براساس آمارهای جهانی ایران جزو بیست کشور اول دنیا در تولید زباله‌های ‌پلاستیکی است و سالیانه حدود چهار میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می‌کند.

براساس آمار «World Population Review» در سال ۲۰۲۱ ایران در رتبه هفده تولید زباله‌های پلاستیکی قرار دارد.

براساس این گزارش تقریباً پانصد میلیارد کیسه پلاستیکی در مقیاس جهانی استفاده می‌شود و آلودگی پلاستیکی یک فاجعه جهانی است که حاصل دست بشر است. پلاستیک‌ها موادی هستند که تجزیه آن بیش از ۴۵۰ سال تخمین زده شده و طی این مدت تنها بر اثر عوامل طبیعی به ذرات ریز و کوچک موسوم به میکروپلاستیک‌ها تبدیل می‌شوند. این مواد اکنون حتی در مرتفع‌ترین نقطه جهان یعنی قله اورست نیز یافت شده است. ازاین‌رو، (۱۱ جولای) مصادف با ۲۱ تیر ماه به دلیل جلب توجه مردم جهان به آسیب‌های زیست‌محیطی مصرف پلاستیک روز جهانی «بدون پلاستیک» نام‌گذاری شده است

انواع پلاستیک‌ها ازجمله کیسه‌های پلاستیکی به دلیل ترکیباتشان تجزیه‌ناپذیرند و صدها سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی‌ می‌مانند و مواد شیمیایی آن به‌تدریج به خاک و آب راه پیدا می‌کنند و علاوه‌بر آلوده کردن آن، حیوانات را قربانی می‌کنند و در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان می‌شوند.

حجم ‌پلاستیک‌های واردشده به اقیانوس‌ها تا بیست سال آینده سه برابر می‌شود

بررسی کارشناسان در سال ۲۰۱۶ نشان داد که نزدیک به یازده میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌ها رها می‌شوند و سال گذشته نیز نتایج یک تحقیق نشان داد حجم پلاستیک‌های واردشده به اقیانوس‌ها تا سال ۲۰۴۰ میلادی سه برابر می‌شود و تا سال ۲۰۵۰ از تعداد ماهی‌ها فراتر می‌رود.

به‌ منظور کاهش پراکنش میکروپلاستیک‌ها لازم است مصرف پلاستیک را در سطح جهان کاهش دهیم و به سمت استفاده از محصولات جایگزین که دوستدار محیط زیست هستند گرایش پیدا کنیم. به همراه داشتن یک ساک خرید پارچه‌ای، استفاده از بطری آب چند بار مصرف، اجتناب از قاشق و چنگال‌های یک بار مصرف ازجمله راهکارهای کاهش مصرف و تولید زباله‌های ‌پلاستیکی هستند.

حسین عبیری گلپایگانی، فعال محیط زیست نیز اظهار کرده بود که به منظور کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی لازم است سیاست‌های بازدارنده‌ای مانند افزایش قیمت کیسه‌های پلاستیکی اعمال و این اقلام تا حدی از دسترس عموم خارج شود.

5965

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۱:۳۲ ,۲۰ تیر ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی