قیمت دلار همچنان برپایه ۲۴ هزار و هشتصد تا ۲۵ هزار و دویست تومان می‌چرخد و ثبات نسبی به خود گرفته؛ اما همچنان این سؤال مطرح است که آیا پیشروی طالبان در افغانستان، دلار را در ایران گران می‌کند؟

به گزارش گروه اقتصادی قرن نو، دلار در اولین روز هفته با کاهش هفتاد تومانی به بهای ۲۴ هزار و ۹۲۰ تومان رسید. ظاهراً قیمت دلار تمایل دارد در یک کریدور مشخصی قرار بگیرد؛ زیرا در دوازده ‌روز گذشته تنها یک‌بار بالای محدوده ۲۵ هزار و دویست تومان نوسان کرد و در این بازه زمانی به زیر ۲۴ هزار و هشتصد تومان نیز نرفت. به گفته فعالان، تازمانی‌که قیمت اسکناس آمریکایی از این کریدور خارج نشود، نمی‌توان شاهد نوسانات معنادار در بازار دلار بود.

برخی معامله‌گران باور داشتند که احتمال افزایش دسترسی ایران به درآمدهای ارزی موجب شد که نوسان‌گیران با احتیاط بیشتری رفتار کنند. این درحالی بود که عده دیگری باور داشتند، بازار رفتار طبیعی هفته‌های اخیر خود را ادامه داد. در واقع از نگاه آنها،‌ متغیر افزایشی یا کاهشی در بازار حضور نداشت که زمینه‌ساز افزایش معنادار قیمت‌ها شود.

طالبان دلار ایران را گران می‌کنند؟

 به گفته فعالان اقتصادی، تصرف شهرهای افغانستان توسط طالبان تأثیری در افزایش بهای دلار هرات نداشته است. در همین‌باره محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی خراسان رضوی  یادآور شده  با آنکه طالبان بخش زیادی از شهرهای افغانستان را گرفته اما قیمت دلار هرات تغییر چندانی نداشته و دلار هرات در کانال ۲۴ هزار و نهصد تومان معامله می‌شود. به نظر می‌رسد که اتفاق‌های اخیر در افغانستان تأثیری در بازار ارز ندارد. هرچند که حسینا، اعتقاد دارد ادامه بی‌ثباتی در افغانستان ممکن است روند تجارت ایران با این بازار بزرگ صادراتی را تحت‌تأثیر قرار دهد و ورود ارز به کشور را کاهش دهد و در نتیجه به صورت غیرمستقیم بازار ارز در ایران را تحت‌تاثیر قرار دهد.

برخی معامله‌گران باور داشتند، اخبار مربوط به افزایش احتمال آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی موجب شد که قیمت دلار نوسان زیادی را در روز شنبه تجربه نکند. گفته می‌شود،‌ وزرای دارایی آمریکا و کره جنوبی توافق کردند در خصوص دارایی‌های مسدودشده ایران در سئول با یکدیگر همکاری کنند.

افزایش تقاضا در بازار ارز

همچنین  تقاضا برای خرید دلار افزایش داشته است. دبیرکل کانون صرافان ایران درباره علت افزایش تقاضا در بازار ارز گفته: به دلیل صرفه‌جویی در مصرف برق، دولت دستور داده که روز پنجشنبه همه ادارات و  صرافی‌ها تعطیل شوند. ازاین‌رو، تقاضا در بازار ارز افزایش داشته است.

قیمت دلار در امروز

قیمت فروش دلار آمریکا امروز یکشنبه 20 تیر ماه در صرافی‌ ملی (براساس قیمت میانگین موزون نرخ بازار ارز بانک مرکزی) به نرخ 24.480 تومان رسید. قیمت خرید دلار نیز در صرافی ملی 23.995 تومان اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت فروش یورو به 29.359 تومان رسید و قیمت خرید یورو نیز 28.777 تومان اعلام شد.

5965

۱۰:۵۸ ,۲۰ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


ارزش دلار مقابل ارزهای مهم کاهش پیدا کرد.

قیمت دلار در بازار امروز در مقایسه با آخرین خرید و فروش‌های شب قبل، تغییری نداشت.

دلار امروز چهارشنبه ۹ تیر ۱۴۰۰ در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۹۷۹ تومان معامله شد که نسبت به روز گذشته ۲۴۷ تومان افزایش قیمت داشت.

برای دومین روز متوالی ارزش دلار نزولی شد.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی