دولت فراجناحی یعنی چه؟ یعنی دولتی که اعضایش نه تنها وابسته به هیچ جناحی نیستند، بلکه از موضعی بالاتر از جریانات سیاسی به جامعه می نگرند؟ اگر اینطور است، آین آدمها در عالم واقع هم وجود دارند؟ چند چهره برجسته سیاسی در حد وزیر یا معاون رئیس جمهور می شناسیم که جناحی نیستند؟

به گزارش گروه سیاسی قرن نو، با عوض کردن تعریف مفهوم «دولت فراجناحی» ، واقعیت تغییر نمی کند. مثلا در دولت احمدی نژاد تعریفی از شاغل ارائه کردند که بر مبنای آن کسی که یک ساعت در هفته کار می کرد،شاغل شناخته می شد. با همین تعریف آمار رسمی بیکاری را بسیار کم معرفی کردند اما آیا واقعا بیکاری از بین رفته بود؟

در مورد چهره های سیاسی هم همین گونه است. ممکن است تعریف را تغییر دهیم و مثلا بگوییم فلان کاندیدای وزارت در دولت سیزدهم،عضو رسمی گروهها و احزاب سیاسی نیست. آیا معنایش این است که این فرد هیچ گرایش سیاسی ندارد؟

"فراجناحی" و "مستقل" بودن تنها یک ژست است که پشت آن واقعیت تلخی نهفته است. این واقعیت چیزی نیست جز فرار از پذیرش تصمیمهای سیاسی و حتی اجرایی. از جانب دیگر، "مستقل" و "فراجناحی" فقط یک ماسک است برای پوشاندن چهره واقعی افراد و مهم آنکه دارندگان چنین ماسکهایی بیشترین رفتار سیاسی را از خود بروز داده اند و به فراخور مسئولیتی که داشته اند، عامل آسیبهای بزرگ بوده اند. محمود احمدی نژاد و برخی اعضای دولتش مصادیقی روشن و قابل اشاره اند.

در میان عناصر سیاسی شاخص، حتما یکی از سه گرایش اصولگرا،اصلاح طلب و اعتدالی وجود دارد. برخی کمتر بروز ظاهری دارند و بعضی بیشتر؛ اما قطعا هیچ چهره ای که بینش سیاسی نداشته باشد،یافت  نمی شود. مرور مواضع آنها ولو اندک، موید این ادعاست.

رئیس دولت سیزدهم مراقب باشد به اسم "فراجناحی" سیاسی ترین چهره ها را تحمیل نکنند. چهره هایی که با کتمان گرایش سیاسی خود،گندم نمایی و جو فروشی می کنند.

۰۹:۰۰ ,۱۷ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


در حالی که کمتر از یک ماه مانده تا دولت سیزدهم رسما آغاز به کار کند، اکبر کمیجانی سکاندار نهاد پولی کشور را بر عهده گرفت نهادی که انتظار می‌رود ...

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب پیشنهاد کرد که تیم رئیس جمهوری منتخب با توجه به واقعیت‌های موجود بهتر است از برخی وعده‌های بزرگ، پوپولیستی و انتزاعی ...

بعضی معتقدند که دولت سیزدهم مملو از مدیران دولت احمدی‌نژاد و پایداری‌ها خواهد بود، دیگران می‌گویند دولتی تلفیقی، انقلابی و کارآمد تشکیل ...

ابراهیم رئیسی و حامیان او سخت می‌کوشند تا با تمهیداتی مانند راه‌اندازی سامانه معرفی مدیران دولت سیزدهم، او را یک چهره «مردمی» معرفی کنند. ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی