دیلیپ کومار یکی از چهره‌های سرشناس سینمای هند، در شهر بمبئی درگذشت.

دیلیپ کومار یکی از چهره‌های سرشناس سینمای هند، در شهر بمبئی درگذشت.

او ۹۸ ساله و مدتی بود که وضعیت سلامتی مناسبی نداشت.

کومار در بسیاری از موفق‌ترین فیلم‌های سینمای هند از جمله «مغول اعظم»، «دیوداس»، «عصر جدید»، «رام و شام» و «مادهوماتی» نقش آفرینی کرده است. او طی ۵۰ سال فعالیت خود، در حدود ۶۰ فیلم سینمایی ایفای نقش کرد.

او از اولین بازیگران هند بود که از بازیگری متد برای نقش‌های خود استفاده می‌کرد و معمولاً با مارلون براندو مقایسه می‌شد. اگرچه خود کومار معتقد بود که او اولین نفری بود که در سینمای هند از بازیگری متد استفاده کرده است. کومار در کنار دو اناند و راج کاپور یکی از سه شخص مشهوری بود که عصر طلایی سینمای هند را از دهه ۴۰ تا ۶۰ میلادی ایجاد کرد.

از بین فیلم‌های معروف او می‌توان به «مغول اعظم» اشاره کرد که در سبک تاریخی بود و داستانی از امپراطور‌های مغول را روایت می‌کرد. این فیلم در سال ۱۹۶۰ منتشر شد و با بودجه ۱۵ میلیون روپیه برای ۸ سال در دست تولید قرار گرفت. البته این فیلم خیلی زود به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ بالیوود تبدیل شد.

کومار ، سابقه دریافت جایزه دستاورد طول عمر هنری از رئیس جمهور سابق هند را نیز دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

۱۱:۵۶ ,۱۶ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بیژن افشار، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران بر اثر بیماری کرونا دار فانی را وداع گفت.

بازیگر و چهره‌پرداز بسیاری از سریال‌های ماندگار سینما و تلویزیون به دلیل ایست قلبی درگذشت؛ هنرمندی که او را با «مختارنامه» و «ستایش» بیشتر ...

تاکنون چهره‌های تقریبا زیادی نقش ناصرالدین شاه را مقابل دوربین ایفا کردند، اما به تازگی سه سریال که برای شبکه نمایش خانگی ساخته می‌شوند و ...

امیرمسعود بیگدلی، از هنرمندان فعال تئاتر، پس از چند روز مبارزه با بیماری کرونا، در سن ۴۱ سالگی درگذشت.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی