کاروان ایران در حالی راهی توکیو خواهد شد که چشم به درخشش تک ستاره های خود برای کسب مدال خواهد داشت.

به گزارش گروه ورزشی قرن نو در فاصله چند روز مانده تا آغاز رقابت های المپیک کاروان ایران در حالی راهی این قابت ها خواهد شد که چند ورزشکار پرامید خود برای کسب مدال را یا از دست داده و یا در شرایط نامطلوب همراه خود خواهد داشت.

نگاهی می کنیم به شرایط ورزشکاران ایرانی در برخی از رشته ها که پیش از این سابقه کسب مدال در المپیک را داشته اند و یا نتایج سال های اخیر باعث شده تا امیدواری برای موفقیت در المپیک ایجاد شود.

وزنه برداری؛ بدون رستم و سهراب

 

دو ورزشکار شاخص ایران در وزنه برداری در نهایت موفق به حضور در المپیک توکیو نشدند تا کاروان ایران بعد از 20 سال شانس چندانی برای کسب مدال در  رشته وزنه برداری نداشته باشد.کیانوش رستمی و سهراب مرادی  دو وزنه بردار طلایی ایران در المپیک ریو بودند که غایبان بزرگ کاروان  ایران در توکیو هستند.

با این حال در وزنه برداری علی هاشمی در 109کیلو و علی داوودی در فوق سنگین نمایندگان ایران در المپیک توکیو هستند. با توجه به رقبای قدرتمند این دو وزنه بردار نمی توان امید چندانی به کسب مدال از سوی این دو ورزشکار ایرانی در المپیک داشت اما اگر بخت یار آنها باشد شاید بتوان آنها را روی سکو دید!

کشتی؛ تک ستاره کاروان ایران


کشتی یکی از پرامید ترین رشته های کاروان ایران در تاریخ المپیک بوده است. با این حال شرایط المپیک توکیو کمی متفاوات از سایر دوره هاست.

کاروان ایران در کشتی آزاد دارای 6 سهمیه  و 5 سهمیه در کشتی فرنگی است که پرامیدترین کشتی گیر و یا حتی پرامیدترین ورزشکار ایران برای کسب مدال را در دل خود جای داده است.

حسن یزدانی؛ شانس اصلی ورزش ایران برای گرفتن خوشرنگ ترین مدال المپیک توکیو است با این همه اما یزدانی هم یک رقیب سرسخت به نام دیوید تیلور پیش روی خود می بیند که ممکن است تقابل این دوکشتی گیر پیش از فینال شرایط را  برای حسن یزدانی کمی دشوار کند.

در کشتی آزاد می توان رضا اطری، محمدحسین محمدیان و امیرحسین زارع را جزو دیگر مدعیان کسب مدال دانست و در کشتی فرنگی نیز می توان روی تجربه بالای محمدعلی گرایی حتی برای کسب مدال طلا هم حساب باز کرد. در سایر اوزان نفراتی به مراتب کم تجربه تر و کم امیدتر روی تشک می روند، اما شاید یکی از سوپرایز های کاروان ایران در المپیک را همین کشتی گیران کم نام و نشان تر رقم بزنند.

تکواندو؛ جست و جوی مدال در تقابل دو ایرانی

در تکواندو و در بخش بانوان شاهد مصاف ناهید کیانی با کیمیا علیزاده خواهیم بود. اولین ورزشکار زن مدال آور تاریخ ایران بعد از مهاجرت در غالب تیم پناهندگان اروپا این بار رودر روی نماینده ایران قرار خواهد گرفت.

کیانی در صورت شکست علیزاده رقبای سرسخت تری پیش روی خود خواهد داشت. در بخش مردان میرهاشم حسینی و آرمین هادی پور دو نماینده ایران خواهند بود. با این حال نتایج اخیر تکواندوکاران المپیکی ایران در رقابت های آسیایی خیلی ها را بابت المپیک نگران کرده، اما به هر حال باید امیدوار بود اتفاقات دوره قبلی برای تکواندوکاران به ویژه در بخش مردان تکرار نشود.

 دوومیدانی؛ پرتاب شانس مدال!


 احسان حدادی، حسن تفتیان، فرزانه فصیحی، مهدی پیرجهان 4 نماینده ایران در رشته دوومیدانی هستند. باتوجه به سابقه ای که از احسان حدادی سراغ داریم شاید از او به عنوان یکی از شانس های کسب مدال نام برده شود اما حدادی طی یکی دو سال اخیر آنقدر درگیر مصدومیت های مختلف و حواشی درمان این مصدومیت ها بوده که کمتر شانسی برای رفتن روی سکوی المپیک را دارد.

کاراته ؛ دوپینگ ناخواسته رویای طلایی را به باد داد

  بهمن عسکری و سجاد گنج زاده در بخش مردان و حمیده عباسعلی و سارا بهمنیار در بخش بانوان نمایندگان ایران در این کاراته بودند که اتفاقا یکی از پرامیدترین تیم های کاروان ورزشی ایران را تشکیل می دادند، اما مثبت شدن تست دوپینگ بهمن عسگری شوک بزرگی را به کاراته و البته ورزش ایران وارد کرد و شانس اصلی کسب مدال طلا در این رشته را از ایران گرفت.

والیبال، شاگردان آلکنو به دنبال نتایج آبرومند


 با نتایجی که در لیگ ملت ها برای شاگردان آلکنو به ثبت رسید، شاید تنها کسب نتایج آبرومند برای مسئولان فدراسیون رضایتبخش باشد. شاگردان آلکنو در لیگ ملت ها با 10 شکست کارنامه ضعیفی از خود بر جای گذاشتند که این نتایج و حواشی بعد از آن باعث شده تا انتظارات از تیم ملی والیبال به کمترین حد ممکن در سال های اخیر برسد.

رشته های کم امید

کاروان ورزش ایران در رشته هایی مثل تیراندازی، شمشیربازی، بوکس و تنیس روی میز هم نمایندگانی در المپیک هم خواهد داشت که اگرچه شانس چندانی برای کسب مدال ندارند اما شاید قرعه مناسب و پتانسیل برخی از ورزشکاران باعث شود تا شاهد یک سورپرایز برای کاروان ایران باشیم.

۰۷:۴۹ ,۱۸ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یکی از دستاوردهای برجام ایجاد اختلاف میان آمریکا و اسرائیل بود. اگر این موضوع قبلاً یک تحلیل بود حالا دیگر یک خبر است.

قوانین بین‌المللی دریاها، امکان اقدام مستقیم ایالات متحده علیه کشتی‌های دارای مصونیت حاکمیتی را (حتی در صورت نقض تحریم‌های ایالات متحده) ...

تیم ملی در حالی باید از دوماه دیگر به دیدار رقبای خود در مقدماتی جام جهانی برود که با توجه به قرعه ایران، بسیاری از همین حالا شاگردان اسکوچیچ ...

این نقشه نشان می‌دهد بیشترین تنش و کمبود آب در کدام مناطق جهان است. ۱۵ کشور خاورمیانه با خطر تنش آبی بسیار زیادی مواجه خواهند بود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی