ایران رتبه چهارم ارزان ترین برق دنیا را دارد

سرانه مصرف برق در کدام کشورها بالا است؟

طبق براوردهای صورت گرفته کشورهای عربی خاورمیانه از جمله کشورهایی هستند که سرانه مصرف برق در آنها در بالاترین سطح در رتبه بندی جهانی قرار دارد.

به گزارش گروه اقتصادی قرن نو، بررسی روند مصرف برق در کشورهای سراسر دنیا نشان می دهد که کشورهای عربی به نسبت سردمدار مصرف برق در دنیا هستند؛ سرانه مصرف برق در کویت به قدری است که این کشور پس از ایسلند و نروژ در جایگاه سوم این فهرست جای گرفته است.
80 درصد از مجموع کل انرژی اولیه تولیدی در ایسلند با کمک منابع انرژی تجدیدپذیر داخلی تأمین می‌شود؛ از این لحاظ، میزان سهم انرژی‌های تجدیدپذیر ایسلند بالاترین مقدار، در میان بودجه انرژی تمامی کشورهای دنیا است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دلیل بالا بودن سرانه مصرف انرژی در این کشور این است که ایسلند بالاترین سرانه تولید انرژی تجدیدپذیر را در دنیا دارد.
گفتنی است که بیشتر انرژی زمین‌گرمایی در ایسلند برای گرمایش فضا استفاده می‌شود؛ چنان‌که سیستم‌های گرمایش محلی به صورت گسترده‌ای در این کشور توزیع شده‌اند. نزدیک به ۸۵٪ از تمام خانه‌ها در این کشور به وسیله سیستم زمین‌گرمایی، گرم می‌شوند.
پس از کویت جایگاه چهارم و پنجم به کشورهای بحرین و قطر اختصاص یافته است؛ امارات متحده عربی نیز به نسبت در صدر مصرف کنندگان برق در دنیا جای گرفته است و سرانه مصرف برق در این کشور، امارات را در جایگاه دهم این فهرست جای داده است. گفتنی است که عربسشتان سعودی نیز هجدهمین کشور در دنیا است که سرانه مصرف برق در آن به نسبت بالا است.
در این میان اما ایران در بین کشورهایی که سرانه مصرف برق در آنها بالا است جایگاهی ندارد و در رتبه بندی جهانی ایران از نظر سرانه مصرف برق هشتادمین کشور در دنیا است.
در کشورهایی نظیر صحرای غربی و تیمور شرقی میانگین سرانه مصرف برق صفر تخمین زده شده است و از این نظر این کشورها پایین ترین سرانه مصرف برق در دنیا را دارند؛ صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مراکش که جبهه آزادی‌بخش پولیساریو و پادشاهی مراکش بر سر کنترل آن مناقشه دارند و تیمور شرقی با نام رسمی جمهوری دموکراتیک تیمور شرقی نیز کشوری است واقع در جنوب شرق آسیا.

ایران رتبه چهارم ارزان ترین برق دنیا را دارد

گفتنی است که در بین تمام کشورهای دنیا ایران چهارمین ارزان ترین برق دنیا را در اختیار دارد و کشورهایی که در رتبه های اول تا سوم این فهرست جای گرفته اند عبارتند از سودان، ونزوئلا و لیبی.
در مقابل کشورهای نامبرده شده آلمان گران ترین برق دنیا را دارد و پس از آن برمودا و دانمارک به ترتیب دومین و سومین کشورهایی هستند که قیمت برق در آنها بالا است.
گفتنی است که قیمت برق آلمان در 20 سال گذشته بیش از دو برابر شده است که عمدتا به دلیل مالیات ها و هزینه های جانبی تولید برق بوده است؛ این هزینه های اضافی اکنون بیش از دو سوم قیمت برق را تشکیل می داده اند، هزینه اضافی EEG یکی از این موارد است.

۱۴:۰۲ ,۱۶ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


برخورداری از آب، برق و گاز رایگان طرح جدید دولت برای حمایت از مشترکان کم مصرف است. هر چند که به نظر می‌رسد برخی جزئیات این طرح ابهاماتی دارد ...

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: مشترکان خانگی در صورتی که مصرف برق خود را در زمستان کاهش دهند، از مشوق‌های ...

سخنگوی صنعت برق کشور، از قطعی برق صنایع پرمصرف و اعمال جریمه‌های سنگین برای این واحدها، خبر داد.

در پی اجرای طرح برق امید تعداد مشترکان پر مصرف کاهش یافته و آنطور که معاون هماهنگی توزیع برق شرکت توانیر اعلام کرده تاکنون تخفیف ۱۰۰ درصدی ...

از هفته گذشته خاموشی‌های گاه و بی گاه مهمان خانه‌های مردم شده، هر چند که چندین روز است که میزان خاموشی ها کاهش یافته اما پیش‌بینی می‌شود ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی