یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند؛ زیرا تا پایان شهریور روند واکسیناسیون سرعت بخشیده می‌شود.

محمدعلی محسنی بندپی اظهار کرد: گلایه مردم از کند بودن روند واکسیناسیون قابل‌قبول است، سیاست ما در مقابل کرونا انفعالی بوده؛ یعنی بعد از آنکه با پیک اول کرونا مواجه شدیم فکر اساسی صورت نگرفت که وارد پیک‌های بعدی نشویم. متأسفانه حتی ورود به پیک ششم هم دور از ذهن نیست، پس باید فکر جدیدی باشد چون تا وقتی سیاست فعلی برقرار است نباید توقع داشت؛ بدان‌معنا که کرونا جلو آید و ما عقب‌نشینی کنیم و در همین شرایط شاهد تجمعات و گردهمایی‌ها و عدم رعایت پروتکل‌ها باشیم.

وی درعین‌حال گفت: البته در کشورهایی که واکسیناسیون به طور اساسی صورت گرفته همچنان بر رعایت پروتکل تأکید دارند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به رونمایی از چند واکسن کرونا، گفت: از مرحله رونمایی تا تولید انبوه فاصله زیادی وجود دارد، برای تولید انبوه به زیرساخت‌ها، مواد اولیه و کارکنان و اعتبارات ریالی و ارزی نیاز است. از بین مجموعه‌های تولیدکننده واکسن کرونا، واکسن کوو برکت توانسته به دلیل پشتیبانی‌های مالی به اهدافش برسد و قرار است تا پایان تیر ماه رقم قابل‌توجهی از واکسن کرونا را تولید و عرضه کند.

وی افزود: ازطرف‌دیگر ازآنجاکه واکسن محصول انحصاری در اختیار چند کشور است، ما با تحریم مواجه هستیم و لذا باید تمرکز بر تولید داخل باشد. اخیراً هیئتی از کمیسیون بهداشت از مراکز تجمیع واکسن بازدیدی به عمل آورد که نشان از سروسامان یافتن اوضاع دارد.

محسنی بندپی با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور اظهار کرد: تا زمان تزریق واکسن برای دو گروه سنی هشتاد سال به بالا و ۷۵ تا هشتاد سال مشکل چندانی وجود نداشت و مشکلات زمانی شروع شد که نوبت به واکسن گروه سنی هفتاد تا ۷۵ سال رسید. به این دلیل که افراد زیادی را شامل می‌شد و ازطرف‌دیگر عامه مردم تقاضای تسریع در روند واکسیناسیون داشتند چون هم از زدن ماسک و هم از خود حبسی خسته شده‌اند، این باعث شد با هجمه‌ای از تقاضای مردم برای دریافت واکسن مواجه شویم، آن هم در شرایطی که محدودیت عرضه وجود دارد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به قول دکتر مخبر انتظار می‌رود تا پایان تیر ماه حدود سه میلیون دُز واکسن کوو برکت عرضه شود تا بخشی از نگرانی مردم رفع شده، البته در این شرایط انتظار ما این است که هر فردی براساس نوبت خود تقاضای دریافت واکسن کند، همان‌طور که مقام معظم رهبری هم در نوبت خودشان واکسن دریافت کردند. من به عنوان عضو کمیسیون بهداشت و درمان هنوز واکسن نزدم، می‌توانستم از طرف نظام پزشکی واکسن بزنم اما ترجیح دادم که هر وقت نوبتم برسد واکسن دریافت کنم. اکنون پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و از سفرها و تجمعات غیرضروری پرهیز می‌کنم.

محسنی بندپی با بیان اینکه رسانه‌ها باید مردم را به داشتن چنین نگاهی ترغیب کنند، گفت: کمبود واکسن مطرح است اما مهم‌تر از آن وجود آرامش روانی در بین مردم است که به نظر می‌رسد برهم خورده است. مردم فراموش نکنند که سویه دلتا قدرت انتقال بسیار بالایی دارد، پس اولویت را بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک قرار دهند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: همچنان مردم را به داشتن آرامش دعوت و تشویق می‌کنم، انشاءالله تا پایان شهریور با قول‌های داده‌شده سرعت واکسیناسیون تسریع پیدا می‌کند.

5965

۰۹:۰۰ ,۱۸ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تأکید بر این‌که همه واکسن‌های کرونا مؤثر و کارامد هستند، تزریق واکسن برای افراد ...

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور از ایجاد امکان انجام تست رپید کرونا در مطب های پزشکی خبر داد و گفت: بر این اساس با درخواست خود بیمار ...

براساس اعلام وزارت بهداشت، طی شبانه‌روز گذشته ده هزار و ۴۸۵ مبتلای جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متأسفانه ۱۳۶ بیمار نیز به دلیل این ...

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه‌روز گذشته در کشور ۷۰۳۴ بیمار کووید ـ ۱۹ شناسایی شدند و متأسفانه ۱۲۳ بیمار نیز جان خود را به ...

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به خصوصیات واریانت دلتا یا همان‌گونه هندی ویروس کرونا، درباره چرایی ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی