علی لاریجانی پرسابقه‌ترین رئیس پارلمان در تاریخ مشروطیت و جمهوریت در ایران، در کمال ناباوری برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم از سوی شورای نگهبان با عدم احراز صلاحیت مواجه شد.

امری که بواسطه ارائه اطلاعات غلط به شورای نگهبان در خصوص وضعیت تابعیت و اقامت صبیه او در یک کشور خارجی رخ داد و با واکنش رهبر انقلاب روبه رو شد و آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود در روز ۱۴ خردادماه گفتند:«در جریان عدم احراز صلاحیت‌ها به برخی کسانی که صلاحیت‌شان تائید نشد جفا شد؛ به این افراد و بستگانشان بر مبنای گزارش‌های خلاف واقع، نسبت‌هایی داده شد که باید جبران شود».

اگر چه رهبر انقلاب در آن سخنرانی خود مشخصا از کاندیدای خاصی نام نبردند و مشخصا به دستگاه ارائه دهنده گزارش خلاف واقع اشاره نکردند؛ اما کاملا هویدا بود که منظور آیت‌الله خامنه‌ای از کاندیدای مورد جفا قرار گرفته، علی لاریجانی بود؛ فردی که در جلسه بررسی صلاحیتش، یکی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان به گزارش اداره ضدجاسوسی واجا پیرامون تابعیت آمریکایی دخترش اشاره کرده بود و همزمان یکی از اعضای فقهای شورای نگهبان که از قضا برادر علی لاریجانی بود، این ادعا را تکذیب کرده بود و تصریح کرده بود که اداره ضدجاسوسی واجا منکر تابعیت آمریکایی برادرزاده‌اش شده است.

علی‌ایحال، علی لاریجانی در میان بهت و حیرت ناظران سیاسی، جواز کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را کسب نکرد و مشخص نیست که فرمایش رهبر انقلاب در خصوص جبران جفای صورت گرفته به او چه سرانجامی یافت؛ اما در این میان یک احتمال بسیار مطرح است و آن این است که شخص مقام معظم رهبری برای جبران این جفا ورود پیدا کنند و برای دور جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، حکم ریاست مجمع را به نام علی لاریجانی مهر کند و برادر فقیه او یعنی آیت الله آملی لاریجانی را نیز به سمت دبیر شورای نگهبان منصوب گرداند.

برخی شنیده‌ها در محافل سیاسی و رسانه‌ای نیز صحت گزاره فوق‌الذکر را تایید می‌کند؛ اگر این شنیده‌ها و زمزمه‌ها مقرون به واقعیت باشد باید علی لاریجانی را ششمین رئیس مجمع تشخیص مصلحت دانست؛ امری که با توجه به دیدگاه‌های لاریجانی، شاید به پایان بن‌بست الحاق ایران به کنوانسیون‌های ذیل «اف ای تی اف» کمک کند!

منبع : مدارا

۱۴:۰۵ ,۱۶ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


١۶ سال بعد از انتخابات ریاست جمهوری ١٣٨۴، اصلاح‌طلبان و اعتدالیون همچنان حسرت اشتباهات‌شان را در آن آوردگاه می‌خورند. اما این حسرت خوردن ...

علی لاریجانی گفت: اگر برجام چیز نجسی بود، چرا الان زیرش نمی‌زنند؟ برجام در آن دوره کار درست و دقیق کشور بود. الان هم معتقدم برای نجات کشور باید ...

محمد مهاجری در خصوص نامه علی لاریجانی به شورای نگهبان، اظهار داشت: من آقای کدخدایی را انسان بسیار باشرافتی می‌دانم و قبلاً هم اعلام شده اتفاقاً ...

شکل گرفتن پدیده کاندیدای پوششی موضوع بسیار نگران‌کننده و هزینه‌زایی است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی