از روز پنجشنبه گذشته، تبلیغات نامزدهای انتخابات پیش از موعد آغاز شد. این طولانی‌ترین دوران تبلیغات انتخاباتی در تاریخ عراق است که سه ماه طول خواهد کشید. نامزدهای تأییدشده اجازه دارند تا 7 اکتبر (یک روز پیش از رأی‌گیری نیروهای امنیتی و سه روز پیش از رأی‌گیری عمومی) تبلیغات داشته باشند.

گروه بین‌الملل قرن نو، قانون جدید انتخابات، عراق را به 83 دایره انتخاباتی در سراسر کشور ازجمله اقلیم کردستان تقسیم می‌کند و بیش از 25 میلیون واجد شرایط و 235 فراکسیون و حزب سیاسی ازجمله گروه‌های برآمده از تظاهرات مردمی برای رقابت در این انتخابات حضور دارند. کمیساریای عالی مستقل انتخابات روز چهارشنبه لیست نهایی تأییدشدگان برای شرکت در انتخابات را اعلام کرد. 155 نامزد به علت وابستگی به حزب بعث یا پرونده‌های فساد از گردونه انتخابات کنار نهاده شدند.

کمپین‌های تبلیغاتی نامزدها در نقاط گوناگون عراق و همچنین در شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌های گسترده‌ای آغاز کرده‌اند. به گفته یک نماینده مجلس، انتخابات پیش‌رو سرنوشت‌ساز و رقابت در آن بسیار شدید است. نوع تحرکات سیاسی جاری در آستانه انتخابات نشان می‌دهد که قرار نیست همان صورت‌بندی سیاسی سابق در کشور تکرار شود.

حارث حسن، کارشناس امور عراق در مرکز کارنگی معتقد است که انتخابات پیش‌رو نه تکرار کامل انتخابات‌های پیشین و نه تغییری بنیادی در صحنه سیاسی عراق باشد. به نظر او، این انتخابات کاملاً آن چیزی که تظاهرات‌کنندگان می‌خواهند نخواهد بود و باعث بر سر کار آمدن چهره‌های سیاسی تازه نخواهد شد. به نظر وی، احتمال اینکه نیروهای برآمده از تظاهرات در انتخابات موجب غافلگیری شوند و بتوانند صحنه سیاسی عراق را تغییر دهند بسیار اندک است.

گفته می‌شود که «مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر عراق، با «مسعود بارزانی»، رئیس حزب دموکرات کردستان، و چند تشکل سیاسی اهل سنت به توافقات نهایی رسیده است تا ائتلافی را بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات تشکیل دهند. ازسوی‌دیگر، ائتلاف فتح و نیروهای سیاسی دارای شاخه مسلحانه نیز در حال نزدیک شدن به اتحادیه میهنی کردستان و تعدادی از نیروهای سیاسی اهل سنت هستند.

انتخابات 2021 عراق در 10 اکتبر، سالروز آغاز تظاهرات مردم عراق، برگزار می‌شود. رئیس‌جمهوری عراق وعده داده نتایج انتخابات 24 ساعت پس از رأی‌گیری اعلام شود.

5965

منبع: میدل‌ایست نیوز

۱۱:۱۸ ,۲۰ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


به نظر می‌رسد دولت عراق برای تأمین منافع ملی کشورش سیاست هم شرقی، هم غربی را در پیش گرفته است. دراین‌راستا، در موضوعات مدنی و اداری از کشورهای ...

اگر هدف این گروه مبارزه با اشغالگر است، نیازی به استفاده از مردم به عنوان هیزم آن جنگ، یا تبلیغات انتخاباتی و هدف قرار دادن اقتدار حکومت، حمله ...

مقتدی صدر از بانفوذترین چهره های سیاسی در عراق است. با وجود آن که دولت های گوناگون در این کشور در به سامان کردن اوضاع شکست خورده اند و از محبوبیت ...

اعلان عدم مشارکت در انتخابات پیش رو از جانب مقتدی صدر موجب تحلیل‌های گوناگون درباره این موضع‌گیری جدید وی شده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی