتمام است و این تنها مردم هستند که هزینه سنگینی را متحمل شده‌اند و این مهاجرت‌هایی که شاهد هستیم، نشانه ناامیدی لبنانی‌ها است.

نخست‌وزیر موقت لبنان در ادامه خطاب به سفرا گفت: جهان را به نجات لبنان فرامی‌خوانم و از برادران و دوستانمان می‌خواهم از مردم لبنان حمایت کنند، همچنین از آنها می‌خواهم به خاطر تخلفات افراد مفسد، مردم لبنان را محاکمه نکنند.

او افزود: در خیابان‌های لبنان خودروها مقابل پمپ‌‌بنزین‌ها صف کشیده‌اند و مردم در داروخانه‌ها به دنبال یک قرص و یا یک قوطی شیر خشک هستند، آنها در خانه‌هایشان هم برق ندارند، از شما می‌خواهم پیام‌رسان لبنان در کشورهای خود باشید و این تصویر تاریک را شرح دهید و به ما در انتقال آن کمک کنید، لبنان را پیش از آنکه دیر شود، نجات دهید.

وب‌سایت میدل‌ایست در گزارشی از وضعیت لبنان گفته که هشدار رئیس شرکت دولتی تلکام لبنان که قطعی برق می‌تواند شبکه اینترنت را مختل کند به نگرانی‌های زیادی دامن زده است. قطعی برق به هیجده ساعت در روز هم رسیده است. در بیروت این زمان به طور متوسط روزی سه ساعت است که نسبت به شهرهای دیگر وضعیت بهتری دارد. حالا برخی از شهروندان که توان مالی آنها اجازه می‌دهد از ژنراتور استفاده می‌کنند، اما این وضعیت فعالیت بیمارستان‌ها و مدارس را مختل کرده است.

شهروندان لبنانی چندین بار به خیابان‌ها آمده‌اند و اعتراض خود را به گروه‌های سیاسی اعلام کردند، اما این مسئله نتوانسته باعث شود تا این گروه‌ها به توافقی برای تشکیل دولت برسند.

5965

۰۸:۳۰ ,۱۶ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ارتش لبنان همواره مهم‌ترين و مورد اتكاترين همكار ايالات متحده در لبنان بوده است. اما پرسش اينجاست كه ايالات متحده بايدن تا چه حد حاضر به هزينه ...

سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، امروز یکشنبه با صدور پیامی انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری ایران را تبریک ...

وزارت کشور لبنان در نامه‌ای به نهادهای امنیتی این کشور هشدار داد، احتمال حمله به هیأت دیپلماتیک روسیه در لبنان وجود دارد.

بحران شدید اقتصادی در لبنان فرصتی را برای مداخله خارجی در این کشور کوچک به طرف‌های غربی داده است. گام اول در حل هر مشکلی در این کشور تشکیل دولت ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی