وعده‌های جدید مسئولان وزارت بهداشت برای سرعت‌بخشی به تزریق واکسن کرونا درحالی دوباره مطرح شده که مردم نسبت به محقق نشدن وعده‌های پیشین و آمار پایین انجام واکسیناسیون دچار بی‌اعتمادی جدی به وعده‌ها شده‌اند.

به گزارش گروه اجتماعی قرن نو، صبح امروز محسن هاشمی در ابتدای سیصدونهمین جلسه شورا گفت: متأسفانه پیک پنجم کرونا در تهران در حال رشد است و آمار قربانیان کرونا در تهران به مرز صد نفر در روز رسیده است که نشان می‌دهد، عدم توجه به توصیه‌های دلسوزانه مبنی‌بر کنترل فعالیت‌های انتخاباتی و عدم برگزاری انتخابات شوراها در استان‌هایی که وضعیت مناسبی از نظر شیوع کرونا ندارند به چه نتایجی منجر می‌گردد.

هاشمی ادامه داد: در این شرایط از نظر مدیریت پروژه واکسیناسیون نیز با مشکلاتی مواجه هستیم و با عدم تحقق وعده‌های مکرر مسئولان وزارت بهداشت، پدیده‌های نامناسبی چون ازدحام در سفر ایرانیان به ارمنستان و سایر کشورها برای واکسیناسیون رخ داده که در‌ شأن نظام جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگرچه واکسن تولید داخل، موضوع افتخارآفرین و مهمی است اما باید توجه داشت که این فرایند نیازمند تجهیزات ویژه، زیرساخت‌ها، مواد اولیه و فناوری بالایی است که ممکن است با مشکلات متنوع و متعددی به دلیل تحریم‌ها و حساسیت ایمنی و سلامتی پروژه مواجه شود و باید در کنار حمایت از واکسن تولید داخل از سایر منابع نیز واکسن کرونا را تأمین می‌کردیم تا در شرایطی که بسیاری از کشورهای جهان ازجمله کشورهای همسایه در واکسیناسیون از مرز پنجاه درصد عبور کرده‌اند ما در مرز پنج درصد نباشیم.

هاشمی گفت: خسارت‌های فراوان اقتصادی، انسانی و روانی ناشی از تأخیر در واکسیناسیون، بسیار فراتر از هزینه تأمین واکسن است و ماه‌هایی که به دلیل ابهام در استراتژی و مواضع ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت، در پروژه تأمین واکسن تأخیر به وجود آمده، صدمات جبران‌ناپذیری به خانواده‌ها و اقتصاد کشور وارد کرده است.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع، از اصحاب رسانه انتظار داریم در موضوع کرونا و واکسن، با نگاه سیاسی برخورد نکرده و حمایت و انتقاد را در فضای کارشناسی طرح کنند تا با ایجاد دوقطبی‌های کاذب و تخریبی یا تبلیغی، سلامت عمومی تحت‌الشعاع مسائل سیاسی قرار نگیرد.

مردم و انتظار برای تحقق وعده‌ها

براساس آنچه که وزیر بهداشت وعده داد، قرار شد از روز شنبه 19 تیر ماه ظرفیت واکسیناسیون در کشور به مرز پانصد هزار دُز در روز برسد؛ این درحالی است که ظرفیت مراکز واکسیناسیون در کشور بین دویست تا سیصد هزار دُز است و البته سخنگوی وزارت بهداشت این وعده را داده که در صورت تأمین واکسن، می‌توان به ظرفیت پانصد هزار دُز تزریق در روز رسید.

ازسوی‌دیگر، کیانوش جهانپور نیز گفت: واکسیناسیون در سراسر کشور از روز شنبه شتاب بیشتری می‌گیرد که با اتکا به تولیدات داخلی و تسریع در واردات واکسن، این موضوع محقق می‌شود.

وی با اشاره به اینکه روز جمعه یک میلیون دُز واکسن وارد کشور شد، افزود: شنبه نیز پانصد هزار دُز واکسن وارد شد و روز یکشنبه ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۰، طبق وعده قبلی ۴۴۰ هزار دُز دیگر واکسن وارد کشور می‌شود.

جهانپور ادامه داد: طی روزهای آتی و هفته آینده نیز محموله‌ای به میزان ۲. ۹ میلیون دُز واکسن وارد خواهد شد و محموله‌های دیگری بالغ بر دو تا سه میلیون دُز واکسن از کشورهای مختلف که با تلاش همکاران در وزارت امور خارجه و حمایت بانک مرکزی و وزارت بهداشت، از کشورهای ژاپن، نروژ، چین و سایر کشورهایی که واکسن‌های مجاز را تهیه می‌کنند، وارد می‌شود.

بااین‌حال، علی‌رغم وعده‌های بسیار، همچنان ایران به لحاظ میزان تزریق واکسن جزو کشورهای پایین جهان قرار دارد و مردم منتظرند ببینند وعده‌های اخیر مسئولان چقدر عملیاتی خواهد شد.

5965

۱۰:۵۵ ,۲۰ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


جهانپور در صفحه شخصی خود اعلام کرد واکسن آسترازنکای تولید ایتالیا هم مجوز مصرف را در ایران گرفت.

حسن روحانی پاسخ ادعاهای جنجالی احمدی‌نژاد را داد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص تداوم نوبت‌ دهی هوشمند واکسیناسیون برای گروه سنی بالای ۷۰ سال اطلاعیه‌ای صادر کرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در حوزه واردات واکسن امیدواریم در صورت تحقق حداقل ۵۰ درصدی وعده‌ها بتوانیم فاز دوم را با وارداتی که در هفته‌های ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی