گروهی از افراد ناشناس شبانه به اقامتگاه شخصی رئیس جمهور هائیتی جووینل مویز حمله کرده و وی را به ضرب گلوله کشتند. براساس گزارش‌های رسانه‌ای تایید نشده همسر وی نیز در اثر شدت جراحت جان خود را از دست داد.

فرانس ۲۴ گزارش داد، کلود جوزف ، نخست وزیر موقت هائیتی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: حوالی ساعت یک بامداد روز چهارشنبه ۷ ژوئیه به وقت محلی، گروهی از افراد ناشناس ، از جمله برخی که به زبان اسپانیایی صحبت می‌کردند ، به محل اقامت شخصی رئیس جمهور حمله کردند و رئیس دولت را زخمی کردند.

جوزف گفت که او اکنون مسئول کشور است و با محکوم کردن "اقدام غیرانسانی و وحشیانه" خواستار آرامش شد و گفت پلیس و نیروهای مسلح کشور اوضاع را تحت کنترل دارند. 

جوزف با اعلام جزئیات جدیدی درباره حادثه ترور جووینل مویز گفت: افراد گروهی که رئیس‌جمهوری را ترور کردند، به انگلیسی و اسپانیایی صحبت می‌کردند. او از شورای امنیت خواست جلسه فوق‌العاده‌ای را درباره هائیتی در اسرع وقت برگزار کند.

وی افزود: بانوی اول نیز در این حمله مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. وضعیت همسر رئیس‌جمهوری هائیتی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و هنوز رسما زنده بودن یا مرگ او اعلام نشده است.
در این باره جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید ترور "وحشتناک" مویز را محکوم و برای کمک به تحقیقات اعلام آمادگی کرد.
ساکی تاکید کرد: ما دست یاری به هر شیوه‌ای به سمت ملت هائیتی در انجام تحقیقات دولتی دراز می‌کنیم و درصدد جمع‌آوری اطلاعات هستیم و جو بایدن، رئیس‌جمهوری را در جریان آن قرار خواهیم داد. واشنگتن به دنبال این حادثه سفارتش را در هائیتی بست.

بوریس جانسون،‌ نخست‌وزیر انگلیس نیز نسبت به این ترور ابراز تاسف کرد.

همچنین دولت جمهوری دومینیکن دستور بستن فوری مرزهای کشورش با هائیتی را صادر کرده است.
جووینل مویز ۵۳ ساله بود و از فوریه ۲۰۱۷ پس از کناره‌گیری میشل مارتلی به قدرت رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۰۹:۲۸ ,۱۷ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله پانصد تا هشتصد متر دورتر از «منطقه ترور» مستقر کرده بودند که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار ...

به دنبال قتل یکی از منابع اطلاعاتی سازمان غیر دولتی شاهد جهانی در افغانستان، مدیران این سازمانی به کوتاهی در جهت حفظ هویت و محافظت از جان افرادی ...

رئیس پلیس ملی هائیتی در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار کرد در میان متهمان دستگیرشده، دو شهروند ایالات متحده و پانزده ...

پاکستان نقص فنی و نشت گاز را دلیل انفجار این اتوبوس می‌داند، اما دولت چین تاکید دارد این حادثه یک حمله تروریستی بوده است.

او از این ترور نافرجام جان به در برد. دو شهروند فرانسه در این ارتباط بازداشت شده اند.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی