این روزها دامداران و تولیدکنندگان گوشت قرمز و صنایع لبنی حال و روز خوبی ندارند و از درد مشترک کمبود نهاده‌های دامی رنج می‌برند.

قرن نو ـ فرزانه متین‌فر: سناریوی نبود و کمبود نهاده‌های دامی  در چند سال اخیر مشکلات متعددی را  برای صنعت دام و طیور کشور ایجاد کرده؛ تاجایی‌که برخی دامداران به‌ناچار دام‌های آبستن خود را به کشتارگاه می‌برند.

در خصوص تأمین نهاده‌های دامی اظهارنظرهای مختلفی به گوش می‌رسد و درحالی‌که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی خبر تأمین نهاده‌ها را می‌دهند، نمایندگان مجلس می‌گویند تأمین نشده است. 

اما از طرفی  به گوش می‌رسد اخیراً حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده: درحال‌حاضر، چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تن نهاده دامی در نُه بندر کشور وجود دارد؛ درحالی‌که نیاز ماهیانه کشور حدود یک میلیون و سیصد تا یک میلیون و هفتصد هزار تن است. بنابراین موجودی بنادر برای تأمین نیاز سه‌ماهه بخش تولید کافی است و تأمین کالای اساسی استمرار دارد و تاکنون یازده میلیون تن از چهار نوع کالای ذرت، جو، کنجاله و دانه سویا ثبت سفارش شده که به مرور به کشور وارد می‌شود.

جهش قیمت شیر، گوشت و مرغ  

قیمت شیر از سال گذشته از 2100 تومان به 4600 تومان افزایش یافته است؛ این افزایش قیمت سبب کوچک شدن سفره مردم شده؛ به‌طوری‌که تولیدکنندگان هم متوجه ضرر شده‌اند. کمبود نهاده دامی فقط دامن صنایع لبنی را نگرفت؛ بلکه به دنبال آن گوشت و مرغ هم گران شد. طبق اظهارات کسبه بازار، قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم بیش از چهار هزار تومان، نرخ هر شانه تخم‌مرغ حدود نُه هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوشت گرم حدود بیش از ده هزار تومان افزایش پیدا کرده است. 

اختلال در توزیع نهاده‌های دامی متهم اصلی این افزایش قیمت‌ها است؛ به‌طوری‌که بارها مسئولان حوزه تولید دامداری و مرغداری به آن معترض بوده‌اند. آنها معتقدند قیمت تمام‌شده هر کیلو شیر خام هشت هزار و پانصد تومان است و این افزایش قیمت‌ها کمکی به آنها نمی‌کند.

بررسی میدانی بازار نشان می‌دهد نرخ هر کیلو گوشت هشتاد هزار تومان است که حدود نیمی از این قیمت  را دلالان می‌برند و این موضوع هم به دامداران فشار زیادی آورده است. 

این اعتقاد وجود دارد که اگر نهاده‌های مانده در گمرک به دست دامداران برسد می‌تواند به تولید کمک کند. 

افزایش هزینه مؤلفه‌های تولید از تأخیر در ارسال و بارگیری نهاده‌های دامی

شنیده‌ها حاکی از آن است که حدود چهل روز پیش شاهد تأخیر در ارسال نهاده‌ها هستیم؛ به‌گونه‌ای‌که نهاده‌هایی که مرغداران در سامانه بازارگاه خریداری می‌کنند گاهاً سی تا ۳۵ روز بعد به دستشان می‌رسد. همین قضیه باعث شده تا مرغداران برای تأمین نهاده‌های موردنیاز خود به بازار آزاد مراجعه کنند؛ یعنی علاوه‌براینکه مرغداران در تأمین نقدینگی خود دچار مشکل هستند مجبورند برای خرید نهاده به بازار آزاد مراجعه کرده و هزینه‌های گزافی را بپردازند.

اما دراین‌میان معاون فنی گمرک کالا‌های اساسی از ۴۷۲ هزار تن جو و نهاده دامی در گمرکات خبر داده و گفته بالای صد هزار تن کالا در بنادر شمالی کشور هستند که بیش از هشت ماه از ماندگاری آنها گذشته است. این موارد یا صاحبان آنها مشکلی برای اظهار دارند و به گمرک ارسال نشده و یا قسمتی از کالا‌هایی است که قبلاً به صورت درصدی ترخیص شده یا مشکلات دیگری اعم از عدم امکان ارائه تأمین کد رهگیری بانک یا کد تأمین ارز یا سایر مشکلات که باعث شده این کالا‌ها فعلاً قابلیت ترخیص را پیدا نکنند.
امروز ترخیص این نهاده‌ها می‌تواند آبی بر آتش کمبود نهاده در کشور باشد اما قصه این نهاده‌ها گره خورده و قصد حل شدن ندارد. 

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره علت ترخیص نشدن نهاده‌ها یادآور شده،  از ابتدای سال، چهار میلیون و نهصد هزار تن کالا ترخیص و فروخته شده است. الان هم چهار میلیون و صد هزار تن در حال ترخیص است. به میزانی که ارز تخصیص داده شود ترخیص انجام می‌شود و اینطور نیست که بگوییم دام‌ها گرسنه ماندند.

به گفته وی،  تنها یک محموله معیوب بود که مرجوع کردیم و به همان میزان جایگزین نشده و آنچه که در رسانه‌ها دیده می‌شود فضاسازی است. کمبودی وجود ندارد و نهاده‌های موردنیاز دامداران تأمین شده است. دستگاه‌های نظارتی باید پاسخگو باشند که وقتی نهاده تأمین شده چرا اقلام با قیمت گران به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

به نظر می‌رسد کمبود نهاده داغ مشترک صنایع پرورش دام و طیور است. اوضاع تا جایی پیش رفته که آنها علی‌رغم افزایش قیمت در چند روز اخیر هنوز تولید را به‌صرفه نمی‌دانند و از افزایش قیمت چندباره صحبت می‌کنند.

گفتنی است ثبات بازار مرغ، گوشت و لبنیات در گرو اصلاح توزیع نهاده‌های دامی است. صنعت طیور کشور چشم به اقدامات دولت سیزدهم  در این حوزه دوخته‌اند و انتظا ر دارند دولت آینده چالش‌ها و بحران‌های پیش و روی این صنعت را با بهره‌گیری از امکانات بالقوه، بالفعل به کمک فعالان این بخش و با استفاده از نظرات کارشناسی آنها به فرصت تبدیل کند.

5965

۱۲:۲۹ ,۲۱ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


بررسی‌های آماری نشان می‌دهد دام‌های موجود به‌زودی به‌دلیل افزایش هزینه‌های تولید، خشکسالی و نبود صرفه اقتصادی برای نگهداری راهی کشتارگاه ...

مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر بین ۳۳ تا ۳۷ هزار تومان فروخته می‌شود. براساس مشاهدات میدانی از سطح شهر تهران، عرضه مرغ تنظیم بازار ۲۴ هزار ...

یک مقام مسئول در سازمان دامپزشکی گفت: با توجه به گرمای هوا و فساد تخم‌مرغ به عنوان یک فرآورده خام دامی به افراد توصیه می‌شود که از خرید تخم ...

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت هر کیلو مرغ در خرده فروشی ها به ۳۷ تا ۴۰ هزار تومان رسیده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی