هفته گذشته سکه و دلار بازدهی منفی را تجربه کردند. این اتفاق در حالی رخ داد که هر دو دارایی در روز پنج‌شنبه افزایش قیمت را به ثبت رسانده بودند.

در آخرین روز هفته، سکه امامی با اهرم افزایش ارزش طلا توانست یک کانال قیمتی صعود کند. روز پنج‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۷۰هزار تومان تقویت ارزش را تجربه کرد و به بهای ۱۰میلیون و ۷۲۰هزار تومان رسید. به گفته فعالان، عامل اصلی زمینه‌ساز افزایش خریدها در بازار سکه، رشد بهای طلا در بازارهای جهانی بود. اونس طلا روز پنج‌شنبه تا ساعت ۴ بعدازظهر به نزدیکی محدوده هزار و ۸۲۰ دلار رسیده بود و این موضوع موجب شد که انتظارات افزایشی در بازار سکه زیاد شود. در کنار این، روز پنج‌شنبه دلار روند نزولی نداشت و توانست رشد جزئی ۱۰تومانی را تجربه کند و به بهای ۲۴هزار و ۹۹۰تومان برسد. افزایش ارزش اسکناس آمریکایی موجب شد که سکه‌بازان با فراغ بال بیشتری در ‌موقعیت خرید قرار بگیرند و به نوسانات طلای جهانی دقت بیشتری کنند.

کاهش نیم درصدی ارزش سکه
با وجود افزایش ارزش روز پنج‌شنبه سکه و دلار، در مجموع در هفته گذشته هر دو بازدهی منفی را به ثبت رساندند. سکه امامی در هفته‌ای که گذشت، نیم درصد از ارزش خود را از دست داد و سهم دلار افت ۲ دهم درصدی بود. به گفته فعالان، افت ارزش سکه در شرایطی که در طول هفته اونس طلا بالای ۲درصد افزایش پیداکرده بود، زمینه‌ساز کاهش حباب این فلز گرانبها شد. تحلیلگران فنی باور دارند درصورتی‌که در شرایط کنونی، سکه امامی به بالای سطح مقاومتی ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی برود، زمینه صعود تا محدوده ۱۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان فراهم خواهد شد. با این حال، بیشتر فعالان باور دارند که سکه کار دشواری برای شکست محدوده ۱۰میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی دارد. از نگاه آنها، با نزدیک شدن به محدوده یادشده میزان فروش‌ها افزایش خواهد یافت. از نگاه فعالان، کف قیمت سکه نیز در شرایط فعلی محدوده ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار تومانی است. درصورتی‌که فلز گرانبهای داخلی این حمایت را از دست بدهد، محدوده ۱۰میلیون و۲۰۰هزار تومانی فعال خواهد شد. در شرایط کنونی، بیشتر فعالان باور دارند که سکه نوسانات زیادی را تجربه نخواهد کرد. اگر اونس طلا روز جمعه بالای محدوده هزار و ۸۱۰دلار بسته شود، روز شنبه تمایلات برای خرید سکه بالا خواهد ماند. هفته گذشته جدا از سکه امامی، نیم سکه و ربع سکه نیز افت قیمت را تجربه کردند. ربع سکه در هفته‌ای که گذشت ۷/ ۲درصد از ارزش خود را از دست داد و سهم نیم سکه کاهش ۷/ ۱درصدی بود.

منبع : گسترش نیوز

۰۷:۳۴ ,۱۹ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بالاخره پس از 50روز نزول مداوم، هفته قبل، برای نخستین‌بار، همه بازارها از جمله؛ طلا، ارز و سهام با رشد مواجه شدند. طلا با کسب 11.3درصد بازده، ...

تحلیلگران از کوچ بزرگ از بیت کوین به بازار طلا خبر می دهند. خبر بد در بازار ارزهای دیجیتالی افت ۹ درصدی بیت کوین ...

هر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز یکشنبه 23 خرداد به قیمت 10 میلیون و 640 هزار تومان به فروش رسید.

به گفته نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، علیرغم کاهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی، قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی با توجه به صعود نرخ ارز، ...

هر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز چهارشنبه 22 تیرماه به قیمت 10 میلیون و 440 هزار تومان به فروش رسید.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی