رضا اردکانیان، وزیر نیرو با تأکید بر اینکه همکاری و کمک مردم در صرفه‌جویی، چیزی از وظیفه ما کم نمی‌کند، گفت: فعلاً خاموشی نداریم و برای تأمین برق با تمام ظرفیت و نیرو تلاش می‌کنیم.

اردکانیان عصر پنجشنبه در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در خصوص خاموشی‌های اخیر در کشور افزود: با رفع مشکلات پیش‌آمده به مرور خاموشی‌ها کاهش پیدا کرد و در شرایط فعلی خاموشی نداریم.

وی با تأکید بر اینکه همکاران فنی ما مشغول فعالیت شبانه‌روزی هستند، تصریح کرد: باید تا شنبه وضعیت تأمین برق کشور تثبیت شود؛ زیرا هفته آینده دوباره هوای گرم پایدار خواهیم داشت.

وزیر نیرو در ادامه گفت: امروز نیاز مصرف ۶۳ هزار و ۹۹۰ مگاوات، روز گذشته ۶۵ هزار و سه‌شنبه ۶۶ هزار مگاوات بوده است. چهل درصد از این میزان مصرف مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است؛ یعنی حدود ۲۵ هزار مگاوات که چهار هزار مگاوات در دستگاه‌های دولتی مصرف می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مشکلات پیش‌آمده ناشی از بی‌تدبیری نیست، افزود: با رخدادهای غیرقابل پیش‌بینی مواجه شدیم؛ به‌طور مثال، از اواخر خرداد تا اواسط تیر، نیروگاه اتمی بوشهر از مدار خارج شد و هر روز ۲۴ میلیون کیلووات ساعت انرژی را از دست دادیم که با بازگشت این نیروگاه به مدار بخشی از کمبود تولید جبران شد.

 وزیر نیرو گفت: همکاری صنایع بزرگ با صنعت برق باعث کاهش بار مصرفی شد و فشار زیادی از شبکه برداشته شد. صنایعی که در این مدت انرژی مصرف نکنند، در آینده به همین اندازه، برق رایگان دریافت می‌کنند.

او ادامه داد: همچنین تقسیط مالیات و بیمه صنایعی که با صنعت برق در این ایام همکاری کنند، از دیگر تصمیم‌های دولت است.

وی در خصوص میزان جابه‌جایی بار با همکاری صنایع نیز گفت: توانستیم با همکاری صنایع، چهار هزار مگاوات جابه‌جایی بار داشته باشیم؛ درحالی‌که کمبود ما حدود هفت هزار مگاوات است که تلاش می‌کنیم به این عدد برسیم.

وزیر نیرو افزود: در شب توانسته‌ایم صد درصد نیاز مصرف را تأمین کنیم و در شب گذشته خاموشی نداشتیم اما در روز این رقم هم‌اکنون ۷۵ درصد است.

اردکانیان در پایان از مردم درخواست کرد با استفاده بهینه برق و با رعایت الگوی مصرف کمک‌رسان شبکه برق کشور باشند.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۹:۱۴ ,۱۸ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


وزیر نیرو در مراسم افتتاح ۷ طرح بزرگ صنعت آب در ۳ استان به دلیل قطع شدن برق از همه مردم ایران عذرخواهی کرد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: دیگر خاموشی نداریم.

این مطلب بر اساس مصاحبه دیروز (جمعه 25 تیرماه) وزیر نیرو با بخش خبری ساعت 13 شبکه خبر سیما متاسفانه در برخی از رسانه‌ها به‌صورت وارونه تنظیم ...

معاون امنیتی استانداری تهران گفت: قطعی برق دلیل تجمع مقابل پاساژ علاءالدین بود.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی