حال بیشتر زخمی‌ها وخیم اعلام شده است. در این بیمارستان ۶۸ بیمار مبتلا به کرونا بستری بودند و هر فرد آلوده حداقل یک همراه داشت و تعداد کل افراد در مرکز بیش از ۱۴۰ نفر بود. درپی این حادثه، معترضان به خیابان‌ها آمده و لاستیک خودروها را آتش زدند و برخی خیابان‌ها را مسدود کردند.

گروه بین‌الملل قرن نو، این آتش‌سوزی ساعاتی پس از آتش‌سوزی در مقر وزارت بهداشت عراق در بغداد رخ داد و طی آن ۸۸ تن کشته و شمار زیادی زخمی شدند که حال بیشترشان وخیم گزارش شده است. مقامات محلی در ذی‌قار اعلام کردند که حریق کاملاً مهار و حالت اضطراری اعلام شده است. در مورد دلایل آتش‌سوزی نیز این مقام امنیتی گفت: «طبق نتایج تحقیقات مقدماتی، این حادثه به دلیل قطعی برق نبوده است.»

همزمان یک منبع محلی رسمی گفت که مقامات استان ذی‌قار در حال بررسی استعفای جمعی در پی آتش‌سوزی فاجعه‌بار در بیمارستان بیماران کرونایی در ذی‌قار هستند. وی گفت که احمد الخفاجی، یکی از مشاوران فرماندار به دولت محلی پیشنهاد کرده پس از حادثه استعفای جمعی دهند و این موضوع در واقع در حال بحث است. تاکنون مدیرکل بهداشت استان ذی‌قار استعفای خود را تقدیم وزیر بهداشت کرد.

ازسوی‌دیگر یک منبع امنیتی رسمی در استان ذی‌قار با افشای نتایج تحقیقات مقدماتی در مورد حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) ذی‌قار گفت: «آنچه امروز رخ داد، خود جهنم است... تیم‌های امداد و نجات قادر به ورود به محل حادثه و نجات آنها نیستند و انتظار می‌رود عملیات برای بیرون آوردن اجساد پس از آرام شدن وضعیت اطراف بیمارستان آغاز شود.»

شفق نیوز هم گزارش داد که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، شب گذشته جلسه اضطراری برگزار کرد که شامل تعدادی از وزرا، مقامات و رهبران امنیتی بود. در این نشست که به منظور آگاهی از دلایل حادثه آتش‌سوزی بیمارستان الحسین (ع) در استان ذی‌قار و پیامدهای آن برگزار شد تصمیمات مختلفی صادر شد که عبارتند از:

  1. شروع تحقیقات سطح بالای دولت برای یافتن علل حادثه؛
  2. یک تیم دولتی از گروهی از وزرا و رهبران امنیتی بلافاصله به استان ذی‌قار می‌روند تا مراحل داخلی را پیگیری کنند؛
  3. توقیف مدیر بهداشت ذی‌قار، رئیس بیمارستان و رئیس بخش دفاع مدنی در استان و آغاز تحقیقات از آنها؛
  4. همکاری وزارتخانه‌های مختلف برای ارسال کمک‌های فوری پزشکی و امدادی به استان ذی‌قار؛
  5. شهید محسوب کردن قربانیان حادثه، پاسخدهی فوری به خواسته‌های آنها و اعزام مجروحانی که در شرایط وخیم به خارج از عراق هستند؛
  6. اعلام عزای رسمی برای شهدای حادثه.

ازسوی‌دیگر سامان برزنجی، وزیر بهداشت اقلیم کردستان عراق، آمادگی بیمارستان‌های اقلیم برای پذیرش مجروحان حادثه آتش‌سوزی در ذی‌قار را اعلام کرد. برزنجی گفت که با وزارت بهداشت دولت فدرال عراق، فرماندار ذی‌قار و مدیرکل بهداشت استان ذی‌قار تماس تلفنی برقرار و آمادگی دولت اقلیم کردستان را برای امدادرسانی، ارسال تجهیزات پزشکی لازم و پذیرش مجروحان در بیمارستان‌های اقلیم کردستان اعلام کرده است.

آوریل گذشته نیز در اثر انفجار یک سیلندر اکسیژن، آتش‌سوزی گسترده مشابهی در بیمارستان «ابن الخطیب» بغداد رخ داد که مرکز بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا است و در آن ۸۲ تن کشته و ۱۱۰ تن زخمی شدند، اما کمیسیون حقوق بشر (که به طور رسمی با پارلمان مرتبط است) گفت که آتش‌سوزی ۱۳۰ کشته برجای گذاشت.

همزمان سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درپی این حادثه با دولت و مردم عراق به ویژه خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد. خطیب‌زاده آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه هرگونه مساعدت درمانی و پزشکی از سوی کشورمان را دراین‌زمینه نیز اعلام کرد.

وزارت خارجه آمریکا امروز سه‌شنبه به خانواده‌های قربانیان حادثه آتش‌سوزی که در بیمارستان امام حسین (ع) عراق رخ داد، تسلیت گفت.

5965

۱۴:۱۴ ,۲۲ تیر ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


عصر دوشنبه ۱۷ خرداد انبار ضایعات پالت های چوبی و پلاستیکی شرکت بهنوش طعمه حریق شد که با حضور تیم های آتش نشانی از سرایت حریق به نقاط دیگر کارخانه ...

آتش سوزی اخیر مربوط به بخش انتهای یکی از کافه های محوطه غربی موزه سینما بوده است.

وقوع آتش سوزی گسترده و پیش رونده در جنگل‌ ها آن هم پس از سه روز ثبت بالاترین دمای هوا در غرب کانادا، مقامات محلی این کشور را واداشت تا دستور ...

مقام های اماراتی گفتند: انفجار یک کانتینر در یک کشتی تجاری دلیل آتش سوزی بندر جبل علی دبی ، بوده است. در این حادثه هیچ کس آسیب ندیده است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی