«محسن رهامی»، حقوقدان و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در رابطه با تماس رئیس جدید قوه قضا با برخی فعالان سیاسی برای نظرخواهی و راه‌اندازی سامانه برای پیشنهادات گفت: به نظر من رئیس دستگاه قوه قضا و در کل این دستگاه باید با نهادهایی که در این حوزه کار می‌کنند و تخصص دارند ازجمله کانون وکلا ارتباط مستمر داشته باشند؛ کانون وکلا مجموعه‌ای از حقوق‌دانان باسابقه کشور هستند و همچنین باید از اساتید باسابقه حقوق نظرخواهی کنند. این اشخاص می‌توانند راهگشا باشند.

یک حقوق‌دان گفت: امروزه مسئله عدالت تحت عنوان دخالت سیاسی در مسائل قضایی آسیب دیده است و مردم دیده‌اند که بین گروه‌های مختلف فرق گذاشته می‌شود و افرادی مرتکب فسادهای درشتی شده‌اند و توانسته‌اند از کشور خارج شوند و یا آنچنان و به‌طور جدی و علنی و رسمی تعقیب نشده‌اند و یا تعقیب آنها به گوش مردم نرسیده است.

«محسن رهامی»، حقوق‌دان و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در رابطه با تماس رئیس جدید قوه قضا با برخی فعالان سیاسی برای نظرخواهی و راه‌اندازی سامانه برای پیشنهادات گفت: به نظر من رئیس دستگاه قوه قضا و در کل این دستگاه باید با نهادهایی که در این حوزه کار می‌کنند و تخصص دارند ازجمله کانون وکلا ارتباط مستمر داشته باشند؛ کانون وکلا مجموعه‌ای از حقوق‌دانان باسابقه کشور هستند و همچنین باید از اساتید باسابقه حقوق نظرخواهی کنند. این اشخاص می‌توانند راهگشا باشند.

او افزود: مأموریت اصلی قوه قضائیه در قانون اساسی اجرای عدالت است. مردم از زمان مشروطه تاکنون به دنبال عدالت بودند. آنها قبل از اینکه به دنبال مجلس و شورا باشند به دنبال عدالت‌خانه بودند و از بی‌عدالتی صدای خود را با ناله بلند کرده بودند. امروزه مسئله عدالت تحت عنوان دخالت سیاسی در مسائل قضایی آسیب دیده و مردم دیده‌اند که بین گروه‌های مختلف فرق گذاشته می‌شود و افرادی مرتکب فسادهای درشتی شده‌اند و توانسته‌اند از کشور، خارج شوند و یا آنچنان و به‌طور جدی، علنی و رسمی تعقیب نشده‌اند و یا تعقیب آنها به گوش مردم نرسیده است.

رهامی خاطرنشان کرد: بعضاً در برخورد با متهمین پرونده‌های سیاسی مثل دانشجویان، وکلا و برخی سیاسیون برخوردهای سختی با آنها شد و برخوردها خارج از عرف بود و برخی تحقیرها بیش از حد بود و نشان می‌دهد، معیار عدالت آن‌طور که مردم انتظار دارند نیست. این نیست که بگویم عادلانه حکم صادر نمی‌شود بلکه مردم باید این را احساس کنند که احکام عادلانه است. شاید از نظر قاضی و مسئول پرونده قوانین رعایت شده باشد اما مردم باید لمس کنند و عدالت را همه می‌فهمند.

او ادامه داد: مسئله دیگر برخورد با خانم‌ها است. به عقیده من، جمهوری اسلامی در برخورد با خانم‌های دانشجو و مادرانی که بچه دارند و مرتکب قتل و جنایتی نشده‌اند و اتهام سیاسی دارند و اتهاماتی غیر از حق‌الناس دارند، باید با رأفت برخورد کند و این زیبنده جمهوری اسلامی نیست که خانمی به خاطر سخنرانی و مواضع سیاسی پنج سال و ده سال در زندان باشد. برخی از خانم‌هایی که به پوشش خود اعتراض داشتند حکم‌های سنگین گرفته‌اند؛ درحالی‌که به جای زندان باید این افراد را به اساتید دانشگاه و روحانیون ارجاع داد. این مشکل با سخنرانی و رفع ابهامات برطرف می‌شود نه با زندان. قوه قضائیه باید حداقل ورود را در زندگی مردم داشته باشد و مجازات آخرین راه‌حل است.

این حقوق‌دان تأکید کرد: به نظر من، پیگیری مجرمانه خانم‌ها کمی خارج از عرف است و مناسب شأن جمهوری اسلامی نیست. ما باید در مورد خانم‌ها به‌خصوص مادران با رأفت برخورد کنیم. حکومت باید با رأفت بیشتری با شهروندانش برخورد کند. قوه قضا باید راه اعمال مجرمانه و کلاهبرداری را سد کند و نه اینکه شهروندی که به هنگام رانندگی روسری‌اش افتاد هراس داشته باشد؛ درحالی‌که آن کسی که اختلاس می‌کند، باید دست و دلش بلرزد.

او ادامه داد: دستگاه قضا با تحصن معلمان و کارگران و دبیران سندیکای معلمین و کارگران برخورد و آنها را زندانی می‌کند؛ درحالی‌که آنها شهروندان عادی هستند و دزدی و اختلاس نکرده‌اند و فقط به حقوق تضعیف‌شده خود اعتراض دارند. پلیس و قوه قضائیه در این موارد ورود و معلم و کارگر را بازداشت می‌کند؛ این شأن قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیست؛ درحالی‌که این اعتراض نباید با برخورد قضایی روبه‌رو شود.

رهامی در پایان گفت: استفاده مستمر و دوره‌ای از مشاوران که به طور ماهانه و ادواری صورت می‌گیرد باید به طور مستمر با وکلا و دانشجویان باشد، باید در تقویت بدنه نهادها کوشید. بخشی از اجرای عدالت برعهده کانون وکلا است؛ ولی متأسفانه رسم نابجایی از ریاست قبلی به جا ماند که همه وکلای کشور به آن اعتراض دارند و آن ایجاد محدودیت برای کانون وکلا به جای تقویت آن است. این آیین‌نامه از دوره قبلی مانده و استقلال کانون وکلا را زیر سؤال برده است. مشاوران رئیس قوه نباید فقط از اصول‌گرایان باشند بلکه باید از هر جناح و گروهی در بین مشاوران ایشان حضور داشته باشند.

5965

منبع: خبرگزاری برنا

۱۲:۱۴ ,۱۸ تیر ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی